فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ایران از ۱۶۰۰ اخطار هوایی در سال جاری خبر داد

 


فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا که مسئول حفاظت از حریم هوایی ایران است گفته که از ابتدای سال جاری خورشیدی تاکنون بیش از ۱۶۰۰ مورد اخطار هوایی اعلام شده است.

خبرگزاری فارس به نقل از آقای اسماعیلی درباره ماهیت این اخطارها به خبرگزاری فارس گفته "اخطارهای صادر شده یا در دسته هواپیماهایی بود که از کریدورهای پروازی در داخل منحرف می‌شدند و باید سریعا به مسیر هدایت می‌شدند که مخاطره‌ای به وجود نیاید" یا "هواپیماهای فرامنطقه‌ای بودند که در خارج از مرزهای ما عملیات انجام داده و در نزدیکی مرزها بودند که به آنها اخطار داده و از مرزها دور شدند بدون آنکه تجاوزی را انجام دهند."

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا گفته در صورت بی توجهی "آسمان ایران می‌شود مانند بعضی از کشورها که انواع هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین بر فراز آن بدون اخذ مجوز پروار می‌کنند."

آقای اسماعیلی گفته "عبور از ایران باید با تمکین از دستورات و مقررات ایمنی و امنیتی هوانوردی جمهوری اسلامی باشد و اگر خطایی صورت گیرد با آن برخورد می‌کنیم."

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا گفته "حساسیت پدافند هوایی در مورد مناطق حساس و حیاتی و هسته‌ای چند برابر است و هر کس بخواهد از این اماکن عبور کند عواقب سختی برایش خواهد داشت."

آقای اسماعیلی در همایش پدافند غیرعامل پلیس راهور تهران بزرگ به مناسبت هفته نیروی انتظامی سخنرانی کرده است.

اوایل شهریور سال جاری، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار اطلاعیه ای از سرنگون کردن یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) اسرائیلی "قبل از ورود به حریم هوایی نطنز" که مقر یکی از تاسیسات اصلی اتمی ایران است، خبر داده بود.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا گفته است که این عملیات یک کار مشترک بین این قرارگاه، نیروی هوافضای سپاه، نیروی هوایی ارتش و سازمان هواپیمایی کشوری بوده است.


درباره قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا

کنترل جاده های برون شهری و درون شهری از وظایف نیروی انتظامی ایران و کنترل راه‌ها و کریدورهای هوایی و مناطق حساس و حیاتی و هسته ای این کشور از وظایف قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا است.

پدافند هوایی به معنی دفاع در برابر هجوم هوایی است و شامل مجموعه اقداماتی می شود که به منظور جلوگیری از بمباران و شکسته شدن حریم هوایی ایران صورت می گیرد.

قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، تمام سامانه‌های متعلق به پدافند هوایی ایران از جمله رادارها، دستگاه‌های جمع‌آوری اطلاعات، آتشبارهای موشکی با بردهای بلند، متوسط و کوتاه و سامانه‌های پدافندی را به طور کامل تحت کنترل دارد.

از زمان تغییر ساختار نیروی هوایی ارتش ایران در سال ۱۳۸۷ خورشیدی، همه یگان های پدافند هوایی نیروهای مسلح اعم از ارتش ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنترل این قرارگاه درآمده است.

+24
رأی دهید
-19

Sabokbalam - کالیفورنیا - آمریکا
حج آقا، آ نصفى اونا رعد و برق بودس. اشتباهى ترسیده یین.
شنبه 19 مهر 1393 - 18:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.