روایت قربانیان از اسید پاشی مرموز در اصفهان

از پل بزرگمهر عبور می‌کند صدای زنگ گوشی موبایلش را می‌شنود، نوشته مامان؛ باید پاسخش را بدهد حتما مانند همیشه دل نگران دخترش است، خودروی خود را به سمت باغ گل‌ها هدایت می‌کند و گوشه‌ای متوقف می‌شود تا دل نگرانی‌های مادر را با صدای گرم خود پاسخ دهد که نگران نباشید هر چه زودتر می‌رسم خانه، اما مادر تا سلام می‌کند صدای فریاد "سوختم سوختم" دختر را می‌شنود...

زنان اصفهانی مهر ماه را با ترس و وحشت آغاز کردند. ترسی که از اسید پاشی‌های زنجیره‌ای یک ماه اخیر به بانوان راننده ناشی می‌شود. مقامات استان آمار را دو نفر اعلام کردند، اما پیگیری‌های خبرنگار ایسنا برای قربانیان آمار را بیش از دو نفر نشان می‌دهد.

‌"ندا- م" 27 ساله مورد اسید پاشی قرار می‌گیرد، بدون اینکه بداند گناهش چیست و چه کسی با او خصومت داشته است؟ شماره پدر ندا را از باشگاه یوگایی که زمانی به آنجا می‌رفته پیدا می‌کنیم. صدای خنده و حرف زدن خانم‌ها از اتاق باشگاه به سالن می‌آید، بی‌گمان روزی صدای خنده ندا هم از این اتاق شنیده می‌شده، خنده‌ای که به گفته پدرش دو هفته است به طور کامل بر لب‌های دختر و خانواده‌اش خشکیده است.

پدر ندا که این روزها همه زندگی خود را رها کرده و در تهران به دنبال معالجه دخترش است، حادثه را مربوط به چهارشنبه دو هفته پیش و حوالی میدان بزرگمهر می‌داند و می‌گوید: ندا ماشین را گوشه خیابان متوقف می‌کند تا جواب تلفن مادرش را بدهد، اما یک موتور با دو سرنشین به ندا اسید می‌پاشند و فرار می‌کنند و او اکنون از ناحیه چشم، گوش چپ، گردن، دست و پاها آسیب دیده است.

او می‌افزاید: وقتی اسید به صورت ندا پاشیده می‌شود از ماشین پیاده شده و همچون کبوتری خود را به شمشادهای اطراف می‌زده و از مردم کمک می‌خواسته اما متاسفانه دیگران نمی‌دانستند، چگونه باید به او کمک کنند و منتظر اورژانس می‌مانند. متاسفانه مردم ایران کوچکترین اطلاعی درباره کمک به قربانیان اسیدپاشی ندارند.

او با بیان اینکه روحیه ندا از این جنایت بسیار آسیب دیده است، ادامه می‌دهد: دیروز دخترم چهار ساعت در اتاق عمل بوده است در این دو هفته مرتب حالت تهوع داشته و غذا نمی‌خورد تازه امروز کمی از تخت پایین آمده و چند قدمی راه رفته است.

پدر قربانی می‌گوید: گناه ندا چه بوده است؟ هیج کسی تاکنون از این دختر کوچکترین خلافی ندیده است، او همیشه آبرومندانه زندگی کرده و با هیچ کسی خصومت شخصی نداشته است.

او با بیان اینکه آنها که به دخترم تهمت بی حجابی می‌زنند باید در آخرت پاسخ دهند، می‌افزاید: ندا هیچ گاه نمازش ترک نشده است. همیشه وقتی می‌خواستم به دخترم پول دهم زیر جانمازش می‌گذاشتم. او کسی نبود که در قید و بند حجاب نباشد این را همسایه‌ها، فامیل و آشنایان همه شاهد هستند.

این پدر با بیان اینکه ندا روحیه خاص خود را دارد، ادامه می‌دهد: صندوق عقب ماشین ندا را که بالا زدم یک ساک پر از لباس بود که می‌خواسته برای کمک به دختری که پدرش در زندان بوده است، ببرد.

او می‌گوید: ندا باید چهار مرحله عمل شود دکترها از یک چشم او کاملا نا امید شده‌اند و چشم دیگرش 20- 30 درصد شانس بینایی دارد. تاکنون او را پیش چندین پزشک برده‌ایم تا شاید رسیدگی کنند.

