هشدار آمریکا به خریداران نفت از داعش

دولت باراک اوباما هشدار داد کسانی که از گروه خلافت اسلامی (داعش) نفت خریداری می‌کنند با تحریم‌های ایالات متحده مواجه خواهند شد.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، اول آبان سخنان دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا را بازتاب داده است که تاکید می‌کند گروه خلافت اسلامی با اقدامات وحشیانه خود بر مناطقی از سوریه و عراق مسلط شده و اگر متوقف نشود، تهدیدی برای آمریکا و متحدان آن خواهد بود.

آقای کوهن اظهار داشت: «به استثنای برخی سازمان‌های تروریستی که از حمایت‌های دولتی برخوردارند، گروه خلافت اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی که با آن مواجه هستیم احتمالا بهترین پشتوانه مالی را دارد.»

به گفته او، داعش در هر ماه به واسطه فروش نفت، خون بها، اخاذی و دیگر اعمال مجرمانه ده‌ها میلیون دلار درآمد دارد و همچنین از حمایت حامیان مالی ثروتمند برخوردار است.

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات امنیتی آمریکا نوشته بود که امکانات مالی داعش از همه گروه‌های شبه‌نظامی در تمام تاریخ بیشتر است.

این گزارش عنوان می‌کرد که درآمد روزانه داعش حدود سه میلیون دلار است، اما اکنون معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید می‌کند که واشینگتن و متحدانش درصدد راه‌هایی برای قطع راه‌های درآمدزای این گروه  از جمله فروش نفت هستند.

آقای کوهن افزود، اگرچه حملات هوایی آمریکا تا حدی مانع دستیابی داعش به درآمدهای نفتی شده، اما باید راه‌هایی را پیدا کرد تا بتوان مجموعه منابع مالی آن را هدف قرار داد و مانع دستیابی این گروه به بخش اقتصاد رسمی از طریق واسطه‌ها، تجار، شرکت‌های حمل و نقل و پالایشگاه‌ها شد.

وی در نهایت گفت که ترکیه و حکومت اقلیم کردستان در عراق مقابله با شبکه‌های قاچاق نفت در آن منطقه را آغاز کرده‌اند، شبکه‌هایی که از مدت‌ها قبل از آن که داعش از آنها بهره ببرد، وجود داشته‌اند.

+51
رأی دهید
-0

mountainman - استکهلم - سوئد
بالاخره قبول کردید که داعش نفت میفروشه و ترکیه هم میخره؟. چند وقت پیش این رو توطئه بر علیه این دولت اسلامی میدونستید. حرفی از صنایع سوریه که همش به غارت رفت هم بزنید.
جمعه 2 آبان 1393 - 02:34
azadeh11 - آمستردام - هلند
ترکیه از اول با اینها معامله میکرد..ثروت را عراق و ایران سوریه میدزدند ترکیه کیف میکنند
جمعه 2 آبان 1393 - 10:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.