مطهری به جنتی: چرا از محاکمه موسوی و کروبی هراس دارید

علی مطهری، نماینده تهران درمجلس، در نامه سرگشاده‌ای به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، که روز شنبه منتشر شد وی را متهم کرد که از محاکمه میرحسین موسوی و مهدی کروبی «هراس» دارد و «نگران» روشن شدن برخی حقایق است که به گفته او «تبلیغات چندساله را نقش بر آب خواهد کرد».

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، روز جمعه، ۲۵ مهر، با تاکید بر این که مجازات میرحسین موسوی و مهدی کروبی «اعدام» بوده، در برنامه‌ای تلویزیونی تاکید کرد که بر سر آنان «منت گذاشته شده» که در حصر قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی مطهری روز شنبه، ۲۶ مهر، در نامه‌ای خطاب به آقای جنتی نوشت: «اولا چرا بنا به محاکمه اینها نیست؟ چرا این قدر از محاکمه اینها هراس دارید؟ آیا جز این است که نگران روشن شدن برخی حقایق هستید و تبلیغات چندساله نقش بر آب خواهد شد؟»

وی اضافه کرد: «ثانیا جناب‌عالی بدون آن که دفاعیات آنها را بشنوید برای‌شان حکم اعدام صادر کرده‌اید. آیا این امر عدالت شما را زیر سؤال نمی‌برد و مخل عضویت شما در شورای نگهبان نیست؟»

آقای مطهری روز ۸ تیر ۱۳۹۳ گفته بود، در دیداری که با آیت‌الله خامنه‌ای داشته، رهبر جمهوری اسلامی «جرم مهدی کروبی و میرحسین موسوی را بزرگ» توصیف کرده و گفته است که در صورت محاکمه این دو حکم سنگینی در انتظارشان خواهد بود.

با این حال این نماینده اصولگرای مجلس ایران به اعتراض خود به مسئله حصر رهبران جنبش سبز ادامه داده و از آن زمان تاکنون نیز بارها با اشاره به این مسئله خواستار محاکمه علنی این افراد به علاوه محمود احمدی‌نژاد شده است.

آقای مطهری روز شنبه در ادامه نامه خود خطاب به دبیر شورای نگهبان نوشت: «اکنون که آنها اصرار به محاکمه خود دارند چرا آنها را محاکمه نمی‌کنید و علاقه‌مند به حصر شبیه حبس هستید که توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی ندارد و خلاف اصول متعدد قانون اساسی است.»

وی با اشاره به این سخنان آقای جنتی مبنی بر این که «موسولینی را بدون محاکمه و فقط با شناختن او اعدام کردند» این قیاس را «مضحک» خواند و افزود: «شما که همه کارهای غربی‌ها را رد می‌کنید چه طور این جا طرفدار آنها شده‌اید؟ آیا جز این است که به مذاق و روحیه شما خوش آمده است؟ و این یعنی خلل در عدالت ما.»

بر اساس گزارش‌ها، دبیر شورای نگهبان درباره حمایت اعضای این شورا از محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ گفته بود که «این یک مغالطه است، ‌مهم این است که این طرفداری خود را در رأی خویش اثر ندهند».

اعضای شورای نگهبان و به‌ویژه احمد جنتی از سال ۸۸ به این سو بارها به حمایت و جانب‌داری از احمدی‌نژاد و دولت او متهم شده‌اند.

آقای مطهری در پاسخ به این بخش از سخنان آقای جنتی نیز نوشت: «این گونه اعلام حمایت‌ها اعتماد مردم و کاندیداها به قاضی و داور را به شدت کاهش می‌دهد و حتی صلاحیت او را زیر سؤال می‌برد، اگرچه او تمایل قلبی‌اش را در رأی خود دخالت ندهد، اتفاقی که در سال ۸۸ افتاد.»