پدر ندا با بیان اینکه دختر من تنها قربانی اسید پاشی یک ماه اخیر در اصفهان نبوده است، ادامه می‌دهد: ندا همیشه با روحیه قوی و مردانه در جامعه حضور داشت و مطمئن هستم امروز هم با همان روحیه در برابر این آسیب مقاومت می‌کند و امیدوارم آنها که چنین جنایتی را مرتکب شدند، هر چه زودتر نتیجه اعمال قبیح خود را ببینند و شهر برای دیگر خانم‌ها امن شود.

"مریم- د" تولد پسرش را قرار است جشن بگیرد به او می‌گوید که با هم برای تدارک این جشن بیرون بروند، اما پسر می‌خواهد درس بخواند و مادر اصراری نمی‌کند و خودش در حالی که از دانشگاه آمده و خسته است با همان مانتو و شلوار دانشگاه راهی خیابان می‌شود. شیشه ماشینش اندکی پایین است تا از هوای پاییزی مهر ماه لذت ببرد اما ناگهان این هوا برایش جهنم می‌شود...

مریم در اولین جمله خود به خبرنگار ایسنا می‌گوید: فقط خدا را شکر می‌کنم که پسرم با من نیامد، چون اگر صندلی کنار من نشسته بود، معلوم نبود چه بلایی بر سر او می‌آمد؟

او ادامه می دهد: یک موتورسوار نزدیک به دو لیتر اسید از شیشه پایین ماشین و سمت راننده به صورت، دست، پا و همه بدنم پاشید. تا کنون در خصوص این اسیدپاشی زنجیره‌ای در اصفهان نشنیده بودم و فکر می‌کنم جزء اولین افرادی هستم که قربانی شدم.

این خانم جوان می‌گوید: من بارها سوختن دست را با بخار آب یا قابلمه و ... تجربه کردم اما این سوختن متفاوت بود، لباس‌هایم در تنم پودر شد. مردم من را به مغازه‌ای بردند و سریع به صورتم آب پاشیدند.

او می‌افزاید: یکی از قرنیه‌هایم را از دست دادم و باید پیوند قرنیه انجام دهم. بدنم به شدت آسیب دیده، یک قسمت از سر من سوراخ شده و هنوز شوک هستم که چطور یک نفر با انسان این کار را می‌کند؟ آیا او هم انسان است؟!

مریم با بیان اینکه تا کنون با هیچ کسی خصومت شخصی نداشته است، می‌گوید: در آگاهی متوجه شدم تنها من نیستم که قربانی این جنایت شده‌ام و چندین نفر دیگر از نقاط مختلف شهر مورد این جنایت مشابه قرار گرفته‌اند.

او با اشاره به اینکه گفته می‌شود خانم‌های بد حجاب مورد اسیدپاشی قرار گرفته‌اند، ادامه می‌دهد: من در یک خانواده مذهبی بزرگ شده‌ام و هیچ وقت به خود اجازه نداده‌ام که با پوشش نامناسب از منزل بیرون بیایم. من آن روز فرم دانشگاه را به تن داشتم.

این قربانی اسیدپاشی زنجیره‌ای در اصفهان با انتقاد از بیمارستان سوانح و سوختگی می‌گوید: متاسفانه آن شب هیچ کسی رسیدگی نمی‌کرد و با من مانند یک بیمار معمولی برخورد می‌شد.

او می‌گوید: خدا برای هیچ کسی نخواهد که چنین اتفاقی رخ دهد. آیا این جنایت کاران فکر نمی‌کنند شاید یک زن راننده باردار باشد؟ کاش زودتر پلیس، امنیت را به زنان این شهر بازگرداند.

"سارا- ق" در حالی که مشغول پارک خودروی سمند خود در حوالی خیابان مهرداد اصفهان است، شیشه سمت چپ را تا نیمه پایین می‌کشد که ناگهان احساس گرمایی شدیدی در سمت چپ صورت خود می‌کند...

‌پیدا کردن یکی از آشنایان سارا در میان افرادی که برای ملاقات پشت در بیمارستان در انتظار هستند، دشوار به نظر می‌رسد. دختر جوانی که به گفته شایعات یکی از قربانی اسید پاشی در اصفهان به دلیل بدحجابی است، اما تمام زنانی که در انتظار ملاقات با او هستند، چادر به سر دارند.

