آمریکا اقدام به پخش هوایی اسلحه و مهمات برای مدافعان کوبانی کرد

اعضای گروه کرد «یگان های مدافع خلق» در سوریه

ارتش آمریکا اقدام به پخش هوایی سلاح و مهمات برای شبه‌نظامیان کُرد مدافع کوبانی در شمالی سوریه، که مشغول نبرد با شبه‌نظامیان افراطی «حکومت اسلامی» هستند، کرد.

در پی هفته‌ها حملات هوایی علیه نیروهای حکومت اسلامی، پخش هوایی مهمات برای مدافعان کوبانی، اولین اقدام از این دست به شمار می‌رود.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید این اقدام می‌تواند با خشم ترکیه همراه شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی می‌گوید اقدام ایالات متحده در پخش هوایی سلاح، در حالی‌که آنکارا گفته است مخالف انتقال جنگ‌افزار به گروه‌های مسلح کرد در سوریه است، قریب به یقین، خشم دولت ترکیه را همراه خواهد داشت.  

ایالات متحده در عین حال می‌گوید در آغاز روز یک‌شنبه ۲۷ مهر ماه، ۱۱ حمله هوایی در منطقه کوبانی انجام داده است.

در بیانیه‌ای از سوی «فرماندهی مرکزی» آمریکا آمده است که یک هواپیما سی-۱۳۰ ارتش آن کشور چندین بار سلاح و مهماتی که دولت کرد عراق در اختیار گذاشته بود، پخش کرده است.

به گفته این بخش از ارتش آمریکا که عملیات نظامی در غرب و مرکز آسیا را رهبری و نظارت می‌کند، آنها قصد دارند به مقاوت علیه پیشروی نیروهای حکومت اسلامی در جهت کنترل کامل کوبانی، کمک کنند.

در بیانیه این مرکز اضافه شده است که نیروهای آمریکایی مجموعا بیش از ۱۳۵ حمله علیه «حکومت اسلامی» در کوبانی کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، مخالفت خود را با ارسال جنگ‌افزار و مهمات برای نیروهای اصلی کرد سوریه که درگیر نبرد با «حکومت اسلامی» هستند، اعلام کرده است.

آنکارا «حزب اتحاد دموکراتیک»،‌ از گروه‌های اصلی کردهای سوریه، و «یگان های مدافع خلق» (ی پ گ)، شاخه نظامی آن را، وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه پ کا کا می‌داند.

پیشتر، ایالات متحده، احتمال ارسال سلاح برای نیروهای کرد را رد نکرده بود.

در عین حال گزارش‌هایی نیز از قول کردهای سوریه منتشر شده بود که آنها مختصات اهدافی را برای حملات هوایی در اختیار آمریکا قرار داده‌اند. مقام‌های آمریکایی چنین چیزی را به طور رسمی تائید نکردند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته پیش، در دیداری با فرماندهای عالی‌رتبه کشورهای عضو ائتلاف علیه «حکومت اسلامی» گفته بود تلاش‌ها، بر شکست محاصره کوبانی و جلوگیری از پیشروی شبه‌نطامیان اسلام‌گرا در غرب عراق متمرکز شده است.

+110
رأی دهید
-5

oghabe - سنت گا لن - سوثیس
به کوری چشم ترکای فاشیست و اردوغان داعشی وترک علی‌ و غضنفر و.....
دوشنبه 28 مهر 1393 - 12:59
rahjoo - بابل - ایران
اون چیزی که دنیا از انسانیت می فهمه در مخیله یک ترک عثمانی و عرب متجاوز نمی گنجه ! حتی از تصور عدالت و آزادگی هم عاجزه!!! ذات اونها در اثر سالها تجاوز تغییر کرده و درکی از انسانیت نداره!!
دوشنبه 28 مهر 1393 - 15:20
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
ننگ‌ بر تروریست‌های آدم کش داعش و پ ک ک و پژاک
دوشنبه 28 مهر 1393 - 16:18
humans win - فرایبورگ - سویسس
آقایون من ترک نیستم اما لطفا دقت کنید که این روزها حکومت و سران حکومتها ملاک مردم اون جامعه نیستن اینطوری که شما حرف میزنید به ترکها توهین می کنید . مگر ملا و آخوند که دارن خون مردم ایران رو میمکن نشون دهنده و ملاکی هستن از مردم ایران ؟ مسایل رو قاطی نکنید لطفا . سیاست و سیاستمدارها همشون کثیفن و حسابشون از مردم اون جامعه جداست .
دوشنبه 28 مهر 1393 - 16:22
nasl sokhta - لندن - انگلیس
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک. خانم محترم کسی‌ که برای آزادی مردمش می‌جنگد تروریست نیست سعی‌ کن این را بفهمید که داعش با پ پ ک و پژاک فرق دارد اول سعی‌ کن مطالعهٔ کافی‌ داشته باش سپس اظهار نظر کن اگر هم جنابعالی دشمنی دارید با کردها اون قضیه جدا گانیه است ،ضمنا غربی‌ها بر اساس منافع خود برچسب میزنند که آدم عاقل حرفای آنها را نشخار نمیکند
دوشنبه 28 مهر 1393 - 21:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.