ادامه غیبت رهبر کره شمالی همزمان با تبادل آتش در نوار مرزی

گزارش‌های منتشره حاکی است که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی روز جمعه ۱۸ مهرماه نیز در یک مراسم بزرگ این کشور غایب بود و این اتفاق، گمانه‌زنی درباره وضعیت سلامتی او را تشدید کرده است.

انتظار می‌رفت که رهبر کره شمالی پس از چند هفته غیبت از انظار عمومی، روز جمعه در جشن سالگرد تشکیل حزب حاکم کارگران شرکت کند که این اتفاق رخ نداد.

خبرگزاری رویترز از قول یک منبع که به رهبری کره شمالی نزدیک است گزارش داده که پای کیم جونگ اون ۳۱ ساله در جریان شرکت در یک رزمایش صدمه دیده و از ماه گذشته تاکنون بهبود نیافته است.

این گزارش می‌افزاید که وی احتمالا تا ۱۰۰ روز دیگر نیاز به مراقبت و بستری دارد.

رسانه‌های دولتی کره شمالی که معمولا فعالیت‌های کیم جونگ اون را با جزئیات مفصل گزارش می‌دهند، مدتی است که هیچ تصویری از حضور وی در جمع منتشر نکرده‌اند.

آخرین بار که تصاویر رهبر کره شمالی از رسانه‌ها پخش شد، مربوط به حضور او و همسرش در یک کنسرت موسیقی در روز ۱۲ شهریور بود.

رهبر جوان کره شمالی طی دو سال گذشته همواره در جشن سالروز تشکیل حزب کارگران کره شمالی شرکت می‌کرد و نیمه شب قبل از آن هم در مقبره «پیونگ یانگ» که محل دفن پدر و پدربزرگ وی است، حضور می‌یافت.

اما خبرگزاری رسمی کره شمالی نام وی را در لیست شرکت کنندگان این مراسم که روز جمعه برگزار شد، نبرده است و گفته که یک دسته گل از طرف کیم جونگ اون به مقبره «پیونگ یانگ» فرستاده شده است.

یک منبع که به رهبری کره شمالی و چین نزدیک است به رویترز گفته که «کیم جونگ اون به همه ژنرال‌های عالیرتبه ارتش دستور داده که در یک رزمایش حضور یابند و خود وی نیز در این رزمایش نظامی حضور یافت. در این رزمایش، افراد شرکت کننده فعالیت‌هایی مانند سینه خیز رفتن، دویدن و غلط خوردن در زمین انجام دادند که در میانه رزمایش، پای رهبر جوان کره شمالی صدمه دیده است».

این منبع که نخواست نام فاش شود، گفته است طی این رزمایش که احتمالا اواخر اوت یا اوایل سپتامبر (حدود ۴۰ روز پیش) انجام شده، قوزک پا و زانوی کیم جونگ اون دچار صدمه شده است.

به گفته وی، رهبر کره شمالی در ابتدا لنگ لنگان به راه رفتن ادامه می‌داد اما وضعیت پای وی وخیم‌تر شده است.

رویترز می‌نویسد رهبر کره شمالی که از سال ۲۰۱۱ در پی مرگ پدرش قدرت را در دست گرفت، در ماه ژوئیه نیز با عصا دیده شد که احتمالا نشان می‌دهد مصدومیت وی قبل از ماه اوت بوده است.

این منبع به رویترز گفته است که بهبودی کیم ۱۰۰ روز طول خواهد کشید.

با این حال وزارت «اتحاد» کره جنوبی روز جمعه گفته است که آقای کیم هنوز قدرت و کنترل امور حکومت را در دست دارد، چرا که هفته گذشته پیام وی از طریق یک هیات مذاکره کننده به دولت سئول تحویل داده شده است.

لیم بیونگ چئول سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی می‌گوید این حادثه نشان می‌دهد که کیم جونگ اون هنوز در راس قدرت است.

البته رویترز می‌نویسد این برای اولین بار نیست که رهبر جوان کره شمالی از حضور در اماکن عمومی غیبت می‌کند، تصاویر وی در ژوئن ۲۰۱۲ نیز به مدت ۲۳ روز از رسانه‌ها منتشر نشد. البته ماه گذشته تلویزیون کره شمالی گزارش داده بود که رهبر این کشور «کسالت» دارد.

در این میان شایعه‌هایی درباره کنار گذاشتن وی از قدرت نیز در برخی رسانه‌ها مطرح شده که منابع آگاه در گفت‌وگو با رویترز این احتمالات را رد کرده‌اند.

در این میان، گزارش دیگری حاکی از تبادل آتش در مرزهای دو کره است ولی این حادثه تلفات جانی در بر نداشته است.

نیروهای کره شمالی با مسلسل به مناطقی در کره جنوبی شلیک کرده‌اند. یک مقام وزارت دفاع کره جنوبی گفته است که تیراندازی به مواضعی در شهر مرزی یئون چئون صورت گرفته، اما کسی زخمی نشده است.

نیروهای کره جنوبی نیز در واکنش، به سوی نیروهای پیونگ یانگ شلیک کرده‌اند. این تبادل آتش روز جمعه انجام شده است.

+13
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.