این ارقام شگفت انگیز را بخوانید: درآمد صداوسیما از آگهی های برنامه نود

دنیای اقتصاد نوشت: در حال حاضر روی صفحه اصلی سایت اداره بازرگانی صداوسیما، جدول پخش هفته سوم مهر دیده می‌شود. در بخشی از این جدول نرخ تعرفه‌های قبل از برنامه 90 این هفته آمده است.  تعرفه همه آگهی‌های قبل و بین برنامه و نیز زیرنویس‌ها برای تمام طبقات با عدد «335» تعیین شده است. عدد «3» اول نشان‌دهنده اسم شبکه است و دو رقم بعدی یعنی «35» طبقه آگهی را نشان می‌دهد که گران‌ترین تعرفه موجود است.

  در حال حاضر نرخ آگهی طبقه 35 برای هر ثانیه سه میلیون و 500 هزار تومان است. طبق ضوابط سازمان، به این رقم باید ضریب ماهانه را هم اضافه کرد که با توجه به ضریب 30 درصدی ماه مهر، این رقم برای هر ثانیه به چهار میلیون و 550 هزار تومان می‌رسد! بد نیست بدانید ضریب ماهانه در اسفند به 60 درصد خواهد رسید! جالب‌تر اینکه این نرخ برای آگهی‌دهندگان شش طبقه اول سه برابر می‌شود و طبقه هفتم هم باید دو برابر هزینه بپردازد.

به عبارت دیگر هر ثانیه تبلیغ برای صاحبان عادی کالاها و خدمات در حاشیه برنامه این هفته 90، حدود 9 میلیون تومان هزینه داشته است. اگر همین عدد را ملاک قرار بدهیم، با توجه به پخش نیم ساعت آگهی تصویری، درآمد تلویزیون تنها از برنامه پریشب 90 به عدد باورنکردنی 16 میلیارد تومان خواهد رسید که تازه به این رقم باید هزینه زیرنویس‌های متعدد، نرخ متفاوت تبلیغات خارجی و نیز تعرفه بالاتر آگهی تقدیم برنامه را هم اضافه کنیم!

به نظر می‌رسد حتی اگر از مجموع رقم حاصله، 50 درصد به مناسبت تخفیف‌های صداوسیما به برخی مشتریان کم کنیم، باز سود خالص باقی مانده از رهگذر پخش این برنامه، چیزی حدود 10 میلیارد تومان خواهد بود! به عبارت دیگر سازمان در حالی برای تهیه هر برنامه 90 حدود 10 میلیون تومان بودجه در اختیار عادل قرار می‌دهد که خودش هزار برابر چنین رقمی سود می‌کند. در صورتی که فردوسی‌پور 37 برنامه در سال داشته باشد، درآمد سازمان از این ناحیه به عددی حدود 370 میلیارد تومان خواهد رسید که می‌تواند نشان بدهد چرا «90» به این شکل بی‌نظیر در حاشیه امنیت قرار دارد!

تازه فراموش نکنیم سازمان به‌طور جداگانه برای هر قسمت از این برنامه یک اسپانسر مسابقه پیامکی هم می‌گیرد که درآمدی چند ده میلیونی نصیب صداوسیما می‌کند.

+73
رأی دهید
-7

rahjoo - بابل - ایران
اونوقت با این درآمد سرشار چطور عادل وسوسه نشه که فقط به حاشیه ها نپردازه
‌چهارشنبه 23 مهر 1393 - 16:19
علی چپ دس - رشت - ایران
داستان پراید خریدن مردم . و تماشای برنامه 90 ینی چی ؟. اگه ملت پراید نخرن 2 شرکت الاغ ساز ورشکست میشه آی حال میده . و داستان صداسیما و برنامه 90 . خودتون حدس بزنید
‌چهارشنبه 23 مهر 1393 - 16:37
Hezardastan - دبی - امارات
اگر عادل در یک کشور آزاد و دارای شبکه تلویزیونی خصوصی کار میکرد، درآمدهای میلیاردی برا خودش داشت. ولی بیچاره توی ایران با وجود اینکه میلیاردها تومان نصیب ضرغامی و صدا و سیما میکند، خودش یک حقوق بگیر بیشتر نیست. واقعا حق همچین ادمهایی رو میخورن.
‌چهارشنبه 23 مهر 1393 - 21:12
henryaaaa - لوس انگلس - امریکا
یادمه این آخوندهای ضدّ ایرانی‌ و ضدّ انسانی‌ در اوایل انقلاب آگهی رو ممنوع کرده بودن. تلویزیون هیچ آگهی نشون نمیداد.
‌پنجشنبه 24 مهر 1393 - 06:25
shahrooz2014 - تهران - ایران
hezardastan :اگر عادل تو یک کشور با تلویزیون خصوصی بودش اون قدر رقیب پیدا میکرد که 2 زار هم نمیتونست کاسبی کنه.در ضمن درآمد عادل به هیچ وجه کم نیستش کافیه یه سر به سایت های ایرانی بزنی. عادل حدودا سالی 500 میلیون درآمد داره
جمعه 25 مهر 1393 - 11:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.