چرا زنان مسلمان کشورهای غربی به گروه دولت اسلامی می‌پیوندند؟

خدیجه که در این عکس در کنار شوهرش دیده می شود، در توییتر خود نوشته بود می خواهد اولین زن جهادی باشد که یک گروگان غربی را می‌کشد

 

خبرهای اخیر مربوط به مفقود شدن یسرا حسین دختر دانش آموز، اقصی محمود دانشجو و خواهران دوقلو به نام سلما و زهرا حلین، نگرانی ها در مورد گرایش زنان مسلمان بریتانیایی به افکار و گروه‌های اسلامگرای تندرو را افزایش داده است.

ارزیابی ها نشان می دهند که بین ۵۰ تا ۶۰ زن مسلمان بریتانیایی از طریق خاک ترکیه به سوریه رفته تا به گروه تندرو دولت اسلامی بپیوندند. علاوه بر بریتانیا زنان مسلمان دیگری هم از کشورهای آمریکا، اتریش، فرانسه، هلند، کانادا، نروژ و سوئد به این گروه پیوسته اند.

اما چرا زنان مسلمان اهل کشورهای غربی به گروه تندرویی مثل دولت اسلامی می پیوندند؟

در مورد یسرا حسین پیوستن او به گروههای تندرو و سفر او به سوریه کاملا قطعی نیست ولی پلیس بریتانیا احتمال می دهد که او به سوریه رفته باشد. اما در مورد دیگران می توان اخبار و جزییات سفر به سوریه و پیوستن آنها به گروه دولت اسلامی را در شبکه های اجتماعی دید.

از این نمونه ها می توان به خوبی دید که شبکه های اجتماعی بر پیوستن زنان مسلمان کشورهای غربی به گروههای تندرو تاثیر بسیار زیادی دارند. این ابزارها راهنمایی و کمک های لازم برای مسافرت را در اختیار داوطلبان قرار می دهند و در عین حال یک منبع تبلیغاتی مهم برای گروه دولت اسلامی هستند که تصویر ایده آلی را از زندگی و جهاد زیر پرچم این گروه ارائه می دهند.

ابتدا اکثر زنانی که به سوریه می رفتند با هدف پیوستن به شوهرانشان سفر می کردند که جزو پیکارجویان گروه دولت اسلامی هستند.


اقصی محمود دانشجویی که به سوریه رفت و در آنجا با یک پیکارجوی گروه دولت اسلامی ازدواج کرد

به عنوان مثال خدیجه زن مسلمان اهل جنوب لندن، که در کمال بی رحمی در یکی از پیامک های توییتری خود نوشته بود می خواهد اولین زن جهادی باشد که یک گروگان غربی را می کشد، پس از توافق بر سر ازدواج با یک پیکارجوی سوئدی عضو گروه دولت اسلامی به نام ابوبکر به سوریه رفت.


'عروسان جهادی'

در چنین مواردی پیوند خانوادگی در تسهیل سفر آنها نقش مهمی ایفا می کند. اما در سایر موارد مطالب شبکه های آنلاین مسایل مربوط به سفر آنها را حل کرده و به آنها کمک می کند که پس از رسیدن به قلمرو گروه دولت اسلامی با افراد هموطن خود تماس برقرار کنند. سفر بین المللی نه چندان گران و نه چندان دشوار است و با کمک راهنمایی ها و برنامه ریزی‌هایی که از طریق اینترنت صورت می گیرد ساده تر هم می شود.

ماجراهای مربوط به سفر این زنان به سوریه برای ازدواج با پیکارجویان گروه دولت اسلامی که "عروسان جهادی" لقب گرفته اند، در هفته های اخیر توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است.

در چند مورد پیکارجویان گروه دولت اسلامی با خانواده زنان مسلمانی که از فرانسه به سوریه رفته اند تماس تلفنی گرفته و برای ازدواج با دخترشان از آنها اجازه گرفته اند.

صفحات شخصی پیکارجویان گروه دولت اسلامی روی شبکه های اجتماعی به شدت محبوب شده و تعداد زیادی از دختران مسلمان از کشورهای غربی به آنها پیام فرستاده و تقاضای ازدواج می کنند.


پلیس بریتانیا احتمال می دهد که یسرا حسین که از ماه سپتامبر مفقود شده به سوریه رفته و به گروههای تندرو پیوسته است

میا بلوم از اساتید مرکز پژوهش های امنیتی و تروریسم در دانشگاه ماساچوست آمریکا معتقد است که به زنان به عنوان "کارخانه تولید بچه" برای افزایش جمعیت دولت "بنیادگرای" اسلامی نگاه می‌شود.