"سارا- ق" 25 ساله و متاهل، چهارشنبه گذشته (23 مهرماه) برای مراجعه به دندان پزشک قربانی اسید پاشی مهاجمان ناشناس شده است. زن جوانی که یکی از چهار قربانی قطعی اسید پاشی در اصفهان، از دو هفته پیش تاکنون است، جنایت‌هایی که اگرچه تا‌کنون برخی مسئولان آن را خصومت شخصی عنوان کرده‌اند، اما قربانیان وجود هرگونه خصومت شخصی را به جد رد می‌کنند و تاکید دارند در زمان حادثه غافل گیر شده‌اند.

ملاقات با سارا به دلیل شرایط روحی و جسمی او ممکن نیست. "علی- ع" همسر او در خصوص شب حادثه می‌گوید: حادثه حدود ساعت 6 بعد از ظهر اتفاق افتاده است، سارا مهاجمان را ندیده اما احتمالا موتورسوار بوده‌اند.

مرد جوان که به نظر هنوز شوکه است، ادامه می‌دهد: سارا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و از ناحیه چشم چپ دچار آسیب جدی است، بینایی او کاهش یافته و پزشکان برای بررسی آسیب باید تا زمان از بین رفتن التهاب چشم منتظر بمانند.

"علی- ع" با وجود شایعات در خصوص اسید پاشی به زنان بد حجاب، اصرار دارد نامی از همسرش برده نشود با این حال تاکید دارد که همسرش نه قربانی بد حجابی است و نه خصومت شخصی. این دو مورد را تمام آشنایانی که به ملاقات سارا آمده‌اند نیز بیان می‌کنند.

تقریبا تمام بستگان سارا از حوادث مشابهی که در اصفهان اتفاق افتاده اطلاع دارند، همسر سارا می‌گوید: حمله به سارا نمی‌تواند به دلیل خصومت شخصی باشد زیرا هر دوی ما خانواده‌های محترمی داریم، مهاجمان ناشناس بوده‌اند و پلیس از روز حادثه پیگیر است، اما تاکنون اطلاعات جدیدی به ما داده نشده است.

12 درصد سوختگی! اما به گفته همسر سارا 12 درصد حیاتی. این زن جوان نیمی از صورت خود را از دست داده است و مانند چهار قربانی دیگری که خبرنگار ایسنا با آن ها گفت وگو کرده (یکی از قربانیان حاضر به انتشار مصاحبه‌اش نشد) و یا در جریان جنایت انجام شده بر علیه آنها قرار گرفته هنوز نمی‌داند قربانی چه شده است؟!

در همین رابطه سرهنگ ستار خسروی، رییس پلیس اگاهی استان اصفهان در گفت‌و گو با خبرنگار ایسنا خبر از کشف سرنخ‌های خوبی از خاطیان داد.

وی ارتباط مجرم یا مجرمان به گروه‌های خاص را رد و با تأیید اینکه حملات توسط یک شخص انجام شده، اطلاع رسانی‌های بیشتر در این خصوص را موکول به بررسی حوادث در کمیسیون اطلاع رسانی استان کرد.

پاییز 93 در حالی با سرمای زود هنگام در اصفهان آغاز شده است که زنان این شهر با صدای عبور هر موتورسواری از پیاده روهای این شهر ترس را تجربه و شایعات هر روز سایه امنیت را در نصف جهان کمرنگ‌تر می‌کند.

