آغاز نشست سه‌جانبه مذاکرات هسته‌ای ایران در وین

 
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران (چپ) به همراه عباس عراقچی (راست)
 

روز سه‌شنبه ۲۲ مهر، نشست سه‌جانبه معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین اتریش آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این نشست برای مذاکره درباره اختلافات باقی‌مانده میان ایران و گروه ۱+۵ آغاز شده‌است.

برای این منظور هیئت مذاکره‌کننده ایران به سرپرستی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، بامداد سه‌شنبه وارد وین شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس عراقچی، مجید تخت روانچی، و حمید بعیدی‌نژاد، از وزارت خارجه، محمد امیری، از سازمان انرژی اتمی، و دو مشاور حقوقی از جمله اعضای هیئت ایرانی هستند.

نشست روز سه‌شنبه بخشی است از هشتمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ که با محوریت دیدار هیئت ایرانی با هیئت آمریکایی برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف در بدو ورود به وین در جمع خبرنگاران گفت: «این دور از مذاکرات می‌تواند راه رسیدن به توافق نهایی را هموار کند.»

وی با این حال افزود: «البته رسیدن به توافق در این مذاکرات بسیار بعید است بخاطر اینکه موضوعاتی که هنوز باقی مانده‌است که باید حل و فصل شوند، موضوعات بسیار زیادی هستند.»

آقای ظریف ادامه داد: «همان‌طور که رئیس جمهوری کشورمان مطرح کرد در مورد اصل موضوعات تفاهم کلی وجود دارد، اما آنچه که در چند دور اخیر در موردش بحث و گفت‌وگو شده‌است در مورد جزئیات است، مواردی همچون حجم غنی‌سازی، نحوه و زمان‌بندی برداشتن تحریم‌ها که بسیار با اهمیت و حیاتی هستند.»

برای روز چهارشنبه نیز جلسه‌ای برای دیدار وزیر خارجه ایران با همتای آمریکایی خود جان کری با حضور کاترین اشتون در هتل کوبورگ وین برنامه‌ریزی شده‌است.

در آستانه این مذاکرات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، شامگاه دوشنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت موضوع هسته‌ای برگشت‌ناپذیر است و اختلافات تهران و غرب در همین چهل روز باقی‌مانده قابل حل و فصل نهایی است.

حسن روحانی افزود: «ما در کلیات با ۱+۵ اتفاق نظر داریم، البته جزئیات خیلی مهم است و راجع به جزئیات هنوز بحث‌های مهمی داریم اما امروز ۱+۵ موضوع هسته‌ای ایران را قبول کرده و حق ایران را به رسمیت شناخته‌است.»

او در ادامه گفت: «حالا اینکه برای چند سال ایران چه مسائلی را بپذیرد و آن هم به صورت محدود، مورد بحث است اما در اینکه باید تحریم برداشته شود جای اختلاف نظر نیست، اما اینکه این کار از کی باید آغاز شود و اولش چگونه باشد، دومش چه باشد مسایل مهمی است که باید حل شود ولی در کلیات مسئله امروز توافق داریم.»

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی سال‌ها است که ادامه دارد و هدف غرب از این مذاکرات رفع نگرانی از وجود ابعاد نظامی در برنامه اتمی ایران است؛ ایران اما همواره این نگرانی‌ها را بی پایه دانسته است.

+4
رأی دهید
-2

fafa316 - تهران - ایران
تا اسرائیل هست توافقی نیست راستی در مورد کشور چین هم خبر رسانی کنید آمریکا رو زده جلو در سالهای بعد از کشور چین خیلی خواهیم شنید اینطوری بره جلو امپراطوری چین قطعی است مگر آمریکا و انگلیس نقشه بکشند هند و چین بیفتند جون هم باور ندارید صبر کنید می بینید
‌سه شنبه 22 مهر 1393 - 18:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.