بخشش، نه؛ شاید وقتی دیگر

فرهیختگان: آخرین نشست صلح و سازش در پرونده ریحانه دیروز در حالی در دادسرای امور جنایی تهران برگزار شد که با وجود التماس های ریحانه، اولیای دم از اجرای قصاص نفس در مورد ریحانه گذشت نکردند . صبح دیروز آخرین جلسه صلح و سازش به ریاست قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در حالی برگزار شد که ریحانه، پدر، مادر و وکیلش به همراه اولیای دم مقتول، مرتضی سربندی حضور داشتند. این جلسه پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و بدون اخذ رضایت پایان یافت.

شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در گفت‌وگو با فرهیختگان درباره جزئیات برگزاری این جلسه، گفت: «این جلسه همان‌طور که برای تمام محکومان به اعدام برگزار می‌شود، برای ریحانه نیز برگزار شد و اولیای دم به اعلام عفو و بخشش دعوت شدند.»
  وی افزود:«خانواده سربندی اما بار دیگر بر شروط خود برای بخشش ریحانه اصرار کردند و از او خواستند تا واقعیت را به زبان بیاورد. اما این جلسه که آخرین جلسه صلح و سازش بود بدون نتیجه پایان یافت و خانواده سربندی حاضر به گذشت نشدند.»
شهریاری ادامه داد: «هرچند این آخرین جلسه صلح و سازش در دادسرا بود، اما تلاش‌های غیررسمی، خارج از دادسرا برای جلب رضایت اولیای دم ادامه دارد.»
سرپرست دادسرای امور جنایی پایتخت زمان اجرای حکم را نامعلوم اعلام کرد و گفت:‌ «هنوز تاریخ دقیق اجرای حکم مشخص نیست.»
شعله پاک‌روان، مادر ریحانه نیز که در دادسرا حضور داشت به خبرنگار فرهیختگان گفت: «در جلسه، قاضی شهریاری خطاب به جلال، پسر بزرگ مرحوم سربندی گفت اختیار مرگ و زندگی ریحانه در دستان شماست. هر تصمیمی که شما بگیرید اجرا می‌شود اما با توجه به آیات قرآنی و سفارش ائمه بهتر است که گذشت کنید.»
این زن ادامه داد: «در آن بین پسربزرگ مقتول از دخترم خواست تا واقعیت را بگوید.» جلال گفت: «من، برادرم و خواهرم هنوز در گذشته مانده‌ایم. هنوز سوالات زیادی در ذهنمان بی‌پاسخ مانده است و ما باید واقعیت را بدانیم. بازهم تاکید می‌کنم اگر ریحانه واقعیت را بگوید او را می‌بخشیم.اما دخترم که اشک می‌ریخت گفت که قبلا همه جزئیات را در دادگاه گفته است و دیگر نمی‌خواهد جزئیات بیشتری به زبان بیاورد.  دخترم در حالی که التماس می‌کرد به پای دو پسر مقتول افتاد و از آنها خواست تا او را ببخشند، اما آنها حاضر به گذشت نشدند و جلال با گفتن این جمله که تو را پای چوبه دار می‌بینم اتاق را ترک کرد.  پسر بزرگ مرحوم سربندی در این جلسه و همچنین جلسه قبلی نسبت به برخی اظهارنظرهای ما در فضای مجازی و رسانه‌های غربی گلایه کرد و گفت که این صحبت‌ها آنها را به‌شدت آزرده کرده است. اما من به او گفتم رسانه‌ها واقعیت را نگفته‌اند و با بزرگ‌نمایی ما را نیز آزرده کرده‌اند.» این مادر در پایان گفت: «دخترم تا حالا چند بار مرده و زنده شده است.  شبی که ریحانه را برای اجرای حکم به زندان رجایی‌شهر بردند زندگی دخترم تمام شد. دخترم دیگر تحمل این زندگی را ندارد.»
ریحانه جباری که حالا 26 سال دارد در سال 86 وقتی که 19 ساله بود با مرتضی سربندی 47 ساله که پزشک عمومی بود آشنا شد. این دختر که طراح دکوراسیون داخلی یک شرکت تبلیغاتی بود برای طراحی دکور به مطب این پزشک رفت و همین دیدار منجر به قتل مرتضی سربندی شد.
