«ایران، آماج حمله های حکومت اسلامی»

نیروهای داعش در سوریه، عکس آرشیوی است

نادر صدیقی

دولت ایران می گوید که هدف حمله های «حکومت اسلامی» (داعش) قرار گرفته است.

این عنوان گزارشی است در نشریه  آمریکایی «دیلی بیست» آنلاین، که با نقل سخنان مقام های اطلاعاتی و نظامی جمهوری اسلامی، گفته است که این مقامها دستگیری های اخیر در ایران را، برای جلوگیری از حمله های گروه هایی مانند داعش قلمداد کرده اند.

ابو محمد ال عدنانی، سخنگوی گروه حکومت اسلامی، تاکنون چندین بار و از جمله در ۲۲ اردیبهشت ماه گذشته، تهدید کرده بود که داعش، ایران را به خاک و خون خواهد کشید.
بیست و چهارساعت پس از این تهدید، کاروانی از اتومبیل های حامل چندین مهندس ایرانی و محافظان عراقی آنها، در نزدیکی بعقوبه در شمال خاوری بغداد، با انفجار یک وانت بار سیاه رنگ منهدم شدند و سرنشینان آنها در دم جان سپردند.

رسانه های محلی در عراق، این انفجار را به تروریست های وابسته به داعش و سایر تندروهای سنی مذهب نسبت دادند.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا نیز از این عملیات تروریستی آگاه شدند ولی در مورد نسبت دادن آن به گروه حکومت اسلامی مطمئن نیستند.

این نشریه به حمله های دیگری، ازجمله به یورش شدید علیه مرزبانان ایران در قصرشیرین اشاره کرده که گزارش های نخستین در این زمینه، از کشته شدن چهار تن حکایت می کرد، البته فتح الله حسینی نماینده قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی، خبر هرگونه تلفات انسانی را تکذیب کرد ولی چند روز بعد، روزنامه های ایران از تشییع جنازه یازده مرزبان گزارش دادند.

نشریه آمریکایی معتقد است که رهبران سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی، تهدیدها و عملیات تروریستی در درون ایران را سانسور می کنند تا قدرت حکومتی آنان در افکار عمومی، ضعیف جلوه گر نشود ولی تهدیدهای داعش در ایران آنچنان گستاخانه است که حتا بالاترین مقام های حکومتی هم آن را تایید کرده اند. از جمله عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در هفدهم شهریورماه گذشته، نسبت به حمله های داعش هشدار داد.

با این حال حمله های گسترده با هدف اشغال ایران بسیار بعید است، بویژه آنکه بیشتر عملیات گروه حکومت اسلامی، به یکپارچه کردن قدرت خود و از بین بردن مقاومتهای پراکنده [در عراق و سوریه] متمرکز شده، ولی این بدان معنا نیست که ایران از خطر در امان است.
هوشنگ حسن یاری، استاد روابط بین الملل و سیاست تطبیقی در کالج سلطنتی نظامی کانادا، در گفتگو با رادیو فردا، گروه حکومت اسلامی را نه تنها خطری برای ایران، که برای همه کشورهای منطقه می داند.

هوشنگ حسن یاری، استاد کالج سلطنتی نظامی کانادا می گوید: « اینکه داعش نسبت به جمهوری اسلامی ایران و بطور کلی شیعیان، نظر بسیار منفی دارد و آنها را خارج از دین میداند، یک واقعیت است. این امر برمی گردد به زمانی که [ابو مصعب] زرقاوی، امیر القاعده در عراق بود و همواره بر چنین امری تاکید می کرد و البغدادی و این گروه داعش دنباله های آن جریان هستند،. در نتیجه خطر داعش از این جهت نه تنها متوجه ایران و بخصوص شیعیان، بلکه متوجه تمامی منطقه است، بخاطر این که وجود این دولت ها، با ایده خلافت اسلامی در تضاد آشکار است و از دید داعش این حکومت ها و تمامی کسانی که در قالب برداشت این گروه از اسلام نمی گنجند، بی شک دشمن تلقی می شوند. دلیل دیگر، حضور جمهوری اسلامی ایران در عراق است و جنگی که علیه داعش در عراق انجام میدهد و همینطور در سوریه که بالطبع این هم، دشمنی داعش با جمهوری اسلامی را مضاعف می کند».

