مذاکرات وین 'برای شرکت تمامی اعضای ۱+۵ تمدید می‌شود'

مذاکرات وین برای دو روز برنامه‌ریزی شده بود اما به گفته مقامات ایرانی یک روز دیگر تمدید شده است


مذاکرات هسته‌ای وین با حضور سایر اعضای گروه ۱+۵ ادامه می‌یابد و گزارش‌هایی از برنامه ملاقات وزیران خارجه ایران و آمریکا در وین انتشار یافته است.

روز چهارشنبه، ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر)، نمانیدگی ایران در نشست سه‌جانبه وین اعلام کرد که این مذاکرات دو روزه به مدت یک روز دیگر تمدید شده و قرار است نمایندگان تمامی کشورهای عضو گروه ۱+۵ در آن شرکت کنند.

مذاکرات سه جانبه از بعد از ظهر روز سه‌شنبه با شرکت نمایندگان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین آغاز شد و به مدت یک ساعت و نیم ادامه یافت. این گفتگوها برای دو روز برنامه‌ریزی شده بود.

مذاکرات دو روزه در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد اما واحد مرکزی خبر، در گزارش مربوط به تمدید این نشست، گفته است که هنوز مشخص نیست که مذاکرات روز پنجشنبه در چه سطحی صورت خواهد گرفت.

گروه ۱+۵، متشکل از کشورهای عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه - همراه با آلمان به سرپرستی اتحادیه اروپا، وظیفه حل و فصل پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی را بر عهده گرفته است.

روز سه شنبه، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی هنگام ورود به وین گفت که این دور مذاکرات می‌تواند راه را برای رسیدن به توافق نهایی هموار کند، هر چند افزود که انتظار ندارد نشست جاری وین به توافق نهایی منجر شود.


 

احتمال دیدار سه جانبه اشتون، کری و ظریف نیز مطرح شده است


آقای ظریف یادآور شد که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که درباره اصل موضوع تفاهم کلی وجود دارد و افزود که "آنچه که در چند دور اخیر در خصوص آن بحث و گفتگو شده است در باره جزئیات بوده است." وی موضوعاتی مانند حجم غنی‌سازی و زمانبندی و چگونگی لغو تحریم‌های خارجی علیه ایران را از جمله جزئیات مهم عنوان کرد.

در ماه نوامبر سال گذشته، ایران و گروه ۱+۵ به یک توافق مقدماتی شش ماهه دست یافتند که براساس آن، جمهوری اسلامی در برابر تعلیق و تغییر در برخی فعالیت‌های هسته‌ای، اجازه یافت به بخشی از دارایی های مسدود شده خود در خارج دست یابد. توافق مقدماتی از ماه ژانویه اجرایی شد با این انتظار که ظرف شش ماه بعد ، دو طرف به توافق نهایی شامل رفع کامل نگرانی جامعه بین‌المللی در مورد ماهیت فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در برابر لغو تمامی تحریم‌های خارجی دست یابند.

در انقضای این مهلت، توافق نهایی به دست نیامد و توافق مقدماتی به مدت شش ماه دیگر، تا ۲۴ نوامبر تمدید شد.

روز گذشته، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست مذاکرات گروه ۱+۵، به نقل از وی گفت که تمامی تلاش خود را برای حصول توافق تا مهلت تعیین شده به کار خواهد گرفت. آقای مان افزود: "این موضوع از هر جهت اهمیت بسیار دارد." روز گذشته، جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که تصور نمی‌کند دستیابی به توافق با ایران دور از دسترس باشد.

واحد مرکزی خبر به نقل از آقای مان افزوده است که روز چهارشنبه، دیداری دوجانبه بین آقای ظریف و خانم اشتون صورت خواهد گرفت و وزیر خارجه آمریکا هم به این نشست ملحق خواهد شد.

+12
رأی دهید
-2

IranUksero - لس آنجلس - ایالات متحده
بذار تا هزار ساله دیگه تمدید کنن. آخرش چی‌ می‌شه تحریمها برداشته می‌شه یا ایران بهشت
‌پنجشنبه 24 مهر 1393 - 11:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.