ریحانه در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه ایستاد و ادعا کرد برای دفاع از شرف خود دست به چاقو برده و در دفاع از ناموسش آدم کشته است.
این ادعا هرگز ثابت نشد و ریحانه با حکم قضایی به قصاص محکوم شد. این حکم پس از تایید در دیوان عالی کشور به شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی فرستاده شد.
در این بین خانواده مقتول و جمعی از هنرمندان از اولیای‌دم درخواست کردند تا ریحانه را ببخشند.
اصغر فرهادی نامه‌ای به خانواده مقتول نوشت و چندین نفر از هنرمندان بنام نزد اولیای‌دم رفتند، اما نتوانستند رضایت آنها را جلب کنند. بی‌نتیجه ماندن تلاش هنرمندان برای اخذ رضایت موجب شد تا این مساله سروصدای زیادی در فضای مجازی و همچنین رسانه‌های غربی به پا کند.
در این بین وکیل ریحانه جباری به درخواست خودش برکنار شد و پدر ریحانه با تلاش اعضای جمعیت امام علی (ع) برای نخستین‌بار با اولیای‌دم ملاقات کرد.
پدر ریحانه پس از این دیدار نسبت به اخذ رضایت ابراز امیدواری کرد و گفت: «پس از دیدار با پسران مرحوم امیدوار شدم که آنها اعلام گذشت کنند.  پس از این دیدار اما بار دیگر اولیای‌دم بر شرط‌شان برای بازگویی واقعیت و روشن شدن زوایای پنهان این پرونده اصرار کردند.»
مرحوم سربندی، کارمند سابق وزارت اطلاعات و پزشک بوده که با ضربه چاقویی که به سمت راست سینه‌اش اصابت کرد بر اثر خونریزی زیاد جانش را از دست داد.  در این بین نام مردی به‌نام «ش» مطرح شده است که به‌گفته وکیل سابق ریحانه، مکالمات احتمالی ریحانه با او مفقود شده است.
وکیل سابق ریحانه می‌گوید ریحانه «ش» را به‌طور دقیق نمی‌شناسد و نمی‌داند اگر حرفی از او بزند چطور او را معرفی کند یا بر اثر غروری که دارد نمی‌خواهد پای او را وسط بکشد. به هر روی خانواده سربندی معتقدند که در پرونده قتل مرحوم سربندی مسائلی وجود دارد که تنها ریحانه از آنها خبر دارد، اما از گفتن آنها خودداری می‌کند.
      نظر شما    
نام:    

+24
رأی دهید
-4

عشق من کتاب - حیدرآباد - هند
واقعیت؟؟؟؟؟
‌پنجشنبه 24 مهر 1393 - 11:37
perser68 - آلمان - آلمان
***به هر روی خانواده سربندی معتقدند که در پرونده قتل مرحوم سربندی مسائلی وجود دارد که تنها ریحانه از آنها خبر دارد، اما از گفتن آنها خودداری می‌کند...***اگه چنین باوری دارید با اعدام این مسائل حل نخواهد شد و تا عمر به عنوانه یه خوانواده منفور در جامعه باقی خواهید موند و نوه های آینده مقتول سربندی باید جوره قصاوته خونواده خودشونو یدک بکشن!مثله محمدخانی و خونواده قاتلش!قتل در هر شکلش منفوره، میخواد برای دفاع باشه و یا قانونی و بدسته هر کسی و به اسمه کذاییه قصاص!!!با اعدامه ریحانه جز رفتنه شما در انزوا و تفه سر بالا شدن آینده خوشی برای هیچکسی نداره!
