ژنرال دمپسی از احتمال تغییر نقش نیروهای آمریکایی در عراق خبر داد

مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، یکشنبه ۱۲ اکتبر گفته است در صورت آمادگی نیروهای عراق برای انجام عملیات علیه نیروهای گروه خلافت اسلامی‌ (داعش سابق)، مشاوره و کمک نیروهای نظامی آمریکا در عراق احتمالا نقش متفاوتی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی بی اس» اضافه کرده که هنوز به این نتیجه نرسیده است که عملیات زمینی نیروهای آمریکا می تواند به موثرتر شدن حملات هوایی در نقاط هدف کمک کند.

با این حال ژنرال دمپسی تاکید کرده است در صورتی که نیروهای عراقی آماده انجام عملیات آزاد سازی موصل شوند، وضعیت فرق خواهد کرد چرا که نبرد برای آزادسازی موصل بسیار تعیین کننده خواهد بود.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا تصریح کرده است: چنین نبردی به دلیل پیچیدگی هایش نیازمند نوع متفاوتی از مشاوره و کمک است.

موصل مهمترین شهر در شمال عراق است که در تابستان سال جاری به تصرف نیروهای گروه خلافت اسلامی درآمد.

در همین حال گزارش ها حاکی است که آمریکا برای نخستین بار هفته گذشته از هلیکوپترهای «آپاچی»‌ علیه گروه خلافت اسلامی استفاده کرده است.

ژنرال دامپسی می گوید که برای متوقف کردن پیشروی نیروهای گروه خلافت اسلامی به سمت فرودگاه بغداد تصمیم گرفته شد تا از هلیکوپترهای آپاچی استفاده شود.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است: «ما اجازه نمی دهیم (فرودگاه بغداد به دست نیروهای گروه خلافت اسلامی بیفتد). ما به این فرودگاه نیاز داریم.»

«آنها پیروز می شوند ما نه»

در همین حال،‌ سناتور جمهوری‌خواه، جان مک کین روز یکشنبه هشدار داده است که نیروهای گروه خلافت اسلامی در حال کسب پیروزی در عراق و سوریه هستند و آمریکا می بایست استراتژی خود را در این زمینه تغییر دهد.

سناتور مک‌کین در گفت وگو با «سی ان ان» خواهان تجدید نظر در راهبرد آمریکا در قبال گروه خلافت اسلامی شده و گفته است:‌ آنها درحال پیروزی هستند و ما نه. عراقی‌ها (در نبرد با داعش) پیروز نیستند،‌ نیروهای پیشمرگ کرد نیز پیروز نیستند.

در حالی جان مک کین خواستار تغییر راهبرد آمریکا در قبال گروه خلافت اسلامی شده است که در همین روز، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا، استفاده از نیروی زمینی برای مقابله با داعش را رد کرد.

این در حالی است که مقامهای استان انبار در غرب بغداد می گویند،‌ این استان در آستانه سقوط است و نیروهای گروه داعش در حال تصرف کامل آن هستند.

صباح الخروط، رییس شورای استان انبار گفته است: «گروه خلافت اسلامی هم اکنون ۸۰ درصد این استان را تصرف کرده است.»

در همین حال «تلگراف»،‌ روزنامه بریتانیایی،‌ به نقل از مقامهای عراق نوشته است که توجه جامعه بین المللی به حمله نیروهای داعش به کوبانی باعث شده تا پیشرویهای گسترده نیروهای گروه خلافت اسلامی در غرب عراق مورد توجه قرار نگیرد.

گزاشها حاکی است که مقامهای عراق مدعی اند نیروهای گروه خلافت اسلامی در حال پیشروی به سمت ابوغریب، در حومه بغداد هستند و هم اکنون ۱۰ هزار پیکارجوی این گروه برای حمله به بغداد در استان انبار مستقر شده اند.

به گزارش سی ان ان، فالح السوایی، معاون شورای استان انبار نیز گفته  است که درصورت سقوط کامل استان انبار به دست گروه خلافت اسلامی، این گروه منطقه ای وسیع بین رقه در سوریه تا دروازه های بغداد را تحت کنترل خود خواهد داشت.

فالح السوایی هشدار داده است: درصورتی که آمریکا نیروی زمینی خود را وارد نبرد نکند،‌ عشایر مسلح سنی عراقی در حال جنگ با گروه داعش اسلحه های خود را بر زمین خواهند گذاشت.

+17
رأی دهید
-3

hossein+87= - ایران - ایران
تف به گور سران اعراب و آمریکا که دارن دنیا رو به لجن میکشن. میخواد لشکر کشی کنه ، از ترس ایران و به تحریک اعراب ترسو مفلوک ، اینهمه آدم رو به کشتن داد. خوب احمق ، عراق رو مثل افغانستان تحت فشار میزاشتید ، یه قرارداد امنیتی دوزاری میبستید و خلاص!
دوشنبه 21 مهر 1393 - 11:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.