هشدار جهانی به مصرف‌کنندگان نوشابه‌های انرژی زا

سازمان بهداشت جهانی به مصرف کنندگان نوشابه های انرژی زا به دلیل سطح بالای کافئین این نوشیدنی ها هشدار داد.

به گزارش ایرنا و به از ساینس، این نوشیدنی ها به سادگی در اختیار تمام گروه های سنی قرار می گیرد؛ در حالیکه میزان شکر و کافئین موجود در آن عوارض جانبی خطرناکی به دنبال دارد.

تحقیقاتی که سال گذشته توسط محققان دانشگاه میشیگان انجام شد نشان می دهد که احتمال اعتیاد به انواع مواد مخدر و الکل در نوجوانانی که به انواع نوشابه های انرژی زا تمایل دارند بیشتر است.در ادامه تحقیقات آمده است که بسیاری از این نوجوانان نیز سیگاری هستند.

شرکت های تولید کننده نوشابه های انرژی زا، این محصولات را در سه گروه انرژی زا، افزایش دهنده تمرکز و افزایش دهنده هوشیاری طبقه بندی می کنند که همگی به دلیل افزایش کافئین و قند، ناسالم اعلام شده اند.
 
چندی پیش نیز خبری مبنی بر سرطان زا بودن برخی از انواع نوشابه های رژیمی توسط گروهی از سم شناسان آمریکایی منتشر شد.

طبق آخرین گزارشات نشریه آمریکایی Consumer Reports، ترکیبات قهوه ای رنگ موجود در برخی از نوشابه های رژیمی سرطان زاست؛ البته این نشریه آمریکایی نام تجاری این نوشیدنی ها را فاش کرده است.
 
بین ماه های آوریل و سپتامبر سال گذشته، 81 قوطی مختلف نوشابه مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که ترکیبات موجود در اکثر نوشابه های رژیمی، سرطان زا هستند.

از طرفی بر اساس گزارش نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکا، نوشابه های انرژی زا اثر مخربی بر عملکرد قلب دارند.

 
نوشابه های انرژی زا حاوی مقادیر بالای کافئین و تورین هستند و دریافت بیش از اندازه این مواد باعث می شود که قلب، فشار بیش از اندازه ای را متحمل شود.

تورین نوعی آمینو اسید است و مصرف بیش از اندازه آن همراه با کافئین، عوارضی چون افزایش ضربان قلب، تپش قلب، افزایش فشار خون و در موارد نادر تشنج و مرگ ناگهانی را دربردارد.
 
مصرف این مواد باعث انقباض ماهیچه های قلب در بطن چپ می شود.
در ادامه این تحقیقات آمده است که تاثیر مخرب نوشابه های انرژی زا بر قلب، در اولین ساعت مصرف چندین برابر است.

یکی از محققان بخش تصویربرداری قلبی دانشگاه بن آلمان در این زمینه گفته است که مصرف نوشیدنی های انرژی زا آثار سویی بر عملکرد قلب نوجوانان و بزرگسالان دارد؛ با این وجود هنوز هیچ قانونی مبنی بر عدم فروش این نوشابه ها وضع نشده است.
 
تحقیقات انجام شده توسط مدیریت خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد (SAMHSA ) نشان می دهد که از سال 2007 تا سال 2011، تعداد مراجعه کنندگان به بخش اورژانس بیمارستان های آمریکا به دلیل استفاده از نوشابه های انرژی زا دو برابر شده و از 10 هزار نفر به 21 هزار نفر رسیده است.

آبمیوه های طبیعی بهترین جایگزین نوشابه های انرژی زا هستند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Frontiers in Public Health منتشر شده است.

+35
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.