بوئینگ بعد از ۳۵ سال اولین معامله با ایران را انجام داد

این نخستین رابطه تجاری میان بوئینگ و ایران پس از سال ۱۹۷۹ است

شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که محصولات مرتبط با هواپیماهای ساخت این شرکت، البته نه قطعات، را به شرکت ایران ایر فروخته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز که این خبر را منتشر کرده این اولین معامله میان این شرکت هوافضای آمریکایی با ایران از زمان ماجرای گروگانگیری سفارت آمریکا در تهران است.

بوئینگ گفت که دستور عملکرد، نقشه ها، نمودارهای ناوبری و داده هایی را به شرکت هواپیمایی ایران فروخته تا به بهبود ایمنی صنعت هوانوردی غیرنظامی ایران کمک کند.

این فروش شامل قطعات نمی شود. هواپیماهای بوئینگ ناوگان هوایی ایران ایر به خاطر قدیمی بودن نیازمند سرویس جدی با کمک قطعات تازه هستند.

بوئینگ و همچنین شرکت عظیم جنرال الکتریک آمریکا ابتدا شش ماه قبل - در ماه آوریل - گفتند که موفق به کسب مجوز صدور قطعات یدکی هواپیما به ایران از وزارت دارایی آمریکا شده اند.

سخنگوی بوئینگ در آن زمان تاکید کرد که این مجوز تنها اجازه فروش قطعات هواپیماهای مسافربری را می دهد که پیش از سال ۱۹۷۹ به ایران فروخته شده و بوئینگ اجازه نخواهد داشت در ارتباط با هواپیماهایی که پس از این تاریخ به ایران فروخته شده، معامله ای با ایران انجام دهد.

او همچنین گفت قطعاتی که این مجوز اجازه فروش آنها را صادر کرده به آن دسته از قطعات محدود می‌شوند که برای ایمنی پروازها ضروری‌اند.

شرکت جنرال الکتریک هم که بزرگترین قطعه‌ساز هواپیما در جهان است آن زمان گفت اجازه یافته تعدادی از موتورهای هواپیماهای فروخته شده به ایران را بازرسی و تعمیر کند.

آن مجوز به خاطر تخفیف موقتی تحریم ها براساس توافق مقدماتی ژنو میان ایران و گروه پنج به علاوه برای حل اختلافات مربوط به برنامه اتمی ایران ممکن شد.

به گزارش رویترز بوئینگ می گوید که امکان دارد در آینده قطعات را به ایران بفروشد اما جزییات بیشتری ارائه نکرد.

معامله بوئینگ با ایران باعث ایجاد ۱۲۰ هزار دلار دآمد و حدود ۱۲ هزار دلار سود برای این شرکت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۴ شد که در مقابل در آمد ۲۳.۷ میلیارد دلاری این شرکت در آن سه ماه ناچیز است.

ناوگان هواپیماهای مسافربری ایران سالهاست که بر اثر تحریم‌های آمریکا از معامله مستقیم با بوئینگ و جنرال الکتریک محروم بوده است.

ایران می‌گوید تحریم های آمریکا در سالهای گذشته اجازه نوسازی و ترمیم ناوگان هواپیماهای مسافربری را به این کشور نداده است.

+63
رأی دهید
-7

Gachboy59 - وین - اتریش
جای خوشحالی داره...هرچند که کافی نیست اما از یه جایی باید شروع کرد...با ارزوی فردایی بهتر و روشن و امنیت و اسایش خاطر بیشتر برای پرواز های شرکت های ایرانی
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 00:32
karaji - گتنبرگ - سوئد
ماندم چرا این آخوند‌ها با شتر مسافرت نمیکنند، خیلی‌ به زمان صدر اسلام هم نزدیکتر هست ، ممکنه ثواب هم داشته باشه از کجا معلوم ، از ابلیس هم توش خبری نیست تازه تو بیابان هم .......بله !!
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 00:38
arman93 - یزد - ایران
karaji - گتنبرگ - سوئ - مگه هواپیما فقط مخصوص تردد آخوندهاست مردم عادی چی پس نکنه همه مردم ایران را آخوند فرض کردی بعدش هم هواپیماهای اونها که مطمئنا ایمنه خیالت تخت
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 06:36
biparva-jan - تهران - ایران
نه قطعه درسته نه قطعات. این فارسیه نه انگلیسی.
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 06:39
dujeen - تهران - ایران
اشتباه امریکایی ها رو دادن به آخونداست
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 07:22
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
مخترع هواپیما کلا جعفر طیار بود! اصلا اسمش با خودش هست. جعفر طیاره, جعفر قرقی و جعفر بشقاب پرنده هم گفتن البته! اسمهای زیادی داشته چون میگن طی الارض میکرده. یعنی طرف میتونسته در یک لحظه در نقاط مختلف باشه! از این آیین شیادی محمد هر چی بگی بر میاد.
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 09:23
aram.01 - کردستان - ایران
karaji-. اونوقت باید با دو تا شتر بره چون اگه با یک شتر اختلاط کرد باید طبق قوانین شرع اسلام شتر رو بکشه و بعد بسوزونه!!!!!. و بعد با اون یکی شتر راهشو ادامه بده...
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 09:43
بی بالان - کلاچای - ایران
امیدوارم رشه آخوند کنده بشه توسط م قهرمان ایران
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 10:44
karaji - گتنبرگ - سوئد
arman93 - یزد - ایران جان اول تکلیف را روشن کن ، آخوندی یا مردم عادی ؟ !درست خواندن ‌یک مطلب خودش هنری هست مگه نه !!؟؟ --aram.01 - کردستان - ایران جان عزیز خیلی‌ باحالی‌ . همیشه شاد باشی‌ .
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 21:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.