اما آنچه که ذکر شد به این معنا نیست که تنها انگیزه این زنان برای پیوستن به گروه دولت اسلامی پیدا کردن شوهر است. مفهومی که "عروسان جهادی" نام گرفته فقط بخشی از یک تصویر بزرگتر است.

تصمیم آنها برای رفتن به سوریه و پیوستن به این گروه یک بعد دیگر هم دارد. این زنان به این خاطر به گروه دولت اسلامی می پیوندند چون یک اتوپیای سیاسی جدیدی را تبلیغ می کند که مشارکت در جهاد و تاسیس یک حکومت اسلامی جدید است.


خشونت و زندگی خانوادگی

رهبر گروه دولت اسلامی سعی کرده که این گروه را چیزی فراتر و متفاوت از یک گروه مسلح جلوه دهد و از پزشکان، مهندسان و متخصصان بخش ساختمان خواسته است تا برای ایجاد یک حکومت اسلامی خالص به آنها بپیوندند.

در مطالبی که این زنان روی شبکه اینترنت منتشر می کنند عناصر آرمانی و ایده آل گرایانه زیادی وجود دارد که نشان می دهد آنها می خواهند جزیی از یک طرح سیاسی باشند که از نگاه آنها هدفش بنای یک نظم جدید و یک زندگی خوب براساس شریعت است.

در تصویری که آنها از این "خلافت" جدید ارائه می دهند زنان انواع و اقسام مشاغل و وظایف را برعهده دارند. به عنوان مثال در شهر رقه سوریه زنان می توانند به واحدی به نام الخنسا بپیوندند که یک نیروی به اصطلاح پلیس نهی از منکر است و از قرار معلوم زنان مسلمان بریتانیایی آن را تاسیس کرده اند.

تصاویری توسط این افراد منتشر شده که در آنها می توان زنان مسلح به کلاشنیکف، زنانی که جلیقه مخصوص بمب گذاری انتحاری پوشیده اند و حتی زنان دیگری را دید که یک سر بریده را در دست گرفته اند. ولی در عین حال این زنان آشپزی می کنند، به کارهای خانه داری مشغولند، برای نوشیدن قهوه دور هم جمع می شوند و وظایف مادرانه را هم انجام می دهند.

این ترکیب از خشونت و زندگی خانوادگی است که بسیاری از این زنان را به خود جذب کرده است. یک پزشک زن اهل مالزی در پیامک توییتر خود در ماه ژانویه نوشته بود: "گوشی پزشکی دور گردنم و کلاشنیکف روی شانه ام. شهادت بزرگترین آرزوی من است."

آنچه تاکنون گفتیم عوامل سیاسی هستند که این افراد را به خود جذب می کند. ولی در عین حال عوامل دافعه ای نیز در تغییر مسیر زندگی این زنان و هول دادن آنها به سوی اسلام گرایی افراطی دخیل است.


مجذوبیت ساده لوحانه

در تمام نوشته های این زنان که روی شبکه های اجتماعی منتشر شده می توان دید که به اعتقاد آنها جوامع غربی نتوانسته اند زنان جوان مسلمان را در خود جذب کرده و به عنوان شهروندان این جوامع در آنها احساس تعلق و ارزش را ایجاد کنند.

به عنوان مثال یک زن مسلمان اهل هلند به نام خدیجه در گفتگو با وب سایت المونیتور که مرکز آن در آمریکاست، گفت:"من همیشه می خواستم تحت قوانین شریعت زندگی کنم. این در اروپا هیچگاه عملی نخواهد شد." این زن در مورد ناکامی های جوامع غربی و سخت گیری های این جوامع برای اجرای مناسک مذهبی مسلمانان (از جمله ممنوعیت پوشیدن برقع در فرانسه) صحبت کرده و از سیستم سیاسی حاکم بر کشورهای غربی نیز انتقاد می کند.

اما تناقض در این است که این افراد گذشته از نقل قول هایی از قرآن که در صفحات شخصی خود در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند، در مورد جنگی که در منطقه اتفاق افتاده و یا در مورد شریعت و بنیان های دین اسلام اطلاعات ناچیزی دارند.

ماجرای زنانی که از کشورهای غربی به سوریه رفته تا به گروه دولت اسلامی بپیوندند ترکیبی از انگیزه های سیاسی و شخصی آنها را به شکل برجسته ای نشان می دهد. ولی در عین حال نشان می دهد که هم انگیزه ها و هم شناخت آنها از تصمیمی که گرفته اند محصول یک مجذوبیت ساده لوحانه است.

