فرمانده نیروی انتظامی: کشف سرنخ‌هایی از حملات اسیدپاشی

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می‌گوید، سرنخ‌هایی از عامل اسیدپاشی در اصفهان به دست آمده و به نظر می‌رسد این اقدام توسط یک نفر انجام شده است.

همزمان با این سخنان، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نیز بدون اشاره صریح به موضوع اسیدپاشی گفت که «مبادا فردا تحت لوای شعار زیبای امر به معروف در جامعه ما ناامنی آغاز شود».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، اسماعیل  احمدی‌ مقدم، فرمانده نیروی انتظامی روز چهارشنبه ۳۰ شهریور با اعلام این که سرنخ‌هایی از عامل اسیدپاشی در اصفهان به دست آمده است، گفت: «بر اساس آن‌چه که قربانیان این حوادث اعلام کرده‌اند به نظر می‌رسد این اقدام توسط یک نفر انجام شده است.»

آقای احمدی‌مقدم سپس تاکید کرد که هنوز از نیت اجرای این عمل اطلاعی در دست نیست اما او درعین حال بحث حجاب را هم در این رخداد نامربوط دانست.

وی اظهار داشت: «رسانه‌های خارجی قصد دارند این موضوع را با مسائل حجاب پیوند بزنند در حالی که قربانیان این حادثه از افراد مؤمن و خانواده‌های متدین بوده‌اند.»

به گفته آقای احمدی مقدم طی دو تا سه سال گذشته جمعا ۷ تا ۸ مورد اسیدپاشی در اصفهان رخ داده است.

در روزهای گذشته تعدادی از مسئولین جمهوری اسلامی ضمن تکذیب ارتباط موضوع اسیدپاشی با موضوع حجاب و«امر به معروف و نهی از منکر» رسانه‌های فارسی زبان در خارج از کشور را متهم کرده‌اند که قصد دارند، اسیدپاشی‌های اصفهان را با این موضوعات مرتبط کنند.

این درحالی است که برخی از نمایندگان استان اصفهان درمجلس پیش از این ارتباط این اسیدپاشی‌ها با موضوع «امر به معروف و نهی از منکر» را تائید کرده بودند.

عباسعلی منصوری آرانی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس روز یکشنبه ۲۷ مهر در این باره گفته بود: «این دقیقاً شبیه اقداماتی است که داعش در عراق و سوریه به دنبال اجرای آن است و با انجام کارهای خلاف شرع در بروز چهره خشن از اسلام تلاش می‌کند.»

در این حال برخی از شهروندان اصفهان نیز از دریافت پیام‌های هشدارآمیز درباره اسیدپاشی در صورت رعایت نکردن حجاب خبر داده‌اند.

«هانیه» یکی از دختران اصفهانی در گزارشی که خبرگزاری ایسنا روز ۲۷ مهر منتشر کرده گفت  که از یک شماره ناشناس هشداری را دریافت کرده که اگر حجابش را رعایت نکند به او اسیدپاشی می‌شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که به استان زنجان سفر کرده است، نیز روز سه‌شنبه بدون اشاره صریح به موضوع اسیدپاشی در اصفهان تاکید کرد که «امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به هیچ فرد، جناح و دسته‌ای ندارد».

وی  اضافه کرد:«هیچ کس نمی‌تواند بگوید من آمر به معروف و ناهی از منکر هستم و هیچ کس نمی‌تواند جناح، گروه و دسته‌ای را به عنوان عمل‌کننده به منکر متهم نماید.»

سخنان آقای روحانی در حالی بیان می‌شود که نمایندگان مجلس ایران در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با وجود مخالفت دولت جزئیات دیگری از طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» را تصویب کرده‌اند.

