ارایه اسناد سفر احمدی‌نژاد به «نیویورک» و «مسکو» به قوه‌قضاییه

روزنامه شرق : مقایسه سفرهای روحانی و احمدی‏‌نژاد چه در شمارگان همراهان و چه در کیفیت سفرها به یافته‌های عجیب‌وغریبی ختم می‌شود. «حسن روحانی» هم مدتی است که هیات‏‌های بلندپایه و پرتعدادی با خود به این‌سو و آن‌سوی جهان می‏‌برد اما تفاوت ماجرا از زمین تا هواست. تمایل روحانی بیشتر به همراهی هیات‌های تجاری است و احمدی‌نژاد هیات‌های خانوادگی. چنانچه هزینه اقامت او و برخی اعضای هیات دولت در یکی از هتل‌های چهارستاره نیویورک شبی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰دلار برآورد شده بود. احمدی‌نژاد به‌ویژه در یکی، دوسفر شهره آفاق شد؛ یکی در سفر ‌گران‌قیمت به نیویورک و همراهی برخی اعضای خانواده هیات دولت در آن سفر و دیگری سفر به مسکو و باز هم زمزمه‌هایی از همراهی خانواده‌ها. نتیجه هر دو این سفرها نامشخص ماند. هنوز هم پرونده شکایت درباره هر دو این سفرها در کمیسیون اصل90 است و حالا مصطفی افضلی فرد، عضو کمیسیون اصل90 به «شرق» خبر می‌دهد که به‌دنبال نامه‌نگاری‌های متعدد از سوی مجلس هنوز هیچ پاسخی از سوی شخص احمدی‌نژاد و دیگر مسوولان آن دوره به کمیسیون اصل90 ارایه نشده است. او درباره اینکه آیا عدم پاسخگویی موجب ختم پرونده خواهد شد نیز گفته: «خیر، پرونده در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب با اطلاعات کنونی روانه قوه قضاییه خواهد شد تا مسوولان قضایی بر حسب اسناد در اختیار نسبت به رسیدگی به ابعاد مختلف این پرونده اقدام کنند.»


ارسال مستندات سفر به نیویورک و مسکو به قوه‌قضاییه


اواخر دولت احمدی‌نژاد بود و پرونده سفر خانوادگی «احمدی‌نژاد» به نیویورک نکات مبهم فراوانی به وجود آورده بود که شکایت تازه‏ای روی میز کمیسیون اصل۹۰ رفت. جالب اینکه شکایت از آخرین سفر رییس دولت دهم به مسکو و تخلف صورت‌گرفته در آن موقع نه از سوی نمایندگان که از طرف خبرگزاری «تسنیم» صورت گرفته بود. این رسانه از سفر هیات صدنفری رییس دولت به روسیه شکایت کرده تا کمیته سیاسی- نظامی کمیسیون اصل۹۰ پیگیر ماجرا باشد. بنا بر قانون هر فردی می‌تواند از طرز کار قوای سه‌گانه به کمیسیون اصل۹۰ مجلس شکایت کند. البته شکایت آن روز تسنیم به این خاطر بود که «محمد شیخان»، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری، خبر هیات صدنفره همراه رییس‌جمهوری «تسنیم» را تکذیب کرده بود. «تسنیم» ابتدا خبر داده بود که همسر احمدی‌نژاد و همسران برخی معاونان، دستیاران و وزرای دولت از جمله افرادی بودند که به‌همراه همسرانشان در این هیات اعزامی حضور داشتند؛ گزارشی که شباهت‌های زیادی به سفر هیات دولت دهم به نیویورک داشت. گزارش سفر هیات صدنفری به مسکو آنقدر قوام نیافته که بتوان از جزییات هزینه‌های غیرمرتبط آن سخن گفت اما آنطور که در گزارش‌ها آمده گروهی از خانم‌ها در این سفر همراه هیات دولت شده‌اند؛ خانم‌هایی که نخست نام آنها از فهرست نهایی حذف شده بود و مستندات به‌دست‌آمده از سفر آنها با پروازهای معمولی به مسکو حکایت داشت. از اینها گذشته فهرست نهایی سفر سه‌بار از سوی مجموعه تشریفات ریاست‌جمهوری تغییر کرده است.