+18
رأی دهید
-43

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
چون در غرب آزاد هستند و این خلافِ دینِ اسلام است ! یعنی‌ : خر چه داند قیمتِ نقل و نبات ! ( با عرضِ معذرت از آقای خر ) !
جمعه 25 مهر 1393 - 01:40
perspolisi - سیدنی - استرالیا
به عنوان مثال یک زن مسلمان اهل هلند به نام خدیجه در گفتگو با وب سایت المونیتور که مرکز آن در آمریکاست، گفت:من همیشه می خواستم تحت قوانین شریعت زندگی کنم. این در اروپا هیچگاه عملی نخواهد شد.. یک سری از این مسلمونا بی‌ شرمی، وقاحت و پر رویی رو به حد بی‌ نهیات رسوندن و به خر صور زدن. خوب تو و بقیه اون جانورانی که شریعه دوس دارید و میخواید تو سری بخوریدو حوو دار بشید، غلط می‌کنید قدم ناا مبارک و کثیفتون رو به غرب میگذارید
جمعه 25 مهر 1393 - 04:52
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
واقعا کسی که عقل نداره چی داره؟؟؟؟
جمعه 25 مهر 1393 - 07:41
raha1984 - هامبورگ - المان
جون فاسد هستند
جمعه 25 مهر 1393 - 08:07
davood63 - تهران - ایران
دلیل اصلی‌ این که اونجا فله یی صیغه می‌کنند ،به خاطر اینکه زنان کم هستند .اگر به تعداد نگاه کنیم فکر کنم هر زنی‌ در روز باید صیغه حداقل ۲۰ ، یا ۳۰ نفر بشه ،برای اینه که این زنان با رضایت حاضرند برای جهاد زیر کمر (اسلامی)
جمعه 25 مهر 1393 - 08:17
rahjoo - بابل - ایران
اکثر اینها متولد اروپان و یا از خردسالی در آنجا بزرگ شده اند برا همین اگر در همان جوامع عرب به سنین جوانی میرسیدند و انواع تبعیض ها زد وبندها و آزادی فردی سرکوب شده را می دیدند هرگز سعی در تشکیل دولت اسلامی نداشتند! شاید اگر من نیز متولد اروپا بودم اکنون حرفهای این ضدبشرها برایم طلوع یک اتوپیا بود و با سر به سوی خاورمیانه روانه میشدم
جمعه 25 مهر 1393 - 08:48
dara20 - تهران - ايران
خلایق هر چه لایق، لابد با گوریل‌های مسلمان جفت گیری کردن بیشتر بهشون می‌چسبه!!!!
جمعه 25 مهر 1393 - 08:54
sayeh tars - لندن - بریتانیا
چون تو این کشورها نژادپرستی بیداد میکنه و اینها تو این کشورها پیشرفتی ندارند تفریح و روابط اجتماعی خوبی ندارند عقده ای می شوند و میروند به این سو و همینطور مردها
جمعه 25 مهر 1393 - 08:55
sama128 - شیراز - ایران
صرفا جهت سکس آنهم با تعداد افراد زیادتر کلاه شرعی هم که روش گذاشتند و به قول مفتی هاشون ثواب هم داره یعنی هم لذت دنیوی را تجربه می کنند و هم ثواب اخروی می برند متاسفانه خیلی از مسلمان ها بر عکس سایر ادیان اعمال و دستورات دینی را بیشتر به جهت ثواب انجام می دهند البته یک چیزی هم بگم این زن ها اگر توی کشورهای خودشون یا در جامعه اروپایی این اعمال را انجام دهند بر چسب فاحشه هم بهشون میخوره ولی به این گروه می پیوندند که بر چسب جهادگر و نکاح کننده فی سبیل ا.. بهشون اطلاق بشه اساسا دین اسلام متاسفانه با این علما خدای کلا شرعی شده که قبلا نبوده حداقل در صدر اسلام نبوده یا کمتر بوده .
جمعه 25 مهر 1393 - 09:12
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
اینها همه بهانه است زنهایی که به داعش میپیوندند میخواهند سکس کنند
جمعه 25 مهر 1393 - 10:00
dook - دبي - امارات