+83
رأی دهید
-4

persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
کجاست اون خردارنفهم الاغ که با افتخارمیگفت که سازندگان ویدئوکلیپ هپی روتو۲ساعت شناسائی و۶ساعت دستگیرکردیم .ایا واسه امنیت جامعه هم همچین هنری دارین یا اینکه دست خودتون پشت پرده است که شاید ازاین راه بتونین مردم رو وادار به حجاب اجباری بکنین.
شنبه 26 مهر 1393 - 12:48
homopersia - ملبورن - استرالیا
این هم روش جدید امر به معروف ....
شنبه 26 مهر 1393 - 13:02
greentree - تهران - ایران
قضیه را ولل نکنید ، یا سلاح از عراق ،ترکیه وارد کنید و از این اوباشان پشمالو زشت انتقام بگیرید ،. یا اسید تهیه کنید و بپاشید تو صورت این اوباشان پشمالو زشت در مساجد و پادگان‌های بسیج . باند مصباح یزدی این عملیات را انجام داده ، افراد این باند تکفیری را فقط باید نابود کرد یا با اسلحه یا با اسید
شنبه 26 مهر 1393 - 13:13
cyrus mardo - اولدهام - انگلستان
آخه چند تا مرد تو اصفهان پیدا نمی‌شه مقابله مثل کنن ،،بزنن چند تا از این حزبالله‌های کثیف رو بکشن تا بدونن دارن چیکار می‌کنن،،اینقدر ملت ما ذلیل و بدبخت شدن ،،یکی‌ از برادرها یا مردهای این زنان بیچاره اونقدر غیرت ندارن تا چندتا از این حزب‌الهی رو مثل سنگ آتیش بزنن ،،،،،،کجائید‌ای مردان بی‌ غیرت اصفهانی‌ ،،،کجان اون لاتهای ادعا دار اصفهان ،،مرد هستید شما
شنبه 26 مهر 1393 - 13:43
hossein+87= - ایران - ایران
یعنی یه آدم ، با چه هدفی میتونه اسید ریختن رو زن و بچه مردم رو توجیه کنه؟!!! بر اون ننه بابایی که نطفه شما حرومی ها رو بستن لعنت. ننه بابا که چه عرض کنم..!!
شنبه 26 مهر 1393 - 13:47
Shahin.Orel - تهران - ایران
یچ وقت یک بانوی بی حجاب رو نمیبینی که به صورت یک لچک به سر اسید بپاشه , ولی برعکسشو میبینی , چون وقتی انسانی ارزش های مدنی خودش رو فروخت , لچک به سر کرد و معادل ٥٠ شتر ارزش گزاری شد , همه خصایص اخلاقی و انسانی رو از دست میده و هر جنایتی از این ساختار متوحش فکری انتظار میره .
شنبه 26 مهر 1393 - 14:16
aashena - اتاوا - کانادا
مثل اینکه مقز خامنه ای جدی عمل کردن هار شده اینجوری به جون مردم افتاده
شنبه 26 مهر 1393 - 15:13
بت شکن - مونترال - کانادا
اگر ۲ نفر موتور سوار شعار مرگ بر حکومت را سر دهند پلیس و سپاه با استفاده از دوربینهای نصب شده در خیابنها ۲ ساعته پیدا و دسگیرشان می‌کنند ولی‌ در اینگونه موارد هیچکس هیچ چیزی نمی‌داند!!!
شنبه 26 مهر 1393 - 15:17
raha1984 - هامبورگ - المان
برادران داعشهای عرب
شنبه 26 مهر 1393 - 16:48
paksan - آمریکا - آمریکا
خود نیروی انتظامی مسبب و حامی آنهاست. فک کردید کسانی که مردم را می کشتند در سال 88 کجا هستند؟ وزارت اطلاعات و سپاه که مدعیند قدرتمندترین ها هستند هنوز هیچ تحقیقی درباره مرگ ندا آقا سلطان نکرده ! مشخصه اینها از خودشون هستند و با برنامه دارن این کارها رو میکنند. به نظر من این خانوم که با ماشین بوده بجای فک کردن به سوختنش باید با ماشین سریع می زدشون و موتورشون رو زیر میگرفت در هر صورت سوختن که اتفاق افتاده پس باید کار درست رو میکرد. برای همینه که مردم ایران از بسیج انقدر متنفر شده اند این گروه ظاله بسیج به همراه سپاه دشمن اصلی مردم ایران هستند امروز ما از آمریکا و اسرائیل متنفر نیستیم از بسیج و سپاه متنفریم و دقت کنید که امروز سپاهی ها و بسیجی ها جرات ندارند خودشون رو معرفی کنند چون همه تف و لعنت می کنندشون
شنبه 26 مهر 1393 - 19:21
Azadikhah - تكسل - هلند
