پایتخت استرالیا، بهترین شهر برای زندگی

در تازه‌ترین فهرست از بهترین مکان‌ها برای زندگی که از سوی سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه منتشر شده، کانبرا در استرالیا در صدر بهترین شهرها برای زندگی قرار دارد.

این گزارش که روز ۱۴ مهرماه منتشر شده، ۳۶۲ ناحیه در میان ۳۴ کشور عضو این سازمان را بررسی کرده و بر اساس شاخص‌های مورد نظر، بهترین مکان‌ها برای زندگی را معرفی کرده است.

این گزارش می‌گوید ۹ شاخص برای زندگی سالم از جمله درآمد، آموزش، شغل، امنیت، بهداشت، دسترسی به خدمات، مشارکت مدنی، صاحبخانه بودن و محیط زیست در این بررسی مد نظر قرار گرفته است.

پنج شهر استرالیا از جمله سیدنی و ملبورن و پرت در میان ۱۰ منطقه اول این فهرست قرار گرفته‌اند.

ایالت‌هایی چون نیوهمپشر و مینه‌سوتا در ایالات متحده و دو منطقه در کشور نروژ هم در میان ۱۰ منطقه اول قرار دارند.

در پایین این جدول، مناطقی از مکزیک، ترکیه، مجارستان، لهستان، اسلوواکی در میان دشوارترین مناطق برای زندگی معرفی شده‌اند.

انتشار این گزارش با واکنش رسانه‌ها هم همراه شد. شماری از رسانه‌های استرالیایی از این فهرست استقبال کرده و برخی دیگر از رسانه‌ها به انتخاب کانبرا در صدر این فهرست اعتراض کرده‌اند.

برخی از مقامات شهری کانبرا گفته‌اند انتشار این فهرست قدم مثبتی است، چرا که به مردم یادآوری می‌کند از چه خدماتی برخوردارند و می‌توانند شرایط خود را با دیگر مناطق جهان مقایسه کنند.

سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه – OECD - با هدف بررسی شاخص‌های رشد و توسعه در کشورهای عضو در سال ۱۹۶۰ و با حضور ۱۸ کشور پایه‌گذاری شد.

این سازمان در حال حاضر ۳۴ عضور دارد. کشورهایی چون بریتانیا، آمریکا، ژاپن، اسرائیل، استونی، فنلاند، شیلی، یونان، سوئیس، ترکیه، سوئد، جمهوری چک، کانادا، مجارستان، ایرلند، کره و اسپانیا از اعضای این سازمان هستند.

کشورهایی چون برزیل، چین، هند، اندونزی، آفریقای جنوبی و روسیه هم با این سازمان همکاری کرده، اما در میان اعضای این سازمان حضور ندارند.

+32
رأی دهید
-30

Azade Avare - شیراز - ایران
این آمارها شرو وره. کلا کانبرا ۲ میلیون جمعیت داره، اگه شهرداری نتونه این ۲ میلیون رو امکانات واسشون فراهم کنه که باید بره بمیره
جمعه 18 مهر 1393 - 05:16
آتیشپاره - گنت - بلژیک
دوست عزیزAzade Avare-شیراز - ایران,خیلی از شهرهای ایران جمعیت کمتر از ۲ میلیون دارند ولی چطور اداره میشن و چه امکاناتی دارند؟؟؟؟؟ چه خوبه که کمی واقع نگر باشیم.
جمعه 18 مهر 1393 - 11:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.