بیشتر این زنها طبق اخبارهاى پخش شده از بیشتر کانالهاى اخبار دنیا دخترانى هستند که تازه مسلمان شدند و بیچاره ها طعمه مسلمانهاى افراطى شده اند که اسلام را فقط در کشتن غیر مسلمانها یا کسانى که با آنها همفکر نیستند هستند. اسلام تنها راه حل و تنها دین الله عزوجل است و در آخرت هیچ دین دیگرى نزد خدا قبول نخواهد شد. شاید براى ایرانیهاى مظلومى که هیچ خوشى از اسلام شیعه دروغین ندیده اند آزادى را در چهار چوب بى دینى یا أدیان باطل دیگر میبینند ولى متاسفانه ملاهاى بى دین شیعه مردم را از اسلام رانده اند و اسلام ناب محمدى را وهابى یا سلفى یا ناسبى و غیره به مردم بیچاره معروفى کرده اند. بعضى از سنى هاى متطرف نیز بى عدالتى مالى حاکمان کشورشان سبب به دست گرفتن سلاح و پى انتقام هستند وأین خود خلاف سنت نبى کرام محمد صَل الله علیه وسلم است. به تازکى با جهاد گروهى خیر خواهان مردم شیعه و اهل بدعت تلوزیونهاى به زبان فارسى در حال برنامه هاى جالبى هستند که اگر کسى علاقه داشته باشد میتواند با مشاهده تلوزیون نور،توحید،کلمه و وصال حق خود را با اسلام حقیقى با دلیل آشنا کند
جمعه 25 مهر 1393 - 10:28
علی راستگو - المره - هلند
اینها زنان و دخترانی از دین اعراب اسلام هستند که در ممالک غربی کسی محل سگ هم به انها نمیذارند. برا همین دنبال ........به هر دری میزنند. حتی رفتن به کثافت خانه داعش برا یافتن ........اخه به قیافه یسرا نگاه کنید خر هم بهش نکاه نمیکند. ( با عرضِ معذرت از آقای خر )
جمعه 25 مهر 1393 - 10:35
بی غم - تهران - ایران
جوامع اروپایی از خداشون هم باشه که افراد خطرناکی با چنین پیشینه ای که هر زمان احتمال انجام عملیات انتحاری رو دارن از کشورشون بیرون می رن و به قول معروف از شرشون در امان می مونن. گور پدر مردم سوریه و عراق که باید تاوانش رو پس بدن. به نظر من یکی از فلسفه های تشکیل داعش همین بوده. اینها بدون اینکه خودشون بدونن می رن به عراق و سوریه اگه اونته شدن چه بهتر وگرنه دیگه اجازه برگشت به کشور خودشون رو هم ندارن چون اینترپل رد اونها رو زده ترکیه هم این وسط مرزهاش رو براشون باز گذاشته تا راحت تر ترانسفر بشن و این سناریو تکمیل بشه.
جمعه 25 مهر 1393 - 12:21
be_pa.khaste - هارلم - هلند
همسایه دکتر شریعتی . خیلی‌ زیبا گفتی‌ دوست عزیز
جمعه 25 مهر 1393 - 12:53
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
مسئله عدم تعادل بین بخارات پایین و عقلانیت طبقه بالاست!!
جمعه 25 مهر 1393 - 17:04
عقاب سرخ - پاسارگاد - ایران
کشورهای غربی؟!!!؟چون تابعیت کشور‌های غربی را دارن خیلی‌‌ها فکر می‌کنن که جد بر جدشون اروپایی بودن!!تقریبا ۹۰/ اینها در کودکی به این کشور‌ها مهاجرت کردن،،به جز تک و توکی ماباقی‌ همه عرب -پاکستانی -چچنی و ترک هستن.فقط هم برای سکس خشن و یک زن با چنتا مرد به جهاد مقدّس نکاح می‌‌پیوندند و بیشترشون هم بعد از چند وقت میفهمن چه ..خوردن و تازه یادشون میاد ..... .. ،،فاحشه‌های اسلامی
جمعه 25 مهر 1393 - 17:10
persik - کیف - اکراین
چون زیبا نیستند و جاذبه ندارند و از کم محلیه دیگران رنج میبرند و نیاز جنسیه آنها تامین نمیشود۰
جمعه 25 مهر 1393 - 20:03
Mamad_ina - نیو یورک - آمریکا
Dook- دبی. شما با سلطنت طلب-ابوظبی نسبتی نداری؟ دین به جز بدبختی چیزی برای بشریت نیاورده. چی شیعه باشی چه سنی چه هر مذهبی، هیچ دینی دین دیگری را در کنار خود قوبل نمیکند و این یعنی دشمنی جنگ فتنه قتل و تمام بدبختی ها
جمعه 25 مهر 1393 - 22:16
نازک بین - شفیلد - انگلستان
آنچه که بدهان این زنان شیرین و جذاب آمده جهادالنکاح یا ( انقلاب جنسی )است وخیلی از آنها الف بای اسلام را نمیدانند چه رسد به شریعت آنها فقط برای امیال جنسی میروند بسوی داعش چون شنیده اند آنجا انقلاب جنسی هم بوقوع پیوسته و میتوانند با 20 - 30 نفر صیقه شوند..
شنبه 26 مهر 1393 - 01:14
داریوش پرویزی - شیراز - ایران
اسلام چیزی نیست جز سکس خوردن خوابیدن و آدم کشتن.پیروانش هم یکمشت خر هستندبا پوزش بسیار از خران زحمتکش و مفید
یکشنبه 27 مهر 1393 - 10:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.