حملات هوایی علیه مواضع داعش در کوبانی 'تاثیرگذار بوده است'

تصرف کوبانی اهمیت فراوانی برای گروه دولت اسلامی دارد


در حالیکه تبادل آتش میان نیروهای کرد و گروه دولت اسلامی (داعش) در شهر کوبانی در شمال سوریه همچنان ادامه دارد٬ گزارش شده که حملات هوایی نیروهایی ائتلافی به رهبری آمریکا تاثیرگذار بوده است.

در تازه ترین گزارش٬ ستاد مرکزی فرماندهی آمریکا گفته است که در پی شش حمله هوایی از سوی نیروهای ائتلافی مواضع تسلیحاتی گروه دولت اسلامی در کوبانی از بین رفته اند.

ادریس نسان٬ یک مقام رسمی در کوبانی گفته است نیروهای کرد در حال عقب راندن شبه نظامیان دولت اسلامی از این شهر هستند.

او به خبرگزاری‌ها گفته است که پیکارجویان داعش در نبرد امروز (چهارشنبه ۸ اکتبر) "از زمان ورودشان به شهر بیشترین ضربه را خورده و بسیاری از آنها کشته شده اند."

آقای نسان گفت: "آنها (داعش) اکنون در خارج ورودی‌ها شهر هستند و تیراندازی و بمباران مواضع آنها بسیار تاثیرگذار بوده است و در نتیجه آن دولت اسلامی از بسیاری از مواضع خود عقب نشینی کرده است."

تصرف کوبانی به در اختیار گرفتن کنترل کامل بخش بزرگی از مرز سوریه و ترکیه از سوی شبه نظامیان دولت اسلامی منجر خواهد شد.

اهمیت این شهر برای گروه دولت اسلامی این است که از طریق آن می‌تواند نیروهای بیشتری را وارد سوریه کند و نفتی که در اختیار دارد را به خارج قاچاق کند.

گروه داعش در سه هفته گذشته در نبردی سخت برای تصرف کوبانی در تلاش بوده است؛ نبردی که تاکنون جان بیش از ۴۰۰ نفر را گرفته و منجر به فراری دادن ۱۶۰ هزار شهروند سوریه به ترکیه شده است.

ساعاتی پیش جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که استراتژی جنگ آمریکا با گروه دولت اسلامی (داعش) در آینده بسیار نزدیک دگرگون می‌شود؛ از جمله بنا است نقش نظامی ترکیه در نبرد با داعش مشخص شود.

او افزود: "ستادهای فرماندهی و زیرساخت‌های گروه دولت اسلامی اهداف بمباران های اولیه ما بود تا توانایی این گروه برای جنگ را تضعیف کنیم نه فقط توانایی جنگی‌اش در کوبانی بلکه در سراسر سوریه و عراق. معتقدم که در ظرف چند ساعت و چند روز آینده خواهید دید که این استراتژی متحول خواهد شد."

اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره "تحول در استراتژی" مقابله با نیروهای داعش درحالی عنوان شده است که بر اساس گزارش‌ها نبرد در شهر کوبانی، میان کردها و افراط‌گرایان داعش، شدت گرفته است.

برای کنترل حومه شرقی شهر کردنشین کوبانی سوریه درگیری‌های سنگینی در جریان است و پیکارجویان گروه داعش در صدد تحکیم و تقویت مواضع خود در این منطقه هستند.

در چندین شهر کردنشین، عموما در جنوب شرق ترکیه مقررات منع رفت و آمد اعمال شده و ناآرامی ها به شهرهای بزرگ، از جمله آنکارا و استانبول هم کشیده شده است.

در تهران هم شماری از حامیان کردهای سوریه در مقابلدفتر سازمان ملل تجمع کردند.


دو میستورا سقوط کوبانی را فاجعه انسانی توصیف کرده استدر تجمع تهران از سیاست‌های دولت ترکیه انتقاد شده است. دیروز هم تجمع مشابهی در مقابل سفارت ترکیه در تهران برگزار شد.

ترکیه تا کنون از مداخله نظامی در کوبانی خودداری کرده و همچنین اجازه نداده است که کردها برای شرکت در نبرد از مناطق مرزی ترکیه وارد سوریه بشوند.

یک مقام سازمان ملل متحد در مورد بروز فاجعه انسانی در صورت سقوط شهر کوبانی به دست نیروهای دولت اسلامی - داعش - هشدار داده است.

استفان دو میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که نتیجه تسلط نیروهای دولت اسلامی بر شهر کردنشین کوبانی، "قتل عام و تجاوز" خواهد بود.

آقای دو میستورا با یادآوری اقدامات قبلی نیروهای داعش پس از تسلط بر شهرهای دیگر، گفته است: "جهانیان شاهد بوده‌اند که بر سر شهرهایی که به دست این گروه تروریستی سقوط می‌کند چه می‌آید: قتل عام، فاجعه انسانی، تجاوز جنسی و خشونت خوفناک."

+42
رأی دهید
-1

oghabe - سنت گا لن - سوثیس
ترکیه کشوری پست و خائن به بشریت با توجه به اینکه عضو ناتو است،از تمامی پرواز‌های نظامی و عملیاتی نیروهای امریکایی وکشورهای دیگه با خبر بوده و هست و این نامردها زمان و مکان عملیات‌ها را به دأشیها اطلاع می‌دادند به همین سبب در حملات هوایی به داعش خسارت زیادی وارد نمیشد،حالا فردا پس فردا دوباره رنگ عوض میکن و یه چیز دیگه میگن مارمولکها
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 01:08
راهجو - فریدونکنار - ایران
oghabe -کاملا درسته
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 09:46
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
تروریست‌های کرد و داعش دارند مثل سگ و گربه هم دیگر را جر می‌دهند.
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 17:07
کردستان و کرد - واسا - فنلاند
اتیلا با این حرفات معلۆمە کە تۆ نوە مغۆل خر با جد از خۆدت خرتر بیشتر از همە جر خۆردی واسە همینە دارە اونجات بد جۆری میسۆزە و داد هەوار راە انداختی.
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 21:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.