بعد از اسیدپاشی چه باید کرد؟

او خودش را به شمشادهای کنار خیابان می‌کود و فریاد می‌زند: «سوختم، سوختم.»  مردم دورش جمع شده‌اند اما  کسی نمی‌داند باید چه کند. نگاه ها مستاصل‌اند؛ چه طور به کسی که روی صورت و بدنش اسید پاشیده شده باید کمک کرد.

پدر «ندا» یکی از قربانیان اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان این روایت را از مردمی که شاهد اسیدپاشی دخترش بوده‌اند، شنیده است: «ندا از مردم کمک می‌خواسته اما متاسفانه دیگران نمی‌دانستند چه گونه باید به او کمک کنند.»

 دو روز است که خبر اسیدپاشی‌های شهر اصفهان در صدر اخبار کشور قرار گرفته است. روایت خانواده‌ها از اتفاقی که برای فرزندان و عزیزانشان افتاده، تلخ و دردناک است. آن ها از فریادهای فرزندان خود در خیابان حرف می‌زنند و آدم‌هایی که مبهوت ایستاده‌اند و نمی‌دانند چه کاری از دست‌شان برمی‌آید. ماجرا زمانی تلخ‌تر می‌شود که آموزش کمک به  افراد مورد حمله اسیدپاشان حالا باید جزو آموزش‌های کمک‌های اولیه قرار گیرد.

معمولا نخستین برخورد با بیمارانی که با مواد شیمیایی سوخته‌اند، در اورژانس بیمارستان ها است. اولین کاری که آن ها برای این افراد انجام می‌دهند، شست وشو با آب فراوان و سرم فیزیولوژیک است.

دکتر «ارسلان عزیزپور»، متخصص طب اورژانس به «ایران وایر» می‌گوید: « سوختگی با مواد شیمیایی شامل سوختگی با مواد اسیدی و قلیایی است. در هر دو مورد باید لباس‌های بیمار را در آورده و بدنش با آب فراوان شسته شود. هرچه این کار سریع‌تر انجام گیرد، به نفع بیمار است. بنابراین، اگر افراد حاضر در صحنه پیش از رساندن فرد بیمار به مراکز درمانی این کار اولیه را انجام دهند، کمک بزرگی کرده‌اند.»

او تاکید می‌کند که لازم نیست مردم منتظر سرم فیزیولوژیک بمانند و بهترین راه این است که فرد را  هرچه سریع تر با همان آب معمولی در دسترس شست‌و شو دهند.

در بیمارستان، پرسنلی که  لباس بیماران را در می‌آورند و آن ها را  شست‌و شو می‌‌دهند، لباس مخصوص می‌پوشند. گان، ماسک، دستکش و عینک حداقل چیزهایی هستند که پرسنل هنگام شست وشوی بیمار باید از آن استفاده کنند. دکتر عزیز پور می‌گوید: «استفاده از این لباس‌ها برای این است که فرد شست وشو دهنده خودش آلوده نشود. یعنی اسید روی خودش نپاشد.»

اما در خیابان چه طور؟ مردمی که قرار است بیمار را شست‌و شو دهند چه گونه باید امنیت خود را تامین کنند؟ او در پاسخ به این سوال می‌گوید:«در صحنه حادثه هم بدون دست‌کش نباید لباس‌های فرد را از بدنش خارج کنند. باید به او بگویند اگر می‌تواند لباس‌هایش را خودش درآورد. اگر دست‌کش موجود نیست و فرد توانایی خارج کردن لباس‌هایش را ندارد، فقط او را بشویند بدون این که لباس را از بدنش خارج کنند و سریع او را به بیمارستان انتقال دهند. بهترین مراکز درمانی برای این بیماران، بیمارستان های دارای اورژانس‌های سوانح سوختگی است.»

در منابع پزشکی، حداقل زمان شست‌وشو با آب برای بیماران سوختگی با مواد شیمیایی 30 دقیقه توصیه شده است.ارسلان عزیز پور می‌گوید پس از شست وشو حتما باید روی این بیماران پتو انداخته شود تا هایپوترم نشوند؛ هایپوترمی یعنی کاهش دمای مرکزی بدن.
در این بیماران به دلیل از دست دادن لایه‌های پوست (اپیدرم)، عروق زیر پوستی در مجاورت هوا قرار می‌گیرند و گرمای بدن از دست می‌رود، در نتیجه بیمار دچار لرز می‌شود.

یکی دیگر از کارهایی که در بیمارستان برای این بیماران انجام می‌دهند،«سرم تراپی» است: « برای این که با از بین رفتن لایه‌های پوست، عروق در معرض هوا قرار می‌گیرند و مایع از دست می‌دهند.»

