سیگار: آمریکا ۱۶ هواپیمای کمکی ارتش افغانستان را اوراق کرده و فروخته

بقایای فروخته شده هواپیماهای کمکی آمریکا به ارتش افغانستان


بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (SIGAR) می‌گوید که نیروهای هوایی آمریکا ۱۶ هواپیمای کمکی به ارتش افغانستان را تبدیل به پارچه‌های آهن کرده و فروخته اند.

این هواپیماها که به دلیل فرسودگی زمین‌گیر شده بودند، از جمله ۲۰ هواپیمایی است که به ارزش بیش از ۴۸۶ میلیون دلار آمریکایی توسط آمریکا برای استفاده نیروهای هوایی افغان خریداری شده بود که حالا شانزده هواپیمای آن در فرودگاه کابل به آهن‌پاره تبدیل شده و چیزی حدود ۳۲ هزار دلار آمریکایی فروخته شده است.

بازرس ویژه آمریکا در دو نامه جداگانه مدارکی را که نشان می‌دهد این هواپیماها به آهن پاره بدل شده است، در اختیار رسانه ها قرار داده است.

جان ساپکو، مسئول اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان از فرمانده نیروهایی هوایی آمریکا خواسته که در مورد تبدیل این هواپیماها به آهن پاره و فروش آنها توضیح دهد.

آقای ساپکو گفته که مطمین نیست که قبل از تبدیل کردن این هواپیماها به آهن پاره، راه‌های دیگر بررسی شده باشد. او همچنین خواسته که سرنوشت چهار فروند هواپیمای باقی مانده نیز روشن شود.

هواپیماهای کمکی به ارتش افغانستان مدل C۲۷)-G۲۲۲) ساخت ایتالیا است و ۴ فروند دیگر آن پس از اعتراض دولت افغانستان در مورد کهنگی این هواپیماها در آلمان نگهداری می‌شود.

سال گذشته مسئولان ارتش افغانستان در مصاحبه با بی‌بی‌‎سی این هواپیماهای مسافربری را کهنه و ناکارآمد خواندند و آنها را به نیروهای آمریکایی بازگرداندند.

این هواپیماها در یک سال گذشته در فرودگاه کابل نگهداری و برخی از آنها بدون هیچ استفاده‌ای زمین‌گیر شده بودند.

این در حالی است که پس از اعتراض دولت افغانستان ارتش آمریکا نیز اعلام کرده بود که قرارداد خریداری این هواپیماها را پیش از این که چهار هواپیمای باقی مانده به افغانستان انتقال داده شود، با شرکت ایتالیایی "الینا" فسخ کرده است.


جریان دیدار بازرس ویژه آمریکا از هواپیماهای کمک شده به افغانستان قبل از تخریب


ژنرال عبدالوهاب وردک فرمانده عمومی نیروهای هوایی افغانستان می‌گوید که افغانستان انتظار تحویل گیری هواپیماهای "فرسوده و ترمیم" شده را نداشت.

آقای وردک می‌گوید که با این حال دولت آمریکا چهار فروند هواپیمای بزرگ ترانسپورتی به ارتش ملی کمک کرده که سه فروند آن در اختیار نیروهای هوایی قرار گرفته است.

نیروهای ائتلاف بین‌المللی پس از حدود سیزده سال جنگ با هراس افگنی، قرار است در ماه دسامبر افغانستان را ترک کنند. هر چند به اساس موافقتنامه امنیتی-دفاعی بین کابل و واشنگتن چیزی کمتر از ده هزار سرباز آمریکایی در افغانستان خواهند ماند اما حالا احیای نیروهای هوایی از اولویت های دولت افغانستان برای مسئولیت پذیری امنیت کل کشور است.

ارتش ملی افغانستان می‌گوید برنامه دارد که تا پایان امسال ۷۰ درصد نیروی هوایی خود را در بخش‌های خلبانی، استفاده از هواپیماهای باری و هلیکوپترها خودکفا کند، هرچند نیروهای بین‌المللی نیز در دهه تحول که افغانستان می‌خواهد، بیشتر به سوی خودکفایی گام بگذارد، در کنار سربازان افغان خواهند بود و آنها را در بخش مشورت دهی کمک خواهند کرد.

+17
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.