رئیس جمهوری ایران  با اشاره به بررسی این طرح در مجلس  گفت: «من دوست دارم که پایان این کار مجلس شورای اسلامی در امر به معروف و نهی از منکر انسجام بیشتر جامعه، وحدت بیشتر و هدایت کل جامعه به سمت نیکی باشد. »

وی اضافه کرد:«از دیدگاه اسلام  فقط یک گروه آمر به معروف نیست، همه مردم، همه مسلمانان وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را بر دوش دارند. مبادا که فردا تحت لوای شعار زیبای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ناامنی آغاز شود.»

پیش از این، مقامات وزارت کشور و مجید انصاری، معاون پارلمانی دولت آقای روحانی، نیز با طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر»مخالفت کرده بودند.

بر اساس ماده ۸ این طرح ، در صورتی که امر به معروف و نهی از منکر مستلزم اقدام جمعی یا انجام تجمع باشد با درخواست حداقل سه نماینده از متقاضیان ستاد امر به معروف و نهی از منکر موضوع ماده ۲۱ این قانون در اسرع وقت و حداکثر ظرف سه روز نسبت به تقاضای موضوع این ماده اتخاذ تصمیم می‌کند.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: «مبادا یک روز کلمه امر به معروف و این وظیفه نهی از منکر که باید وسیله ارتباط نزدیک‌تر جامعه به همدیگر و این که همدیگر را به خیر و نیکی دعوت کنیم باشد، تبدیل به وسیله‌ای برای تفرقه و جدایی شود.»

وی  با بیان این که چند نفر در این کشور خودشان را متولی اخلاق می‌پندارند بالاترین منکر را اختلاف و تفرقه خواند و افزود: «یک عده گویی زندگی‌شان در شکاف است، شکاف بین مردم و دولت، شکاف بین مردم با مردم و ایجاد شکاف و تفرقه بین این جناح و آن جناح.»

پیش از این مواضع آقای روحانی درباره حجاب و شبکه های اجتماعی مورد انتقاد برخی از روحانیون محافظه کار،ائمه جمعه و برخی از نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