دولت روحانی قادر به حفظ حقوق شهروندانش نیست نیروی انتظامی تحت اختیار دولت نیست و الا دستگیری چند موتور سوار تابلو که حتما شاهد عینی هم داره کار سختی نیست .از همین الان رییس پلیسش داره میگه اختلاف خانوادگی بوده.حالا فهمیدین که معنی حجاب مصونیت است نه محدودیت یعنی چی؟ فرهنگ اسلامی عربی جمهوری اسلامی بر اساس ایجاد رعب و وحشت در دل مردم شریف ایران است. این فرهنگ بوئی از منطق و انسان دوستی نبرده است. منطق فرهنگ غیر انسانی حاکم این است که باید تمام نارضایتی ها و مشکلات جامعه را با سرکوبگری پاسخ داد. صدای هر مخالفی را در نطفه خفه نمود. و ارزش زنان در این فرهنگ از حیوان هم کمتر است. زن در این فرهنگ نابرابر و ناعدلانه مردسالار تنها باید اطاعت کند و لا غیر. به امید روزی در ایران این فرهنگ عقب مانده وحشی نابود شود، و به عوض آن فرهنگ انسان دوستی و عشق و احترام به حقوق برابر حاکم گردد.
شنبه 26 مهر 1393 - 19:22
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
همه زنها و دختران بایست یک شیشه آب همراه خود داشته باشند تا در صورتیکه چاقو کشان رژیم با اسید حمله کردند فوری با آب صورت خود را بشورند
شنبه 26 مهر 1393 - 19:43
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
داعش= حزب‌ا‌لله، هم آنهایی که به دختران قبل از اعدام تجاوز میکردند و تجاوز میکنند. این‌ها فکر میکنند که بهترین هستند و بقیه حق حیات ندارند
یکشنبه 27 مهر 1393 - 00:52
nasl sokhta - لندن - انگلیس
شادباش به امت همیشه در صحنه ی سبز و بنفش پوش انقلابی !! سربازان ولایت به زنان «بدحجاب» اسید پاشی می کنند !! روحانی مچکریم
یکشنبه 27 مهر 1393 - 04:36
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
چرا راه دور میروید اقا. اصفهان همان شهری است که چندی قبل در یک باغ به 28 زن و مرد که در یک پارتی خانوادگی دور هم جمع بودند حمله کردند و زنها را جلوی شوهرانشان تجاوز نمودند و اب از اب تکان نخورد.اگر این عمل در عقب مانده ترین کشور ها اتفاق میافتاد دولت ان کشور سرنگون میشد. اما در شهر شهید پرور اصفهان یا شهر ناموس پرست اصفهان اب از اب تکان نخورد.من میگویم حتما باید به زن و بچه همه مردم اسید بپاشند تا دولت کاری کند یا زن و بچه همه مردم را در جلوی شوهرانشان تجاوز کنند تا دولت دست بکار شود . من نمیدانم این دیگر چه امنیتی است که مردم همیشه در صحنه و شهید پرور و ناموس پرست اصفهان دارند
یکشنبه 27 مهر 1393 - 10:33
92ارشام - لندن - ایران
امربه معروف همینه !باید اینها دا بعدازبهبودی در چشم عموم بایدشلاق زد!خوشبختانه امنیت کامل است مانندکلیپ هپی با همان سرعت رسیدگی میگردد!
یکشنبه 27 مهر 1393 - 22:33
92ارشام - لندن - ایران
روحانی مچکریم!وتشکرویژه ازامام جمعه اصفهان که گفت امربه معروف بایدفراتر از لسانی باشد!
یکشنبه 27 مهر 1393 - 22:36
غزل خاموش - اصفهان - ایران
دوستان، لطفاً همه جا اطلاع رسانی کنید که مردم برای کمک اولیه به قربانی اسید از جوش شیرین استفاده کنند نه آب. جوش شیرین یا بیکینگ پودر به علت بازی بودن اسید را سریعاً خنثی خواهد کرد، و هرچه زودتر استفاده شود، میزان سوختگی با اسید کمتر خواهد بود. خانم های عزیز اصفهانی بهتر است این روزها برای آمادگی دفاعی جوش شیرین با خود به همراه داشته باشند.
یکشنبه 27 مهر 1393 - 23:43
قاضی محمد - کرمانشاه - کرمانشاه
اون نسل انقلابی که برای مبارزه با ظلم انقلاب کرد جلوی گلوله رفت کجا هستند چرا الان دیگه انقلابی نیستن خفخون گرفته باید دهن کسانی رو که مبارزه بدون خشونت رو تبلیغ می کنن گل گرفت با داعش می شه گفتمان کرد دیگه چه بلای مانده سرمون بیارن
‌پنجشنبه 1 آبان 1393 - 10:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.