برگزاری تجمعات در برخی شهرهای ایران در اعتراض به وضعیت کوبانی

تجمع مردم شهر مهاباد در اعتراض به وضعیت کوبانی

گزارش‌های رسیده حاکی است که روز چهارشنبه ۱۶ مهر تجمعات و راهپیمایی‌هایی در اعتراض به «کشتار» مردم شهر کردنشین «کوبانی» سوریه به دست گروه حکومت اسلامی در برخی شهر‌های ایران از جمله تهران، سنندج، مهاباد، سردشت، مریوان و بوکان برگزار شده است.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، نیز ضمن ابراز تاسف از وضعیت شهر کوبانی از دولت‌های ترکیه و سوریه خواست که وظایف خود را درباره اتفاقات رخ داده در این شهر انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روز چهارشنبه جمعی از مردم و دانشجویان کرد تهران در اعتراض به «کشتار کردهای کوبانی» به دست گروه حکومت اسلامی در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کردند.

تجمع کنندگان پلاکاردهایی به همراه داشتند که بر روی آن‌ها شعارهایی چون «ما همه کوبانی هستیم» و «دولت روحانی، حمایت از کوبانی» نوشته شده بود.

معترضان ضمن سر دادن شعارهای کردی نظیر «بژ کوبانی» (زنده باد کوبانی) نسبت به آنچه که «حمایت علنی» دولت ترکیه از گروه حکومت اسلامی در «کشتار مردم کرد کوبانی» خواندند، اعتراض کردند.

روز سه شنبه نیز تجمعی در مقابل سفارت ترکیه در تهران برگزار شده بود و در این تجمع، حاضران پلاکاردهایی در دست داشتند که حاوی شعارهای انتقادی از عملکرد دولت ترکیه در قبال وضعیت شهر کوبانی بود.

کردهای ترکیه نیز طی روزهای گذشته با برگزاری تظاهراتی، به «عدم دخالت» آنکارا برای دفاع از شهر کردنشین کوبانی اعتراض کرده بودند.

تانک‌های ترکیه‌ای که در مرز این کشور با سوریه مستقر شده‌اند، تا این لحظه هیچ اقدامی برای دفاع از شهر کوبانی انجام نداده‌اند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، روز چهارشنبه گفت: «این انتظار از کشور ترکیه وجود دارد که به وظایف بین‌المللی و منطقه‌ای خود به درستی عمل کند».

وی افزود: «ما نسبت به اتفاقاتی که توسط گروه‌ ضدانسانی داعش رخ داده و اتفاقات منطقه کوبانی بسیار متاسفیم. ترکیه نیز باید در این قبال وظیفه خود را انجام دهد».

سخنان آقای نوبخت در حالی بیان می‌شود که همزمان مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، ابراز امیدواری کرد که دولت ترکیه با «نگاه واقع بینانه و هوشمندی» نسبت به آنچه که در کوبانی می‌گذرد، نگاه کند و از گسترش بحران جلوگیری کند.

خبرگزاری ایرنا نیز از برگزاری راهپیمایی‌هایی در برخی از شهرهای استان‌های کردستان و آذربایجان غربی خبر داده است.

عصر روز چهارشنبه جمعی از مردم سنندج در اعتراض به اقدامات گروه حکومت اسلامی در کوبانی در میدان آزادی این شهر تجمع کردند.

بر اساس گزارش ایرنا، در این تجمع اعتراض آمیز شعارهایی علیه گروه حکومت اسلامی به گوش می‌رسید و همچنین نوشته‌هایی در قالب کاغذهایی کوچک در دستان تجمع کنندگان با مضمون حمایت از مردم کوبانی دیده می‌شد.

مردم مهاباد نیز عصر چهارشنبه برای دومین روز متوالی در حمایت از مردم کوبانی راهپیمایی کردند.

شرکت کنندگان دراین تجمع که شمار آن‌ها به بیش از یک هزار نفر می‌رسید ابتدا در میدان جمهوری اسلامی شهر مهاباد تجمع کرده و سپس با سردادن شعارهایی علیه گروه خلافت اسلامی، اقدام به برگزاری راهپیمایی کردند.

ایرنا همچنین گزارش داده که بیش از یک هزار نفر از مردم شهرستان مرزی سردشت در حالی که دست نوشته‌ها و بنرهایی در محکومیت اقدامات گروه خلافت اسلامی در دست داشتند با سردادن شعارهای «مرگ بر داعش» و «کوبانی کوبانی» و «کوبانی تو تنها نیستی» در خیابان وحدت این شهر راهپیمایی کردند.