بررسی سفرهای مشایی در کمیسیون امنیت


پورمختار، رییس کمیسیون اصل۹۰ نیز همان‌روزها تاکید کرد «تسنیم» در شکایت خود مطرح کرده سفر رییس‌ دولت به‌همراه صدنفر به روسیه منجر به تحمیل هزینه سنگین به کشور شده، چون سفر برخی خانواده‌های مسوولان به‌همراه آنها غیرضروری بوده. تا آن موقع اطلاعات اولیه‌‏ای به‌دست‌کمیسیون اصل90 رسیده بود و گویا دولت وقت نیز به‌دنبال نامه‌نگاری‌های متعدد کمیسیون اصل90، اطلاعاتی در اختیار مجلس قرار نداد. همچنین آن‌روزها در خبرها آمده بود طوماری از سفرهای اسفندیار رحیم‌مشایی در کمیسیون امنیت‌ملی در حال بررسی است. احمد توکلی، شاکی اصلی این سفر‌ها بود و تاکید داشت ۹۶ سفر مشایی به این‌سو و آن‌سوی جهان جز اتلاف هزینه‌ بیت‌المال خاصیت دیگری در بر نداشته و در اکثر مواقع موازی‌کاری با وزارت امور خارجه بوده. از اینها گذشته در جریان حج تمتع سال ۱۳۸۷ هم نام فرزندان مشایی و احمدی‌نژاد -که بدون نوبت در کاروان ویژه وزارت خارجه به حج مشرف شدند- منتشر شد و مورد اعتراض قرار گرفت اما دفتر رییس‌جمهوری و احمدی‌نژاد درباره این موضوع سکوت اختیار کردند. حالا که دولت احمدی‌نژاد رفته و دست مجلس و دیگر مسوولان به جایی بند نیست، شاید ارسال مستندات در اختیار کمیسیون اصل90 به قوه قضاییه تنها راهکار پیش‌روی نمایندگان مجلس باشد. چنانچه بعید است احمدی‌نژادی که حالا نه رییس دولت است و نه سمتی دارد، بخواهد پاسخگوی چند و چون سفرهایی باشد که ابعادش هنوز نامشخص است.

+69
رأی دهید
-4

hassan5 - تهران - ایران
مگر در سفر حج نباید اموال را حلال کرده وبا همه تصفیه حساب نمود تا ان حج قابل قبول خداوند باشد؟این افراد بدون تصفیه حساب و با پول حرام بسفر حج رفتند تکلیف چیست؟چرا خداوند خودش ان افراد را در مکه به سنگ و چوب تبدیل نکرد؟واقعا خدای بی بخاری داریم!!؟پس ملت باید خودش با احمدینژاد و نزدیکانش (خامنه ای)تصفیه حساب کند.
یکشنبه 27 مهر 1393 - 13:28
arash9812 - تهران - ایران
مرگ بر خامنه‌ای شیطان صفت و تمام مزدورانش این جرایم رسیدگی نمی‌شود بخاطر اینکه همهٔ این مزدوران اجازه دزدی داده شده به توسط سر دست دزدها خامنه‌ای ضحاک و دو جوانی که بخاطر وضعیتی نابسامانی که برای جوانهای بی‌ گناه کشور درست کردن و از سر نادانی و اجبار دست به خطا زدند و این رژیم ضحاک انها را اعدام کرد ؟
یکشنبه 27 مهر 1393 - 14:07
بی بالان - کلاچای - ایران
ماموت میمون زاده
یکشنبه 27 مهر 1393 - 16:07
طالب حق - تهران - ایران
به نظر من حمایت خامنه ای از احمدی نژاد اونم تا جایی که بخاطرش مردم رو هدف تفنگ مزدورانش کرد، یک دلیل اصلی داشت. خامنه ای نیاز به راه مناسب برای بیشتر کردن دزدی هاش داشت و برای این کار احمدی نژاد بهترین وسیله بود. تو این هشت سال خامنه ای و اطرافیانش به راحتی به وسیله احمدی نژاد چاپیدن و خوردن. با این که بخاطر خامنه ای آشغال اون احمدی نژاد پست با این که دزدی هاش اظهرمن الشمسه، تا بحال مورد هیچ سوال و محاکمه ای قرار نگرفته، ولی اگه بفرض محال چنین اتفاقی هم بیافته دزد اصلی کنار میشینه و فقط نظاره میکنه. هر چی فکر میکنم نمیتونم پستی این موجودات فاسد رو در ذهنم تصور کنم آخه ذهن من توانایی تصور بی نهایت رو نداره. خدایا اگه نمیخوای جون این اشرار رو بگیری یه ندا بده که بی خودی مرگشون رو آرزو نکنیم.
یکشنبه 27 مهر 1393 - 20:58
کوروش مهری - یزد - ایران
دست از تحمیق مردم با این دعواهای زرگری بردارید!!لعنت به تمامیت جمهوری اسلامی!!
دوشنبه 28 مهر 1393 - 19:30
مترلینگ - منچستر - انگلستان
خوب سند که به اندازه کافی هست تو بقچه هرکدومو بگردی یه سندی مدرکی از گند کاری های مموتی داره حالا چیکارش تا حال تونستید بکنید؟ یک ریال هم از دزدیاشو برگردوند ؟به دادگاه احضارش کردید به شپش تنشم حسابتون نکرد ونیومد ایا بقیه افراد هم از چنین حقی برخوردارند؟ اگه دادگاه احضارشون کنه میتونن نرن؟برید کشکتونو بسابید بابا شما هم شدید مموتی هی بگم بگم ؟؟
دوشنبه 28 مهر 1393 - 20:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.