بحران ابولا: زنگ خطر برای مسافران یک پرواز در آمریکا

خانم وینسون یک روز قبل از آنکه احساس مریضی کند با هواپیما سفر کرده بود

مقام های بهداشتی در آمریکا در جستجوی ۱۳۲ نفری هستند که یک روز قبل از معلوم شدن ابتلای یک پرستار تگزاسی به ابولا،‌ در هواپیما با او همسفر بوده اند.

این پرستار ۲۹ ساله به نام امبر وینسون دومین کسی است که در داخل خاک آمریکا به ویروس ابولا آلوده می شود. او سه شنبه بیمار شد.

هم او و هم نینا فم، ۲۶ ساله، جزو تیم معالج توماس اریک دانکن بودند که روز هشتم اکتبر در دالاس درگذشت.

مقام های اتحادیه پرستاران آمریکا گفته است که افراد تیم معالج آقای دانکن از لباس های محافظتی کامل برخوردار نبودند و بخش هایی از پوست آنها در معرض آلودگی بود.

همزمان مدیر برنامه ماموریت سازمان ملل در امور ابولا می گوید که جهان در رقابت برای مهار این ویروس که جان بیش از چهار هزار نفر را در غرب آفریقا گرفته عقب افتاده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (سی دی سی) روز چهارشنبه گفت خواهان مصاحبه با مسافران پرواز شماره ۱۱۴۳ روز ۱۳ اکتبر خطوط هوایی فرانتیر از کلیولند در ایالت اوهایو به شهر دالاس در ایالت تگزاس است.

سی دی سی گفت این اقدام به دلیل نزدیکی زمان آن پرواز که غروب انجام شد و بروز اولین نشانه های بیماری در این پرستار در صبح روز بعد لازم است.

توماس فریدن مدیر سی دی سی در یک کنفرانس خبری گفت که هر دو پرستار تگزاسی در مراحل اولیه بستری شدن آقای دانکن در بیمارستان پرسبیتریان تگزاس که "مایعات زیادی از بدنش ترشح می شد" از او نگهداری می کردند.

دکتر فریدن گفت که خانم وینسون روز دهم اکتبر به کلیولند پرواز کرد که علیرغم "تماس های زیاد" او با آقای دانکن بود و افزود:‌ "او برای بروز نشانه های ابولا تحت نظر بود و بنابراین نباید با هواپیمای مسافربری پرواز می کرد."

سی دی سی می گوید که وقتی خانم وینسون روز دوشنبه از اوهایو برگشت نشانه ای از بیماری در او دیده نمی شد.

کارشناسان بهداشتی می گویند افراد تا زمانی که هنوز علائم بیماری در آنها ظاهر نشده ویروس را منتقل نخواهند کرد.

دکتر فریدن گفت: "از این لحظه به بعد اطمینان حاصل خواهیم کرد هیچ فرد دیگری که برای آلودگی احتمالی تحت نظر است به جز در شرایط کنترل شده - مثلا با هواپیمای خصوصی یا آمبولانس - سفر نمی کند."

خانم وینسون صبح روز ۱۴ اکتبر تب کرد و ظرف ۹۰ دقیقه قرنطینه شد. تشخیص بیماری در او صبح چهارشنبه اعلام شد.

یکی از این دو پرستار قرار است برای درمان به بیمارستان اموری در آتلانتا منتقل شود. این جایی است که دو مددیار پزشکی آمریکایی بعد از آلودگی به ویروس در آفریقا در آن معالجه و خوب شدند.

آقای دانکن که اولین کسی بود که بیماری اش در آمریکا شناسایی شد پس از سفر به تگزاس از لیبریا به بیمارستان مراجعه کرد.

سازمان بهداشت جهانی می گوید که تاکنون ۴۴۴۷ نفر در اثر شیوع ابولا درگذشته اند که عمدتا در غرب آفریقا - سیرالئون، لیبریا و گینه - بوده.

کاخ سفید اعلام کرده است باراک اوباما رئیس جمهور این کشور با لغو سفری سیاسی، نشستی با اعضای کابینه اش در مورد واکنش به ابولا برگزار خواهد کرد.


بیمارستان پرسبیتریان تگزاس که این دو پرستار در آن کار می کنند

+37
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.