این عده از راهپیمایان همچنین با سردادن شعارهایی از دولت ترکیه خواستند تا برای حمایت از مردم منطقه کوبانی، نیروی نظامی به این منطقه اعزام کند.

تعدادی از مردم شهر بوکان هم با حمل دست نوشته‌هایی به زبان‌های کردی و فارسی با عناوین «کوبانی»، «مرده باد داعش» و «جامعه بین‌الملل خجالت خجالت» در بلوار بیمارستان این شهر راهپیمایی کردند.

در حالی‌که خبرگزاری‌های ایران اشاره‌ای به درگیری در جریان راهپیمایی‌های انجام شده در شهرهای کردنشین نکرده‌اند، سایت «کردپا» خبر داده که نیروی انتظامی در یکی از میادین اصلی شهر مریوان با تجمع‌کنندگان «حامی کوبانی» درگیر شده است.

به گزارش این وب سایت، ماموران انتظامی با باتوم به تظاهرکنندگان در «چهار راه اصلی» شهر مریوان حمله کرده و آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

براساس گزارش‌ها، روز سه شنبه ۱۵ مهر نیز در برخی از شهرهای ایران از جمله سنندج، تبریز و مهاباد تظاهراتی در حمایت از مردم کوبانی برگزار شده بود.

+45
رأی دهید
-4

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
اگر دنیا به ارامنه جهان گوش میداد و قتلِ عام ارامنه را به رسمیت میشناخت و می‌پذیرفت جنایت کار بودنِ عثمان‌ها را ، امروز شاهدِ این جنایات نبودیم ! جالب است که بدانید ترک‌ها از لحاظِ ژنتیک تلفیقی از خونِ عرب و مغول هستند ! حال حدیثِ مفصل بخوان از این دفتر !
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 22:57
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا دوست خوب هم کیش من، برای اولین بار از کامنت شما متعجب شدم. خون مغول، عرب، ترک یا کرد یا ایرانی‌ مهم نیست، بلکه مهم چیزی هست که انسان انجام میدهد و اختیار انجام آن را دارد. در مورد جنایت عثمانیها شکی نیست، ولی‌ کینه ورزی نسبت به گذشته و وقایع گذشته در آیین ما مسیحیان جای ندارد.
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 00:39
sahand11 - کلن - آلمان
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا. ترک ها هم توسط کردهاوهم توسط ارمنی ها قتل عام شوند .وهم برای جلوگیری ازکشتار این دو ملت خودشان را بکشتن دهند؟ شماحالت خوبه؟ شما که از جای گرم صدایت مآیید بفرما برو کمک کن . منت ترکیه هم نکش!
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 00:46
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
sahand11 - کلن - آلمان دوستِ عزیز شما متوجه کامنتِ من نشدید ! عزیز جان این ارامنه بودند که ۱۰۰ سالِ پیش توسطِ ترک‌ها قتلِ عام شدند و الان هم ترک‌ها باعث ژهدرت گرفتنِ داعش شده اند و مسولِ جنایاتِ داعش ترک‌ها و سعودی‌ها هستند! من که حالم خوبه ،، شما چطور ؟
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 07:39
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
winnie1987 - بیرمنگهام - یوکی به گواهیِ تاریخ هم قتل عام ارامنه و هم اوضاعِ امروز عراق و سوریه دستپختِ عثمان‌های خونریز هست ! همزمان باز به گواهیِ تاریخ بزرگترین دشمنان و خائنین به مردم ایران ، عرب‌ها و مغول‌ها بوده اند و به شواهدِ علمی‌ ، ترک‌ها نوادگانِ آنها هستند! این تاریخ و علم است و ربطی‌ به کینه توزی ندارد !
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 07:48
راهجو - فریدونکنار - ایران
sahand11 بقولwinnie1987 - نباید نبش قبر کرد و اشتباهات گذشتگان رو به حساب فرزندان گذاشت وگرنه اقوام مغول(قصد توهین ندارم) خیلی بدهکارم هستن! اما امروز همه باید در کنارهم به انسانیت ارج بگذارن نه اینکه یکی مثل تو پیدا بشه که عقده کردها براش حناق شده و نمیتونه انصافش رو وسط بذاره و از کوبانیها دفع کنه! چون کرد هستن و چون یه جایی از تاریخ به گفته شما یه آبادی رو خراب کردن باید تا ده نسل عثمانی تارومارشون کنه ؟!! پس از کشتار قرنهای گذشته ترکهای عثمانی در آسیا و اورپا خونخواهی کنه! یه کم از معرفت بالکانیها و یونانیها یاد بگیر که اونجا ترکهای عثمانی کله مناره ها ساختن و مسیحی مسلمون کردن و هنوز بخشی از خاک یونان رو در اختیاردارن اما خیلی ریلکس با هاتون!(تو که عثمانی نیستی هرچند تو کفش هستی)با اونا برخورد میکنن!