این استاد کالج سلطنتی نظامی کانادا در پاسخ به پرسشی مبنی بر میزان توانایی گروه حکومت اسلامی برای ضربه زدن به ایران می گوید: « امروزه ضربه زدن به هر کشوری حتا به کشورهایی قدرتمندی مانند آمریکا کار دشواری نیست، به دلیل این که از جنگی غیرمتعارف صحبت می شود؛ مانند حمله های تروریستی و عملیات خرابکاری در یک منطقه و سایر اعمال ایذایی مشابه. از اینرو، داعش نظیر گروه های دیگری که دست کم در سیستان و بلوچستان مشغول فعالیت های رزمی علیه جمهوری اسلامی هستند، قادر به ضربه زدن است، منتها اگر هدف از ضربه زدن سقوط جمهوری اسلامی ایران باشد، این کاری است که امروز داعش قادر به انجامش نخواهد بود و اصولن از چنین توانی برخوردار نیست.

با اینحال خطر فوری این گروه این است که به تدریج سرزمین های بیشتری را در عراق و سوریه اشغال بکند و در پی ایده ایجاد خلافت اسلامی، بتواند با برپا کردن دولتی جدی، توان نظامی خود را افزایش بدهد. در آن هنگام خطر داعش برای همه کشورهای منطقه و ازجمله ایران بسیار جدی تر خواهد شد؛ ولی درحال حاضر توان نظامی داعش با ایران قابل مقایسه نیست و در برابر ایران، قدرتی محسوب نمی شود، منتها این به معنای بی خطر بودن داعش نیست».

گروه حکومت اسلامی مدعی است که عملیات گوناگونی را علیه حکومت ایران به اجرا گذاشته و ازجمله، یک درگیری در ارومیه و ترور یک گروهبان سپاهی به نام مصطفا محمد نژاد در نزدیکی شهرستان خوی، به این گروه نسبت داده می شود که این آخری در دهم مهرماه روی داده است.

نشریه دیلی بیست آنلاین در گزارش خود از قول مقام های نظامی و اطلاعاتی ایران و از آنجمله محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، دستگیری های اخیر را به عملیات تروریستی گروهای تندرو اسلامی نسبت داده است.