تجویز مسکن قوی برای بیمار نیز جزو اقدامات اولیه بیمارستانی است. این بیماران بعدها توسط جراحان پلاستیک ویزیت می‌شوند. دکتر «م .فدایی»، متخصص جراحی پلاستیک به «ایران وایر» می‌گوید: «کار جراحان پلاستیک برای این بیماران، فقط ترمیم زیبایی از دست رفته نیست.»  

او انجام عمل جراحی «اسکاروتومی» را یکی دیگر از کارهای جراحان در رابطه با بیماران سوختگی عنوان می کند. این عمل جراحی زمانی انجام می‌شود که «سندرم کمپارتمان» ایجاد شود. این سندرم  یکی از عوارض سوختگی‌های شدید است: « هرزخمی که در بدن به وجود می آید، بافت ترمیمی و جوش‌گاه آن زخم، اسکار نام دارد. گاهی اسکار این قدر بزرگ است که باعث بدشکلی عضو درگیر و سبب ایجاد سندرم کمپارتمان می‌شود. این سندرم در اثر افزایش فشار ناشی از بافت ترمیمی زخم ایجاد  و موجب اختلال در خون‌رسانی آن عضو و اعصاب و کارکرد آن ناحیه می شود.»

به زبان ساده تر، سوختگی در بعضی از اندام ها آن قدر شدید است که باعث انقباض و جمع شدن پوست و بافت های زیر جلدی شده و در نتیجه آن، عضو با اختلال خون‌رسانی رو به رو می‌شود. جراحان با  انجام عمل اسکاروتومی و ایجاد برش در اسکارهای ایجاد شده، باعث رفع فشار و حفظ عضو می‌شوند.دکتر فدایی می‌گوید: «اگر این عمل انجام نشود، عضو از بین می‌رود و باید قطع شود.»

نابینایی و کم بینایی یکی دیگر از مشکلات افرادی است که صورت‌شان با مواد شیمیایی می‌سوزد. آن ها معمولا پس از مراجعه به بیمارستان های عمومی و یا سوانح سوختگی، راهی مراکز تخصصی چشم می‌شوند. یکی از پزشکان مرکز تخصصی چشم فارابی که بارها با چنین افرادی سرو کار داشته هم مهم‌ترین اقدام اولیه برای جلوگیری از آسیب‌های جدی چشم را شست‌و شوی سریع می‌داند.

او در این زمینه به «ایران وایر» می‌گوید: «افرادی که در محل حاضر هستند، باید کمک کنند تا هر چه سریع‌تر چشم های فرد شسته شود. حتی توصیه شده اگر آب استریل در محل موجود نیست، با  آب شیر یا هر مایع غیرشیمیایی و غیرسمی که در محل وجود دارد، چشم‌های فرد مورد حمله قرار گرفته را بشورند.»

در شرایط بیمارستانی، هر چشم حداقل با دو لیتر سرم فیزیو لوژیک شسته می‌شود: «در مواردی که ماده قلیایی به چشم رسیده باشد، شرایط وخیم تر است.»

او آهک و مواد شست وشو مثل «وایتکس» را  به عنوان مواد قلیایی مثال می‌زند و می‌گوید: «در هر دو مورد، سوختگی با مواد اسدی و یا قلیایی، چشم باید خیلی با دقت شسته شود. معمولا متخصصان پلک ها را برمی‌گردانند و با سرم فراوان می‌شویند.»

در این سوختگی‌ها اغلب سطح چشم و سطح قرنیه آسیب می‌بیند:«میزان بینایی باقی‌مانده بستگی به درصد سوختگی دارد.»

حالا یکی از چشمان ندا از بین رفته و چشم دیگرش 20 تا 30 درصد شانس بینایی دارد. پدرش می‌گوید: «کاش همان وقت یکی چشمان دخترم را شست‌و شو می‌داد.»

