افراط‌گرایی آنلاین؛ نگرانی اتحادیه اروپا و شبکه‌های اجتماعی

تخمین زده می‌شود که تاکنون بیش از ۵۰۰ شهروند بریتانیایی برای جنگیدن در عراق و سوریه به جذب گرو‌های افراطی اسلامگرا شده‌اند


مسئولان شرکت‌های بزرگ اینترنتی و مقام‌های رسمی کشورهای اروپایی در ضیافت شامی که قرار است چهارشنبه شب برگزار شود٬ افراط‌گرایی آنلاین و راه‌‌های مقابله با آن را بررسی می‌کنند.

نمایندگانی از شرکت‌هایی چون گوگل٬ فیسبوک٬ توییتر و مایکروسافت به منظور همکاری بیشتر در این زمینه با اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ حضور خواهند داشت.

نگرانی فزاینده دولت‌های اروپایی در خصوص استفاده از شبکه‌های اجتماعی توسط گروه‌های افراطی اسلام‌گرا برای جذب نیرو از دلایل برگزاری این نشست است.

جزییات بیشتر درباره نشست در آستانه برگزاری آن توسط اتحادیه اروپا منتشر می‌شود.

وزیران ۲۸ کشور و اعضای پارلمان اتحادیه اروپا از سوی این اتحادیه در این نشست شرکت خواهند کرد.

کمیسیون اروپا اعلام کرده است که "تمایل زیادی از سوی اتحادیه اروپا و وزیران کشورهای اروپایی برای ارتقای روابط با شرکت‌های بزرگ صنعت اینترنت در خصوص نگرانی‌های مشترک مرتبط با افراطگرایی آنلاین وجود دارد."

به گفته این کمیسیون، در این نشست مشخصا موارد زیر بررسی می‌شود:

 

  •     "چالش‌های موجود در خصوص استفاده تروریست‌ها از اینترنت و پیدا کردن راهکار‌های مناسب برای مقابله با فعالیت‌های اینترنتی آنها."
  •     "چالش‌های امنیت اینترنتی با همکاری گسترده‌تر با شرکت‌های بزرگ صنعت اینترنت."
  •     "ایجاد شرایط مناسب برای اعتمادسازی و شفافیت بیشتر"بی‌بی‌سی دریافته است که این دومین بار از ماه ژوئیه است که از شرکت‌های بزرگ خواسته شده در نشستی مشترک با اتحادیه اروپا حضور یابند.

با این حال غیبت شرکتی مانند اسک.اف‌ام ( Ask.fm ) که به طور گسترده برای جذب نیرو از سوی افراطگرایان استفاده می‌شود٬ در این نشست قابل توجه است.

ایلیا و مارک تربین٬ دو برادر اهل لتونی مالکان این شرکت بودند که در ماه اوت آن را به شرکتی آمریکایی فروختند.

مالکان جدید این شرکت به بی‌بی‌سی گفته‌اند که به این نشست دعوت نشده‌اند.

"اگر می‌دانستیم٬ حتما شرکت می‌کردیم."

جیمز بروکنشایر٬ وزیر امنیت بریتانیا که به عنوان نماینده این کشور در این نشست حضور دارد به بی‌بی‌سی گفت: "ما وجود تروریسم در آنلاین و تبلیغ افراط‌گرایی را که افراد آسیب پذیر را تحت تاثیر قرار می‌دهد٬ تحمل نمی‌کنیم."

"واحد مقابله با تروریسم اینترنتی" که در سال ۲۰۱۰ آغاز به کار کرده است تاکنون بیش از ۴۹ هزار موردی که در راستای "تشویق به تروریسم و ترویج آن" بوده را حذف کرده که ۳۰ هزار مورد آن از دسامبر سال گذشته حذف شده اند.

اما همچنان نگرانی فزاینده‌ای در خصوص استفاده گروه‌های افراطی از شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که مستقیما از آنها به عنوان ابزار جذب نیرو به کار گرفته می‌شود.

با این حال این نگرانی نیز وجود دارد که کنترل شدید شبکه‌های اجتماعی٬ مبارزه با تروریسم را با مانع مواجه کند.

جیمز گمبل٬ مشاور امنیتی می‌گوید: "آنها هر چه بیشتر مخفیانه فعالیت کنند٬ به دست آوردن اطلاعات از آنها دشوارتر می‌شود."

او که پیشتر رئیس اداره مبارزه با تروریسم در ایرلند شمالی بوده٬ می‌‌افزاید: "همیشه این خطر وجود دارد که با جلوگیری از ابراز عقیده کسانی که مخالف شما هستند٬ به افزایش افراط‌گرایی و بنیادگرایی کمک کنید."

"وقتی دولت تصمیم گرفت که تبلیغات یکی از احزاب مخالف در ایرلند شمالی را کاملا خفه کند٬ دست به اشتباه بزرگی زد و به نظرم نتیجه‌ای کاملا معکوس در پی داشت."


جذب نیرو

تخمین زده می‌شود که تاکنون بیش از ۵۰۰ شهروند بریتانیایی برای جنگیدن در عراق و سوریه به جذب گرو‌های افراطی اسلامگرا شده‌اند.

آقای گمبل می‌گوید که در روند جذب بیشتر تمرکز بر روی کسانی است که تاثیرپذیرتر هستند.

"آنها کسانی را شناسایی می‌کنند که گوشه‌گیر و تنها هستند و به دنبال پیدا کردن چیزی یا کسی هستند."

اسک.اف‌ام بارها میزبان بحث‌هایی در خصوص شرایط رفتن به عراق و سوریه بوده است.

بسیاری از این بحث‌ها مدت زیادی -گاهی تا چند هفته- آنلاین بوده اند.

با این حال این شرکت به بی‌بی‌سی گفته است موارد بسیار کمی بوده که دولت از آنها خواسته که حذف‌شان کند که به گفته آنها تعدادشان حدود "ده-دوازده مورد" بوده است.

این شرکت می‌گوید: "بسیار دشوار است که چیزی را کشف کرد که در خارج از شبکه اجتماعی شما رخ می‌دهد و شما اطلاعی از آن ندارید."

این شرکت برای همکاری با مقامات ابراز آمادگی کرده است.

در اطلاعیه‌ای سخنگوی پلیس لندن اعلام کرده که هر هفته حدود ۱۱۰۰ مورد در ارتباط با تروریسم را از روی شبکه‌های اجتماهی حذف می‌کند که نزدیک به ۸۰۰ مورد آن با عراق و سوریه مرتبط است.

+5
رأی دهید
-0

raha1984 - هامبورگ - المان
باید گیرشون بیارن و با اردنگی پرتشون کنن به همون قبرستونهایی که ازش اومدن این اسلامیون فاسد و پست رو
شنبه 19 مهر 1393 - 10:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.