+10
رأی دهید
-49

مدافع حق - مادرید - اسپانیا
حتماًیکى رو میارن تو تلویزیون اعتراف میکنه از عوامل موساده وتعلیم دیده در مرکز نظامى بن گوریون تحت اموزش نظامیان امریکا و انگلیس دوره هاى ویژه دیده براى بد نام کردن جمهورى اسلامى ونیروهاى مخلص بسیج وناهیان منکر
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 01:20
دوستدار - استهکلم - سوئد
کسانی قربانی شدن که از خانواده های مومن و متدین بودند تا همه خانمها را بترسانند که دختران این خانوادها مورد اسید پاشی قرار گرفته اند وای بر دیگران. و از طرف دیگر اگر قربانی و خانواده اش اعتراض کردن بتوانند انها را کنترل کنند جون اگثر خانواده قربانیان یا سر به نظام هستند یا از دوستان نظام اوندی هستند. سر به نطام اسلامی هستند. اخوند کلاش احمد خاتمی در یکی از سخنرانیهایش گفته بود بی حجابی به جای رسیده که برای کنترول کردن بی حجابی باید قربانی بدهیم. و کسانی که در این یک هفته مورد حمله اسید پاشی قرار گرفتن قربانیانی هستند که اخوند کلاش احمد خاتمی در سخنرانیش به ان اشاره کرد.
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 01:29
مدافع حق - مادرید - اسپانیا
فقط کافیه یه نفر بر خلاف نظر مقامات جمهورى اسلامى حرفى بزنه به یک ساعت نمیرسه توگونى کت بسته تو وزارت اطلاعاته ولى طى چند روز تو روز روشن اسید میپاشن جنایت میکنن تازه میگن سر نخ پیدا کردیم کار یک نفر بوده؟؟؟؟؟ عجب
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 01:34
raheme - کویت - کویت
حالا اگه رو یه دختر بسیجی اسید پاشیده میشد ۲روز بعد اسیدپاشو اسیدفروشو اسیدسازو باهم اعدام میکردن تا احکام اسلام اجرا بشه
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 02:04
cardenas - تهران - ایران
با خط خطی کردن این صفحه اون صفحه و کامنت گذاشتن مشکلی حل نمیشه..باید کار عملی کرد. یه روز باید قرار گذاشت و همه بریزیم بیرون و طومار این آشغالهارو به هم بپیچیم. تا نیاییم بیرون هر بلایی سرمون بیارن حقمونه....
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 05:18
razmandeh - استکهلم - سوئد
خوبه ویدئو که مصباح یزدی در سخنرانیش گفت اگه با زبان خوش حجابشان را را درست نکردند همان بهتر است که بسوزند را همه دیدند و شیدند . همه‌اش زیر سری این تمساح یزدی و انصار حزب‌ا‌لله است که رهبری آنها را تمساح یزدی دارد و حقوقشان هم از بیت ایشان پرداخت میشود
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 05:21
eddy59 - مونیخ - آلمان
دورغه...اینا ترسیدن ی نفرو میخوان جایگزین کنند و تمام مثل همیشه
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 05:39
sama128 - شیراز - ایران
من موندم توی کشوری که مسئولین آن در فساد مالی و اخلاقی غرق هستند و دزدی های میلیاردی می کنند اقتصاد ورشکسته شده فساد اداری بی نهایت هستش و در ادارات دولتی باند بازی فامیل بازی آشنابازی بیداد میکنه واقعا اینکارها یعنی چه ؟!؟!؟ اصولا در این جامعه با این اوصاف معنی حجاب و گشت ارشاد و .. را یکی تعریف کنه که چی ؟!!؟!! بعدش هم یعنی مسئولین محترم نظام خبر ندارن کار کیه اینها که ادعا میکنند مگس در آمریکا ویز ویز کنه ردش را میزنند الان دنبال سر نخ و سر یخ می گردند. دخترهای بدبخت را بیچاره کردن اینها زندگیشون تباه شده دیگه ازدواج نمی تونند بکن هزار و یک بدبختی دارند آقا تازه دنبال سر یخ می گردد. سر نخ از توی همان اصفهان جوجه حزب الهی ها نون به نرخ روز خور میتونی پیدا کنی زیاد خودتو اذیت کنه
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 06:22
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
سرنخ،کدوم سرنخ،؟وای به حال ملتی که به سخنان این دژخیمان اعتماد کنن.!اگر بازهم اعتماد کنند و رأی بدن و مشارکت کنن پس سزاوار این همه بدبختی و بیارزشی هستند
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 09:06
سگال توماك - دوبی - امارات متحده عربی
یکی راکب موتور ، یکی حامل اسید ، بعد ایشان می فرمایند عامل یک نفر !. اون طمانینه و بی خیالی دادستان محترم گواهی میدهد حضرات رو خیالی بابت مرتکبین این جنایت نیست . همه چی رو ازمون گرفتند فقط مونده بود همین صورت خدادادی که اون رو هم به حول و قوه الهی تسخیر کردن.
