نماینده مجلس ایران به نقل از عراقچی: آمریکا پذیرفته ایران ۴ هزار سانتریفوژ روشن داشته باشد

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران هفته گذشته با همتای آمریکایی خود در وین مذاکره کرده بود

یک نماینده مجلس ایران به نقل از عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و از مذاکره‌کنندگان ارشد اتمی این کشور نقل کرده که "آمریکا در مذاکرات اخیر پذیرفته که ایران ۴ هزار سانتریفوژ روشن داشته باشد."

خبرگزاری مهر از قول جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس ایران گفته که این موضوع را آقای عراقچی در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرده است.

آقای کریمی قدوسی به نقل از معاون وزیر خارجه ایران گفته: "آمریکا در مذاکرات نیویورک و وین قبول نمی کرد که ایران بیش از ۱۳۰۰ سانتریفوژ روشن داشته باشد، اما در مذاکرات اخیر پذیرفت که ایران ۴۰۰۰ سانتریفیوژ روشن داشته باشد."

مطابق اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران در حدود ۱۹ هزار سانتریفوژ دارد که در حدود ۹ هزار عدد آن در حال غنی سازی اورانیوم است و به حدود ۱۰ هزار سانتریفوژ دیگر گازدهی با هدف غنی‌سازی انجام نمی شود.

هشتمین دور مذاکرات جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران، هفته گذشته در وین، پایتخت اتریش برگزار شد و یک روز قبل از آن وزرای خارجه ایران و آمریکا و معاونان این دو هم با یکدیگر به مذاکره پرداختند.

علیرغم خوشبینی ایران و آمریکا به حصول توافق تا تاریخ تعیین شده ۲۴ نوامبر (سوم آذر) طرف های مذاکره می گویند هنوز اختلاف های جدی باقی است.

جواد کریمی قدوسی امروز بیستم اکتبر (۲۸ مهر) با اشاره به حضور عباس عراقچی در کمیسیون امنیت ملی گفته است که آقای عراقچی در پاسخ به ادعای افرادی که اعلام می کردند در مذاکرات هسته ای توافق حاصل و همه چیز تمام شده است ۴ بار تاکید کرد که این خبر صحت ندارد.

آقای کریمی قدوسی همچنین به حضور حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزیر امور خارجه در این جلسه هم اشاره کرده و گفته آقای قشقاوی "از ظریف در خصوص این ادعا سئوال کرده و وزیر امور خارجه هم این ادعا را تکذیب کرده است و گفته هیچ متنی تا کنون از سوی طرفین به تایید نرسیده."

+10
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.