سخنگوی وزارت خارجه ایران: در گام‌های آخر مذاکرات اتمی هستیم

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته "در گام‌های آخر مذاکرات هستیم که بسیار مهم و حساس و سخت است" و از طرف های ایران در مذاکرات اتمی خواسته از بیان "موضوعات مذاکره در سطح رسانه‌ پرهیز کنند."

طی روزهای اخیر برخی از رسانه ها جزئیاتی را منتشر کردند که آن را راه حل های اتمی مورد بحث قرار گرفته توصیف کردند اما سخنگوی وزارت خارجه ایران به کلی محتوی این گزارش ها را رد کرده است.

خانم افخم امروز چهارشنبه ۳۰ مهرماه در جلسه هفتگی با خبرنگاران در تهران گفته تماس‌ها بین ایران و گروه ۱+۵ و هماهنگی‌ها برای دیدارهای آتی در جریان است.

مذاکرات کارشناسان اتمی ایران و گروه ۱+۵ به مدت دو روز از امروز در وین آغاز شده و به گفته خانم افخم قرار است طی آن "جزئیات طرح‌های ارائه شده مورد بررسی قرار گیرند."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سئوالی درباره اظهار نظر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا که گفته بود "لغو تحریم‌ها بدون نظر کنگره صورت نمی‌گیرد" گفته "این مسائل از موضوعات داخلی آمریکاست و آنها باید این موضوعات را در خود حل کنند، برای ما آنچه در توافق جامع نهایی می‌شود مهم است."

او بار دیگر تاکید کرده که "بر مبنای توافق ژنو تحریم‌ها باید لغو شوند نه تعلیق."

ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده اند که مهلت مذاکرات را تا تاریخ سوم آذر (۲۴ نوامبر) برای دستیابی به یک توافق جامع با هدف حل و فصل نهایی پرونده ایران تمدید کنند.

خانم افخم امروز درباره احتمال تمدید این مهلت گفته که چنین اقدامی "فعلا در دستور کار نیست" و طرف های مذاکره بر تاریخ تعیین شده متمرکز هستند.

چند خبر از جلسه امروز سخنگوی وزارت خارجه ایران

  • محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اواسط هفته آینده به اسپانیا و اواخر همان هفته هم برای شرکت در اجلاس وزاری خارجه منطقه درباره مسائل افغانستان به چین سفر می‌کند.
  • خانم افخم گفته "یقینا اختلاف نظرهایی بین ایران و ترکیه درباره مسائل منطقه وجود دارد اما اصل را بر گفت و گو و همکارى قرار داده‌ایم."
  • سخنگوی وزارت خارجه درباره برنامه سفر احتمالی آقای ظریف به عربستان گفته "برای این سفر هنوز جدول زمانی نهایی تنظیم نشده است و هر زمان شرایط فراهم باشد نسبت به هماهنگی‌های لازم اقدام می‌کنیم."
+18
رأی دهید
-5

modire behesht - هایدلبرگ - آلمان
منظورتان ،گامهای آخر از اول است ؟!.
‌چهارشنبه 30 مهر 1393 - 16:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.