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 10:07
keyanrad - منچستر - انگلستان
آره راست میگه سرنخ رو پیدا کرده ارواح چوچول مادرش و زنش از اصفهان هستش تا مشهد خبر اینکه تو مشهد هم اسید پاشی کردن نیروهای انگلیس و آمریکا و اسرائیل که بعد از دسنگیری میخوان بیان تو تلویزیون اعتراف کنند. https://www.khabaronline.ir/detail/185864/society/4765
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 08:57
goosfand - نیویورک - آمریکا
بابا تحقیق نمیخواد مسلمون نجس؛ این زنها رو شما مسلمونهای نجس زنده به گور کردید؛ حالا هم میرید یه بخت‌برگشته بدبخت فلک‌زده رو از زندان می‌کشید بیرون و به زور ازش اعتراف می‌گیرید که از اسرائیل پول گرفته که این کار رو بکنه؛ از امروز به بعد، مردم ایران باید به خودشون اجازه بدند، بدون آسیب فیزیکی‌ زدن به کسی‌، احترام هیچ مسلمون نجسی رو نگه ندارند؛ اگه خاک خودمون ۱۴۰۰ ساله که به دست الله برامون ناامن شده، حق بی‌-احترامی به مسلمونها رو داریم
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 10:35
*Fanoos* - ایران - ایران
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می‌گوید، سرنخ‌هایی از عامل اسیدپاشی در اصفهان به دست آمده و به نظر می‌رسد این اقدام توسط یک نفر انجام شده است.?! توسط یک نفر که اونم خودتی !!! فکر کردین ما اینجا از پشت کوه اومدیم !!!
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 10:52
koorosh2500 - تهران - ايران
کثافت ها دروغ مگن ،چطور چند تا جوون بالای یک پشت بام کلیپ شاد درست کردند این عوضی پفیوز با افتخار میگفت در عرض 6 ساعت شناسایی و دستگیر شدندحالا اسید پاشی شده و چنتا از هموطنای ما رو به این روز انداختند تازه مرتیکه میگه سر نخ پیدا کردیم.کثافتها دنبلان او علی قاتله ای رو عمل کردند هر زمان تلویزیون رو روشن میکردی اون قاتله ای رو نشون میداد و یا یک پیر کفتار دیگه به جهنم رفته برنامه تلویزیون شده حرف مرده مهدوی کنی ولی بصورت گذرا این عزیزانمان رانشان میدهند.اینها دروغ گو ،کثیف ،قاتل ،رذل و......هستند
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 12:47
نازک بین - شفیلد - انگلستان
سر نخ از اول هم مشخص بود از کجا دستور میگیرن. مردم هشیار و آگاه هستند. وبا این ترفند ها که 35 سال است داره اجرا میشه بخوبی آشنا هستند. از طرفی حدود یکسال است که شما بر طبل مبارزه با بد حجابی میکوبید . ودائم تهدید مکننید که باید جدی مبارزه کرد . مثل گروه انصار حزب الله و تندرو های وابسته به مصباح یزدی.
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 13:21
hassan5 - تهران - ایران
سر نخ دست خامنه ای است تا او نخواهد هیچ کسی پیدا نخواهد شد!؟
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 13:37
Azadikhah - تكسل - هلند
یکی‌ از دوستان از شاهین شهر زنگ زد و گفت که یک مورد اسید پاشی بر روی خانمی اینجا انجام شده که دختر شهید هست.پیش از این درباره زنجیره‌ای‌ بودن اسیدپاشی به‌ صورت چهار زن در اصفهان تردیدهایی وجود داشت اما اکنون آزمایش‌های تخصصی ثابت کرده است حداقل سه‌ مورد از این حوادث به‌هم مرتبط هستند.بر پایه این گزارش تشابه ظاهری این اسیدپاشی یکی از دلایل موجود است. در تمام این موارد متهم یا متهمان از ساعت هفت تا هفت و ۳۰ دقیقه مرتکب جرم شده‌اند و در تمام موارد زنانی را که راننده خودرو بوده‌اند، هدف قرار داده‌اند اما به ‌غیر از شواهد ظاهری، مدارک دیگری نیز به‌دست‌آمده که زنجیره‌ای‌بودن این حوادث را تأیید می‌کند.این گزارش می‌افزاید: «بعد از وقوع اسیدپاشی‌ها، نمونه اسید بر جامانده روی لباس‌ها و خودرو قربانیان مورد آزمایش قرار گرفت و تأیید شد اسیدها مشابه است.یک راننده اتوبوس که شاهد اسیدپاشی به صورت یک زن بوده، گفته: «آن زن به حدی داد و فریاد می‌کرد که همه متوجه او بودند و کسی به این موضوع توجه نداشت که اسیدپاش را ببیند و مشخصات او را به‌خاطر بسپارد.
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 14:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.