وزیران خارجه ایران و آمریکا ملاقات کردند

ملاقات ظریف، اشتون و کری در حاشیه نشست دو روزه وین صورت گرفت


وزیران خارجه ایران و آمریکا در وین دیدارکرده اند.

روز چهارشنبه، ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر)، محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا، همراه با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نشستی سه جانبه در وین، در مورد برنامه هسته‌ای ایران مذاکره کردند.

مذاکرات سه جانبه هیات‌های اعزامی ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا از بعد از ظهر سه شنبه در وین جریان داشته و روز چهارشنبه، واحد مرکزی خبر به نقل از منابع ایرانی گفت که این نشست که قرار بود دو روز به طول انجامد، به منظور شرکت تمامی اعضای گروه ١+٥ یک روز تمدید شده و در روز پنجشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

مذاکرات سه جانبه در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین برگزار شده اما مشخص نیست که مذاکرات نمایندگان ایران و گروه ١+٥ در چه سطحی صورت خواهد گرفت.

گروه ۱+۵، متشکل از کشورهای عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه - همراه با آلمان به سرپرستی اتحادیه اروپا، وظیفه حل و فصل پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی را بر عهده گرفته است.

روز سه شنبه، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی هنگام ورود به وین گفت که این دور مذاکرات می‌تواند راه را برای رسیدن به توافق نهایی هموار کند، هر چند افزود که انتظار ندارد نشست جاری وین به توافق نهایی منجر شود.


مذاکرات وین برای دو روز برنامه‌ریزی شده بود اما به گفته مقامات ایرانی یک روز دیگر تمدید شده است


آقای ظریف یادآور شد که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که درباره اصل موضوع تفاهم کلی وجود دارد و افزود که "آنچه که در چند دور اخیر در خصوص آن بحث و گفتگو شده است در باره جزئیات بوده است." وی موضوعاتی مانند حجم غنی‌سازی و زمانبندی و چگونگی لغو تحریم‌های خارجی علیه ایران را از جمله جزئیات مهم عنوان کرد.

در ماه نوامبر سال گذشته، ایران و گروه ۱+۵ به یک توافق مقدماتی شش ماهه دست یافتند که براساس آن، جمهوری اسلامی در برابر تعلیق و تغییر در برخی فعالیت‌های هسته‌ای، اجازه یافت به بخشی از دارایی های مسدود شده خود در خارج دست یابد. توافق مقدماتی از ماه ژانویه اجرایی شد با این انتظار که ظرف شش ماه بعد ، دو طرف به توافق نهایی شامل رفع کامل نگرانی جامعه بین‌المللی در مورد ماهیت فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در برابر لغو تمامی تحریم‌های خارجی دست یابند.

در انقضای این مهلت، توافق نهایی به دست نیامد و توافق مقدماتی به مدت شش ماه دیگر، تا ۲۴ نوامبر تمدید شد.

روز گذشته، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست مذاکرات گروه ۱+۵، به نقل از وی گفت که تمامی تلاش خود را برای حصول توافق تا مهلت تعیین شده به کار خواهد گرفت. آقای مان افزود: "این موضوع از هر جهت اهمیت بسیار دارد." روز گذشته، جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که تصور نمی‌کند دستیابی به توافق با ایران دور از دسترس باشد.

واحد مرکزی خبر به نقل از آقای مان افزوده است که روز چهارشنبه، دیداری دوجانبه بین آقای ظریف و خانم اشتون صورت خواهد گرفت و وزیر خارجه آمریکا هم به این نشست ملحق خواهد شد.

+58
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.