چهره حقیقی فرعون مصر برملا شد

توتانخامون در نقاب طلایی و مجللی که برای پس از مرگش ساخته‌اند، از زیبایی باشکوه و سلطنتی برخوردار است، تصویری که محققان با شبیه‌سازی رایانه‌ای آن را متحول ساخته‌اند.

براساس گزارش میل‌آنلاین، این فرعون مصری دارای دندان‌های نامرتب، پای خمیده، و اسکلت‌بندی دخترانه برخوردار بوده‌است، جزئیاتی که پس از یکی از دقیق‌ترین آزمایشاتی که روی بقایای این فرعون مصری انجام گرفته،‌ به دست آمده‌است.

توتانخامون همچنین به‌‌جای اینکه مانند دیگر همسالانش عاشق مسابقات ارابه‌رانی باشد، در طول دوران سلطنتش در قرن 14 پیش از میلاد، مجبور بود به دلیل انحرافی که در پایش وجود داشت،‌تمام مدت با عصا راه برود.

این اطلاعات پس از کالبد‌شکافی مجازی که با کمک دو هزار اسکن رایانه‌ای انجام گرفته و همچنین تحلیل‌های ژنتیکی خاندان این فرعون مصر که به گفته دانشمندان پدر و مادرش با یکدیگر خواهر و برادر بوده‌اند،‌ به دست آمده‌است.

نسبت خونی پدر و مادر توتانخامون باعث شده وی دچار عدم تعادل هورمونی شود و در نهایت به مرگ زودهنگام او منجر شود. با این‌همه افسانه‌هایی نیز درباره به قتل رسیدن و یا مرگ او در اثر واژگون شدن ارابه وجود دارد که پس از یافتن شگستگی در جمجمه این فرعون شکل گرفته‌اند.

اما اکنون دانشمندان براین باورند توتانخامون دراثر ابتلا به بیماری وراثتی جان خود را از دست داده زیرا تنها یکی از شکستگی‌های بدن وی پیش از مرگش ایجاد شده و پای معیوب او مانع از ارابه سواری‌اش می‌شده‌است.

به گفته هوتن اشرفیان، یکی از محققان این پروژه از دانشگاه کالج لندن، چندین نفر از اعضای خانواده این خاندان به بیماری‌هایی مبتلا بوده‌اند که تنها عدن تعادل هورمونی می‌تواند وجود آنها را توجیه کند. به گفته اشرفیان،‌بسیاری از اجداد این فرعون مصری طول عمر بالایی داشته‌اند اما چندین نفر از وابستگان نزدیک او در نسل‌های مختلف در سنین جوانی جان خود را از دست داده‌اند و در هر نسل سن مرگ آنها کاهش یافته‌است. وجود 130 عصا در مقبره این فرعون مصری سندی دیگر بر معلول بودن پای او به شمار می‌رود.

+70
رأی دهید
-5

southern star - سیدنی - استرالیا
خدارو شکر این مشکلمون هم حل شد. من امشب سرمو با خیال راحت میذارم رو بالش!
دوشنبه 28 مهر 1393 - 11:01
shahab46 - هانوفر - المان
به این آقای اشرفیان بگین یه ذره دیگه دنبال کند حتما یه سر نخی از عنتر جنتی آنجاها پیدا می‌کند فقط باید یک کم حوصله کند و به عقب تر برگردد
دوشنبه 28 مهر 1393 - 11:34
مترلینگ - منچستر - انگلستان
الان جنتی رو برای شناسایی و چهره نگاری برده بودن 2000 اسکن هم نمیگرفتن و اینهمه به زحمت نمیوفتادن اعصاشو هم بین اون 130 تا عصا پیدا میکرد تقدیم اغاشون میکرد تعارف میکننا!!!
دوشنبه 28 مهر 1393 - 20:31
kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
کچل هم هست که ! دندون سیاه ، ناخن بلند ،واه واه ، توتون نگو بلا بگو !!
‌سه شنبه 29 مهر 1393 - 15:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.