احمد جنتی: چرا دو نفر دیگر از سران فتنه آزادند

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، با تاکید بر اینکه مجازات میرحسین موسوی و مهدی کروبی «اعدام» بوده، از آزاد بودن «دو نفر دیگر از سران فتنه» انتقاد کرده است.

آقای جنتی که ظهر روز جمعه، ۲۵ مهر، در برنامه «شناسنامه» تلویزیون دولتی ایران شرکت کرده بود، گفته چرا افرادی که خواستار آزادی کاندیداهای معترض به نتایج انتخابات سال ۸۸ هستند، این سوال را نمی‌پرسند که «چرا دو نفر دیگر از سران فتنه باید آزاد باشند؟»

دبیر شورای نگهبان نام این دو نفر را نبرده اما گفته است: «یکی از آنها که همین طور دارد راه می‌رود و زیرآبی می‌رود و راه دو نفر دیگر را ادامه می‌دهد».

به نظر می‌آید محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، یکی از افرادی است که مد نظر آقای جنتی است. بسیاری از اصولگرایان و نمایندگان مجلس از آقای خاتمی به عنوان یکی دیگر از «سران فتنه» نام می‌برند.

از جمله ۱۰ نماینده مجلس شورای اسلامی تیرماه امسال و در تذکری کتبی خطاب به مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، خواستار «اجرای حکم ممنوع‌التصویر، ممنوع‌الخروج و ممنوع‌البیان بودن محمد خاتمی توسط قوه قضائیه شدند».

در اخبار و گزارش‌های متعدد، از اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام یا مهدی هاشمی، فرزند او نیز به عنوان دیگر سران فتنه نام برده می‌شود.

احمد جنتی در برنامه شناسنامه گفته است: «باید اعتراض شود که چرا این افراد دستگیر نشدند نه این که چرا آن دو نفر در حصر هستند. این اعتراض به جا است و حق هم هست و جوابی ندارد».

او افزوده است: درباره «یکی دیگر از سران فتنه هم به من گفتند ۲۰ هزار صفحه پرونده دارد و جرم او هم واضح واضح است و مدتی فراری بود و بعد هم برگشت. چرا این تا حالا مانده است؟»

به گفته آقای جنتی، «اعتراض به این مسائل به جا و درست است» و «خدا می‌داند رسیدگی به این پرونده تا چه زمانی قرار است ادامه یابد. تا زمان ظهور ادامه پیدا می‌کند».

«حکم سران فتنه اعدام بود»

دبیر شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرده که «بر سر سران فتنه منت گذاشته شده» و افزوده است: «اگر بنا به محاکمه اینها بود هیچ قاضی عادل و آگاهی جزء حکم اعدام برای آنها صادر نمی‌کرد».

آقای جنتی گفته است: «در هیچ کشوری با افرادی که در مقابل نظام می‌ایستند - نه در مقابل رییس جمهور یا وزیر یا قاضی بلکه در مقابل نظام ایستادند - این گونه رفتار نمی‌شود».

وی افزوده که این «منت و تخفیف» به دلیل «لطف و مهربانی اسلامی» بوده است وگرنه «هر جای دیگر اینها را درجا اعدام می‌کردند».

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس نیز پیش از این نقل قول مشابهی از رهبر جمهوری اسلامی را رسانه‌ای کرده بود.

آقای مطهری گفته بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای در پاسخ به او که خواستار محاکمه و تعیین تکلیف آقایان موسوی و کروبی شده بود، گفته که «جرم اینها بزرگ است» و «اگر اینها محاکمه شوند حکم‌شان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود؛ ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم».

رهبر جمهوری اسلامی و مقام‌های سیاسی و فرماندهان نظامی حامی او، از جنبش اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به عنوان «فتنه» نام می‌برند.

+8
رأی دهید
-67

رجب علی - تگزاس - امریکا
انتقاد ایشان به رهبری است چون رهبری ریس قوه قضاییه را انتخاب میکند واین ضعف به قوه قضاییه و به کسی که ایشان را انتخاب کرده است وارد میباشد .البته غیر مستقیم میگوید رهبری ضعیف میباشد این انتقادشان به رهبری جای تعجب است
شنبه 26 مهر 1393 - 00:42
karaji - گتنبرگ - سوئد
فتنه از عمامه خیزد نی‌‌ ز ‌خم !!
شنبه 26 مهر 1393 - 00:46
سرسره - اهواز - ایران
رجب علی -تگزاس- دقیقا-اول یقه سید علی چلاقو باید بگیره
شنبه 26 مهر 1393 - 03:26
aashena - اتاوا - کانادا
چرا تو با این که فسیل شدی هنوز زنده ای
شنبه 26 مهر 1393 - 03:30
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
تویکی خفه شوبابا ٬اوسکول زپرتی.
شنبه 26 مهر 1393 - 03:21
paksan - آمریکا - آمریکا
نماینده شیطان در بین انسانها کسی نیست جز همین معاون معاویه زمان.
شنبه 26 مهر 1393 - 05:26
acemeace - کلن - آلمان
من از عمرم چنین سوالی رو مطرح نکرده ام و این برای اولین باره، سوالم هم این است که چرا جنتی زودتر نمی میره!
شنبه 26 مهر 1393 - 06:47
dara20 - تهران - ايران
تو فقط لطف من و بمیر
شنبه 26 مهر 1393 - 09:00
arzoye ensaniat - استکهلم - سوئد
تا تو و رئیست روی صندلی شا هانه تکیه زدیت و مزه قدرت را میکشید،و این ملت بدبخت داره خونه تو و امثال تو نگهبانی میدنوووو نه امام زمان میاد،نه مستضعفین که ملت براش انقلاب کردن،به نانی می‌رسند،تکیه بده،و بگو بکشید دستتون درد نکنه بیشتر بکشید.
شنبه 26 مهر 1393 - 09:43
biparva-jan - تهران - ایران
«نامه مطهری به آیت‌الله جنتی در پی اظهارات اخیرش». https://www.asriran.com/fa/news/361038
شنبه 26 مهر 1393 - 09:29
فراوانی - قطر - قطر
پوفیوز بعد به بنز رفسنجانی گیر میده میگه تجملیه آخه همین صندلی که روش مثا ساطان قاموس نشستی یک نگاه بنداز آسکاریس (آسکاریس یک نوع کرم است که در مقعد ایجاد مزاحمت میکند)
یکشنبه 27 مهر 1393 - 10:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.