«۱۳۵ هزار نفر» در قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه مشغول کارند

«۱۳۵ هزار نفر» در قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه مشغول کارند

عبادالله عبداللهی فرمانده فعلی قرارگاه خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران گفت که در این قرارگاه ۱۳۵ هزار تن کار می‌کنند.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا روز یکشنبه، ۲۰ مهرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت که این قرارگاه یک «چتر ایمنی» ایجاد کرده، به صورتیکه مجموعه‌های خصوصی می‌آیند با آن کار می‌کنند و رضایت هم دارند.

به گفته او «سپاه نگرانی معیشت و اشتغال مردم را دارد و بر اساس خواست دولت‌ها هر کجا که بخواهند کمک می‌کند و اگر کاری بر زمین مانده باشد انجام می‌دهد.»

عبادالله عبداللهی در عین حال گفته که گاهی برخی پروژه‌ها بوده که دیگران می‌توانستند انجام دهند، سپاه و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا حتی در مناقصه آن هم شرکت نکرده‌است.

این اظهارات آقای عبداللهی در شرایطی است که جلوگیری از ایجاد فضای اشتغال، رقابت سالم و انحصارطلبی قرارگاه خاتم الانبیا در حوزه کار و صنعت، یکی از شبهه‌های مطرح شده منتقدان فعالیت اقتصادی سپاه پاسداران است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با اشاره به همکاری ۵ هزار شرکت پیمانکار بخش خصوصی با قرارگاه خاتم الانبیا، گفته که قرارگاه سازندگی ۱۳۵ هزار نیرو دارد که از این بین تنها ۲ هزار و ۵۶۰ نفر نیروی رسمی هستند و بقیه را نیروهای به گفته او مردمی تشکیل می‌دهند.

به گفته فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا، «این ۱۳۵ هزار نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند و چند برابر اینها -بیش از ۵۰۰هزار تن در حوزه‌های دیگر مثل پشتیبانی و تدارکات و غیره به صورت غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد شده‌است.»

این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که چند هفته پبش اکبر ترکان، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد ایران با انتقاد از قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران به دلیل «جذب نکردن» فاینانس خارجی برای پروژه پل خلیج فارسِ جزیره قشم گفت که «زور دولت به قرارگاه خاتم نمی‌رسد.»

به گفته او این پروژه که بنا بوده سال ۹۲ به بهره‌برداری برسد، در زمان تحویل به دولت جدید تنها ۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌است.

آقای ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی، ۳۰ شهریور، با اشاره به اینکه قرارگاه خاتم‌الانبیا با «ادعای» جذب فاینانس توانست در مناقصه پل خلیج فارس جزیره قشم برنده شود، گفت: «وقتی قرارگاه خاتم جذب فاینانس خارجی را بر عهده گرفت، بسیاری از رقبا که توانایی جذب فاینانس را نداشتند، حذف شدند و قرارگاه برنده شد.»

براساس گزارش‌ها پل خلیج فارس جزیره قشم بزرگ‌ترین پروژه‌ای است که سازمان مناطق آزاد مجری آن شده‌است.

این پروژه در یک طرح ۸۶۰ میلیون یورویی شامل پروژه‌هایی چون ساخت راه آهن و بزرگ راه اتصالی بندر عباس به قشم و توسعه بندر کاوه دراین جزیره‌است.

به گفته دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد، دولت در موعد مقرر سهم خود را برای ساخت این پروژه به پیمانکار پرداخت کرده‌است.

اکبر ترکان با اشاره به هزینه ۸۶۰ میلیون یورویی پیش‌بینی شده برای این پروژه گفت که این هزینه امروز معادل ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که از این مبلغ قرارگاه خاتم‌الانبیا ۱۸۰ میلیارد تومان یعنی ۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری لازم را هزینه کرده‌است.

آقای ترکان گفت: «قرارگاه خاتم برای این پروژه یک ۱۵۰ میلیارد تومان و یک ۳۰ میلیارد تومان، سهم دولت از فاینانس را خرج کرده و حالا که باید پول فاینانس بیاورد، می‌گوید نمی‌توانم.»

قرارگاه خاتم‌الانبیا سال ۱۳۶۸ به دستورعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تأسیس شد و براساس  گزارش‌های پیشین سپاه به کمیسیون بودجه مجلس، ۸۱۲ شرکت ثبت شده در ایران و خارج از ایران دارد.

براساس گزارش‌ها بسیاری از پروژه‌های عمرانی و زیربنایی ایران در حوزه‌های مختلف از انرژی، مخابرات، راه و ترابری و سدسازی در سال‌های گذشته با موافقت دولت و با ترک تشریفات مناقصه به این قرارگاه واگذار شده‌است.

+12
رأی دهید
-38

ashab kahaf - لندن - انگلیس
قرارگاه که چه عرض کنم،سوراخ دعای خاتم النبیاء بیشتر بهش میخوره.وقاحتم خوب چیزیه
یکشنبه 20 مهر 1393 - 18:54
92ارشام - لندن - ایران
کاش جوانهای تحصیلکرده و بیکار ما میتوانستند شغل و درامد داشته باشند!. همه چیز برای یکی و هیچی برای همه درست نیست بخدا!. کاش تیعیض ها و رانت توی این کشور نباشه.
یکشنبه 20 مهر 1393 - 21:50
invincible - مینستا - آمریکا
سپاه، پاسدار، بسیج یعنی‌ مزدور و انگل جامعه!! مرگ بر این مزدورها با رهبری کثیفشون خامنه‌ای-روحانی!!
دوشنبه 21 مهر 1393 - 06:31
karaji - گتنبرگ - سوئد
قربونت چند هزار تا شون رو بفرستید مرزها جلوی داعش رو بگیرند نگرانی بر طرف میشه !!
دوشنبه 21 مهر 1393 - 08:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.