علی مطهری در پایان نامه خود تصریح کرده است که انتقادات وی به این معنی نیست که آقای موسوی و کروبی را که او از آنها به عنوان «دو محصور» نام برد مبرّا از خطا می‌داند.

وی اضافه کرد: «بلکه مسئله اجرای عدالت است... و تا زمانی که عملکرد دو طرف فتنه سال ۸۸ در دادگاه صالح رسیدگی و نتیجه اعلام نشود وجدان جامعه آرام نمی‌گیرد، و اگر به قول شما بنا بر عدم محاکمه است پس هیچ یک از دو طرف نباید در حصر باشند.»

روز جمعه، ۲۶ مهر، نیز مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواستار رفع حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی شد.

به گزارش وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، در این نامه آمده است: «گفته می‌شود حصر این حضرات با نظر شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است؛ با قطع نظر از روایی یا ناروایی چنین اقدامی و علل و انگیزه‌های آن، امروز از شما که ریاست شورای عالی امنیت ملی را بر عهده دارید امید اقدام داریم.»

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، از بهمن‌ سال ۸۹ بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌برند.

+82
رأی دهید
-2

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
خیلی‌ ازش حال می‌کنم فقط حیف که کمی‌ امّل هست !
شنبه 26 مهر 1393 - 12:55
azadi-iran - وین - اطریش
مرگ و نقرین بری مردمی که مثل گوسفند می روند هر 4 سال به کسی از قبل انتخاب شده رای می دهند و از حماقت تمام چون اسمش را عدالت گذاشته اعتماد می کنند. و هنوز نفهمیده اند که 35 سال است که این روش تقییر نکرده و نخواهد کرد. پس سزای این مردم همین است. که روز به روز بدتر شود.
شنبه 26 مهر 1393 - 13:15
hamid71 - ابهر - زنجان - ایران
ای ول جناب علی مطهری نماینده شجاع مجلس واقعا احسنت برشما حقا که با این اقدامات نام خودتون رو درقلوب مردم ایران جاودانه ساختید من وقتی حرفهای صدمن یه غاز جنتی رواز تلویزیون توهمین برنامه کذایی شناسنامه دیدم ازعصبانیت نمی دونستم چکار کنم خیلی خودخوری کردم باخودم می گفتم ای کاش یه سر سوزن عدالت در وجود این مردک پیدا می شد ای کاش حالا که داره لحظات پایان زندگی ننگینش رو سپری میکنه وجدان نداشته اش کمی بیدار می شد وچشماش رو روی حقایق به راحتی نمی بست حالا که می بینم شما صدای میلیونها آزاده آزادیخواه شده اید کمی از عصبانیتم کاسته شده ومنتظر اجراشدن درخواست شما که خواست قلبی همه ایرانیان آزاده است هستم.
شنبه 26 مهر 1393 - 17:10
ekman - شیراز - ‫ایران
azadi-iran - وین - اطریش. بیرون گود نشسته ای در اطریش و میگوئی لنگش کن!!!! جنابعالی بیائید در ایران زندگی کنید و کارمند و حقوق بگیر هم باشید و یا اگر شغل آزاد دارید و سرمایه دار هستید،در انتخابات شرکت نکنید،اگر سرمایه و حقوق کارمندی شما به خطر نیفتاد آنوقت ابراز فضل نمایید.اکثرا که در انتخابات شرکت میکنند فقط برای خوردن مهر انتخابات در شناسنامه هایشان است که اگر برای استخدام در جائی،گرفتن وامی و غیرو که باید شناسنامه را ارائه نمایند به آنها گیر ندهند.کج بشین و راست قضاوت کن!!
شنبه 26 مهر 1393 - 18:29
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا واقعا همینطوریه که گفتی! من هم سردرنمیارم این بابا از یک طرف روشنفکر و باحاله از طرف دیگه امل!
شنبه 26 مهر 1393 - 21:30
فراوانی - قطر - قطر
نبرد گرگها
یکشنبه 27 مهر 1393 - 10:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.