+54
رأی دهید
-21

agh.gholami - قزوین - ایران
البته ما از این حکومت آخوندی دل خوشی هم نداریم ولی داعش سگ کی باشه که به ایران حمله کنه چون فقط گور خودش را خواهد کند . ما نمی خواهیم سوریه و عراق شویم و نخواهیم شد . نمی خواهیم از چاله به چاه بیفتیم
شنبه 19 مهر 1393 - 12:33
hossein+87= - ایران - ایران
حمله داعش نه عزیزم ، حمله تروریست های آمریکا. کشور نجسی که میبینه اینهمه آدم دارن لت و پاره میشن و باز به اون گروه معاند کمک میکنه و تنها دلیلش برچیدن حکومت یه کشوره ، دیگه باید تف کرد روش.
شنبه 19 مهر 1393 - 13:06
biparva-jan - تهران - ایران
داعش نمیتونه به ایران حمله کنه. این ها بازی های رسانه ای است. البته گروه های تروریستی قدیمیی هستند که دهه ها است گاه و بی گاه دست به ترور افراد میزنند.
شنبه 19 مهر 1393 - 13:52
be_pa.khaste - هارلم - هلند
اینا همه نقش انگلیس و آمریکا برا ایران وگرنه دعاش و یا هر گروهک دیگه همش سخته خود انگلیس و آمریکا هستش
شنبه 19 مهر 1393 - 14:25
agha_ehsan - تهران - ایران
hossein+87= - ایران - ایران - دقیقا موافقم . با یه سرچ ساده تو اینترنت میبینی که ابوبکر بغدادی خودش یه اسراییلیه
شنبه 19 مهر 1393 - 14:50
razmandeh - استکهلم - سوئد
داعش ۳۳ است که ایران را اشغال کرده !!!!! خبرش دیر به دستتان رسید !!!!
شنبه 19 مهر 1393 - 15:14
hamid71 - ابهر - زنجان - ایران
هرچند که هیچگاه نباید دشمن رودست کم گرفت ولی این رو با اطمینان میگم اگرداعش مرتکب همچین اشتباهی بشه طومارش برای همیشه پیچیده خواهد شد چون حکومت ایران باوجود داشتن اپوزسیون های گوناگون باز هم در انتها خواهد توانست همه مردم ایران را باهم متحد کرده وچنان درسی به داعش بدهد که تا سالهای سال کسی جرات چپ نگاه کردن به خاک کشور بزرگ ایران نداشته باشد تنها گروهی که بعید نیست دست دردست داعش دهد همان مجاهدین خلق هست که زمان جنگ با صدام چهره واقعی خودش رو هویدا کرد ودرنهایت اینکه ایران شیری است که کسی نمی تواند با دم آن بازی کند.
شنبه 19 مهر 1393 - 18:03
raha1984 - هامبورگ - المان
فقط خدا داند چه بیشرفهای پشت پرده این گروه کثیف خونخوار هستند !
شنبه 19 مهر 1393 - 19:33
باور عمیق - قم - ایران
به زودی گزارش هایی از این دست و با این مضمون تدریجا و کاملا حساب شده مکررا منتشر خواهد شد
شنبه 19 مهر 1393 - 20:17
perser68 - آلمان - آلمان
razmandeh - سوئد. همینطوره که گفتی،اما اینو دیگه روشون نمیشه بگن،ساخته آمریکاست،
شنبه 19 مهر 1393 - 20:44
eckankar - ریجاینا - کانادا
کسانی گروه داعش را علم کردند تا با بی ثبلت کردن بیشتر منطقه و ایجاد تنش در کشورهای منطقه به اهداف بلند مدت خود برسند وگرنه گروه داعش به خودی خود قدرت و تهدیدی برایشان نیست. در واقع آنها فقط وسیله هستند.
شنبه 19 مهر 1393 - 20:15
windy1234 - لندن - انگلستان
قدرتهای غربی هر چند وقت یکبار یه گروه تروریستی اسلامی یه جای دنیا درست میکنن که از این طریق به اهدافشون برسن. چون در حال حاضر از مسلمونا احمق تر تو دنیا پیدا نمی شه و همه باور میکنن کار کار اسلامه. بعد هم بموقع خودشون ترتیبشونو میدن .
شنبه 19 مهر 1393 - 22:45
Omidjaber - سایتاماکن - ژاپن
تمام اینها در دست عربستان و إسرائیل است بدون هیچگونه شکی چرا که ایران الاان در منطقهء خودش قدرت را در دست گرفته و عربستان از بابت این موضوع خیلی ناراحت است و خیلی جزییات ریز و درشت که همه می دانند.
یکشنبه 20 مهر 1393 - 01:02
سرسره - اهواز - ایران
برباعث وبانیش لعنت وهردولتی که اگاهانه به این جانورها کمک میکنه هرکسی که باشه امیدوارم شر این شیاطین نوظهور دامن مردم بی پناه ایرانو نگیره برگرده به دشمنانش
یکشنبه 20 مهر 1393 - 01:05
zooom - تهران - ایران
یک مثاله معروفی هست شتر در خواب بیند.... .. یترو فکر کرده ما هم مثله عراقو امارات دستمالچیو سوریه و..... هستیم نه جونم بیا ببین برو بچ چه بلایی سرتون نمیارن بیاین ایرانیها مهمان نوازی معروف هستن مخصوصا سپاه بسیج ارتش اطلاعات پایس سایبری نیروی انتظامی یگان ویزه گردان پدافندی نیرو زمینی دریایی و..... بیاین در انتظار شما هستند
یکشنبه 20 مهر 1393 - 03:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.