‌پنجشنبه 24 مهر 1393 - 11:47
نیایش - تهران - ایران
وقتی انقدر شبه تو پرونده هست چطور حکم قطعی اعدام رو صادر کردند !!! اگر بعدها معلوم بشه که اون قاتل نبوده چی ؟ اگر تو اروپا یا آمریکا باشه تا مسئله ای ثابت و قطعی نشه کسی رو محکوم نمی کنند اما تو ایران همه چی سیاسیه . بنابراین خانواده سربندی هم هنوز به واقعیت نرسیدند پس چطور خواهان حکم قصاص هستند . در هر صورت اون ها هم حق دارند به واقعیت برسند
‌پنجشنبه 24 مهر 1393 - 11:50
perser68 - آلمان - آلمان
در ضمن ریحانه تو این چند سال جوره هر کاره اشتباهیو که کرده کشیده و تا آخره عمر اگه زنده از زندان بیرون بیاد آدمه سالمی نخواهد بود و یه زندگیه خوشیو نخواهد داشت!بگذارید زنده بمونه تا اگه واقعاً پدرتونو کشته تا آخره عمر با اشتباهش برای دیگران تعریف کنه و درسه عبرت به دیگران بده و اگه هم نکشته شما در آرامشه ابدی قرار بگیرید! به هر حال با کشتنه ریحانه پدر زنده نخواهد شد،اما مقامه شما از عنوانه یه خانواده قاتل به یه خانواده باگذشت و انسان دوست صدها و شاید هزارها بار بالاتر خواهد رفت و ابدی خواهد شد!
‌پنجشنبه 24 مهر 1393 - 11:57
marineboy - لس انجلس - امریکا
پسران هم مانند پدر زنا کارشان شکاک و divaneh اند. اگر حقیقت را می‌خواهید چرا اصرار به اعدام دارید؟!!!
‌پنجشنبه 24 مهر 1393 - 15:28
مترلینگ - منچستر - انگلستان
من نمیدونم یکی ریحانه جباری یکی هم شهلا جاهد اگه چیز مبهمی مانده یا از گفتن حقیقت سر باز میزنن چه حسنی براشون داره اگه پای کسی دیگه ای باشه چرا باید به خاطرش از جون خودتون بگذرید اگه طرف ارزش داشت کنار نمینشست وشما در وسط اتش دست وپا بزنید و اقای ش چرا اول داستان باید باشه ولی الان اسمی ازش نیست ا؟ون مدارک که طرف برداشت و زد به چاک چی بود ؟ والا خانواده مقتول حق دارن بدونن که این زوایای تاریک پرونده چی بوده شاید هم میخوان بیشتر باباشونو بشناسن واگه حقش بوده از قصاص بگذرند عجب دختر چغریه؟
‌پنجشنبه 24 مهر 1393 - 15:39
matin 1357 - روتردام - هلند
طلا عاتی حـ... رو کشته که فقد کارشان تجاوز و دزدی و نابود کردن حریم شخصی مردم است...لعنت به روح خمینی که ا ز داعش هم بدتر بود و این .. خامنه ای که واقعأ جانشین بر حق امام زمان هم هست...من ماندهام هدف خدا از خلقت اسلام چه بوده....ریحانه جان تو صبور باش که روزی دار مکافات ملاها هم فرا میرسد
‌پنجشنبه 24 مهر 1393 - 23:11
azadi2011 - تورنتو - کانادا
یک سخن کوتاه با خانواده ی محترم سربندی : همه ی مردم ایران از اینکه یک عضو خانواده ی شما به قتل رسیده ناراحت هستند و تسلیت عرض می می کنند ولی اگر شما خدای نکرده دست به قتل بزنید مردم ایران دلسرد می شوند۰ این خانمی که محکوم است هم را بگذارید کنار زندان ویا پس از آزادی وپس از این همه سال زندانی شدن بگذارید به خاطر بچه هایتان زنده بماند برود یک گوشه ای بقیه عمر خودش را قایم کند۰ دیه بگیرید و بدهید به بچه های فقیر که فرهنگشان بالا برود تا دنبال جنایت نروند۰ اگر اورا ببخشید مردم ایران نفس راحتی خواهند کشید برای اینکه دیگر کسی تحمل این چوبه های دار را ندارد۰ به کدام دین ایمان دارید: حتما در درون آن دین باید جایی برای بخشش باز باشد۰ ولی پیش از هر چیز به ایران عزیز بیاندیشید: به فرزندانتان خواهید گفت : ما به خاطر ایران دست به قتل دیگری نزدیم۰ خواهش می کنیم۰۰۰۰۰دوستتان داریم۰
جمعه 25 مهر 1393 - 09:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.