+100
رأی دهید
-2

Omidjaber - سایتاماکن - ژاپن
جوانان ایران بایستی گروه مبارزه با اراذل أسید پاش را درست کنند مانند موش که کثیف ترین و مضر ترین حیوان روی زمین است با اینها هم همینطور رفتار کنند ای أسید پاش های کثیف بدانید که گروه بسیج ملی اماده می شود که هرگسی به اسم دین و اسلام هر کاری که دلش می خواهد انجام می دهد با انها مبارزه کند و مثل موش شما ها را به اتش خواهیم گشید. ای ملت و ای جوانان ایران زمین به پا خیزید که دیگر کاری از دست این نظام بر نمی اید ما خودمان بایستی با این حیوانات وحشی و بی سواد و بی وجدان مبارزه کنیم.
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 01:46
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
این هم از برکاتِ اسلامِ عزیز ! یکی‌ از همین ... اسید پاش همین کسیست که می‌خواهد جانش را فدای آقا کند !
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 02:13
aashena - اتاوا - کانادا
اون امام جمعه اصفهان ببرید تو میدون شهر روی چشماش و وسط پاهاش اسید بریزید تا مزه اسلام خوب تو گوشتش بشینه
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 06:08
perser68 - آلمان - آلمان
پس یه فرقی بینه ملا ها و داعش مثله اینکه وجود داره.. داعشیا هنوز دست به اسید پاشی نبردن!!!
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 08:22
ماه شب - تهران - ایران
نابود باد جهل و خرافه. اینم از امر به معروووووووووف آقایون قانون گذار و سران حکومتی و امام جمعه اصفهان به یمن وجود شما متحجران امنیت از جامعه رخت بسته
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 08:03
babak.ae - تهران - ایران
روحانی مچکریم (دولت سبد و اسید)
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 09:59
سبز کم رنگ - آمریکا - آمریکا
توی دبستان های آلمان روش های صحیح معاشقه را آموزش میدن توی دبیرستان های ما هم از این به بعد باید بعد از اسیدپاشی چه باید کرد را آموزش بدن. بعد جالبه خدا رو هم بنده نیستیم نه افغانستانی رو قبول داریم نه پاکستانی رو!!!
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 10:10
greentree - تهران - ایران
خانواده این دختران عزیز ایرانی‌ توجه کنند ، قضیه را رها نکنید ،به اتباع عراق یا افغانستان سفارش اسلحه یا جلیقه انفجاری بدید و این پشمالو‌های زشت بی‌ سواد را در مسجد یا پایگاه بسیج هلاک کنید ، ، راه دوم هم تهیه ۴ لیتر اسید و پاشیدن روی این پشمالو‌های زشت در مسجد یا پایگاه بسیج هست
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 10:15
vahid-iran - کرمانشاه - ایران
قصاص تنها حکم این وحشی های هاست.
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 10:59
فراوانی - قطر - قطر
بعد از اسید پاشی واقعا نمیدونم چه باید کرد ولی اینو خوب میدونم قبل از اسید پاشی باید فرار کرد
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 11:10
خرچنگ - دبی - امارات متحده عربی
ای کاش میفهمیدیم که همه ما ها رو خداوند آفرید بدون انکه فرقی مابینمان بگذارد پس چطور به خودمان اجازه میدیم با انسان دیگر بخاطر اینکه پوشش خوبی نداشته اینطور برخورد کنیم چرا اجازه میدیم مغزمان شتشو داده شود و با خیال پردازی زندگی کنیم اگر از پوشش این خانم خوشت نمیاد خوب شاید ایشان هم از طرز تیپ و لباس شما خوشش نیاد پس باید با خودت هم همین کار رو بکنند بیایید کمی مغزمان را برای دید باز بکار گیریم واقعا متاسفم
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 14:00
Azadikhah - تكسل - هلند
درپی جنایت اسید پاشی پاسداران رژیم ابو داعش به شماری از زنان در هفته های اخیر دراصفهان، که تا کنون ۶ قربانی گرفته و یک کشته -امنیت و آرامش را از زنان و دختران در این شهر سلب نموده است، تعدادی از خانواده های اصفهانی و جمعی از مردم این شهر در اعتراض به این جنایات و برای جلوگیری ازحوادث بیشتر و ایجاد امنیت برای زنان و دختران درمحیط جامعه و همچنین همدردی با خانواده های قربانیان، روز چهارشنبه ۱۳۹۳/۷/۳۰ ساعت ۱۰ صبح مقابل دادگستری رژیم در اصفهان واقع درخیابان نیکبخت تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد. در حمایت از این تجمع اعتراضی اطلاع رسانی کنید و همه مردم شهر اصفهان و سایر شهرهای این استان و سراسر ایران را به اعتراض و همبستگی با قربانیان و خانواده های آنان و زنان و دختران اصفهان و سراسر میهن فرابخوانیم.
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 14:29
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
این سربازان بدنام امام زمان که هپی ها رو سه سوته گرفتن کجا هستن؟
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 19:11
fafafa - کرمانشاه - ایران
ممنون واقعا اینطور آموزشا این روزا بدرد میخوره....
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 21:20
ایران آباد - تهران - ایران
از برکات و فواید جمهوری اسلامی اینکه منبعد باید ایرانیان در کنار آموزش برای حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و یا آتش سوزی آموزش کمکهای اولیه در زمان اسید پاشی هم بگذرانند. در ضمن به اون بیشرفی که میگفت سیل و زلزله در ممالک اروپایی و آمریکایی بخاطر بی حجابی زنانشان است گفت این هم بجاش که ما هم از سر رذالت و پستی شما بیصفتان بخاطر بیحجابی زنانمان اسید پاشی داریم.
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 21:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.