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 08:39
اسکندر ذوالقرنین - اردبیل - ایران
کسی که به ... خودش رحم نمی کنه باید ازش فرار کرد...... توضیح: وقتی ترکیه اعلام کردها با وجودی که کردهای مسلح عین العرب سالها با همکاری پ ک ک و رژیم بشار اسد به ترکیه حمله کرده اند از انها حمایت میکند به شرط انکه پس از نجات انها با اسد همکاری نکنند تا سوریه از دست بشار نجات یابد اما انها ( روسای کرد) قبول نکردهاند این عمل کردها خودکشی به قصد مظلوم نمایی است
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 11:13
goosfand - نیویورک - آمریکا
winnie1987 - بیرمنگهام - یوکی: چرا جفنگ سوسول روشنفکری میدی؟! عربها این بلا رو سر ما آوردند، حالا ما کینه نداشته باشیم؟! اگه راست میگی‌ بیا یه تو گوشی محکم بزنم توی گوشت که دندون‌هات بریزه توی دهنت، و تو از من کینه نکن، اونوقت گفتار و کردارت سازگاره؛ طرف ملت رو میگیره می‌کشه که یا ترک شو (یا از طرف عربها مسلمون شو)، و یا بمیر، اونوقت سوسول روشنفکری ایرانی هنوز داره یاوه‌سرائی میکنه که کینه نداشته باشیم؛ عرب با یه پیغمبرش مثل قارچ از عربستان به خاورمیانه سرایت کرد، اون وقت زرتشت سوسول مزخرف ما از بس دین و خداش سوسول و قرطی بود که کشور رو از دست دادند؛ این ادعای فرهنگ و خوب بودن و کوروش‌منشی ایرانی تاریخ ما رو نمود رفت
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 13:19
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
مردم ایران اجازه برپای همایش برا زندنیان سیاسی ایران ندارند این بعضی‌‌های رژیم پان فارس آخوندی برا عوام فریبی هست .
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 13:43
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
goosfand - نیویورک - آمریکا جناب آقای مؤدب، جنگ عرب و ایران ۱۴۰۰ سال پیش اتفاق افتاد، جنگ مغول‌ها هم ۱۰۰۰ سال پیش. من که کینه از عرب و ترک و مغول ندارم، این بخشی از تاریخ هر ملت و کشوری هست که از سوی دیگر ملل مورد حمله و غارت قرار بگیرند. دیروز ما گر چه در امروز ما مصر بوده و هست، ولی‌ کینه ورزی ۱۴۰۰ سال پیش نه تنها خنده داره بلکه از انسانیت خارج هست. شما که در آمریکا زندگی‌ میکنی‌، در مورد جنگهای ۱۸۱۲ بین ایالت متحده و بریتانیا چیزی شنیدی؟ آیا آمریکایی‌ها از انگلیسیها به خاطر جنگهای ۲۰۰ سال پیش کینه دارند؟ . شما با آگاهی از گذشته به فردا نگاه کن، نه کینه ورزی تو ایران باستان رو احیا میکنه نه دردی از ملت ایران دوا. روی صحبت من با شما هم نبود با دوست مسیحی‌ خودم بود که یکدفعه شما پریدی وسط. لطفا هم مؤدب صحبت کنید.
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 22:49
sahand11 - کلن - آلمان
راهجو - فریدونکنار - ایران. تنها در روزهای اخیر نیست که ترکیه میزبان پناهجویان کرد سوری می باشد. اولین دسته پناهجویانی کردی که از ‫#‏سوریه‬ به ترکیه آمده اند از ظلم و تعددی همین گروههای مسلح کرد که در لیست گروههای تروریستی آمریکا و اروپا قرار دارند به ترکیه پناه آورده اند. موضوع به این هم ختم نمی شود، ترکیه همچنین میزبان هزاران کرد ایرانی می باشد که از ظلم و تبعیض حاکم در ایران به ترکیه پناهنده شده اند. ایرانی که هیچ گونه رواداری در برابر مخالفان از خود نشان نداده و شهروندان کردش در ترکیه پناهنده می باشند، با چه منطقی به دفاع کردهای عین العرب برخواسته؟. - تمام مردم عادی عین العرب به ترکیه آمده اند. در روزهای اخیر ترکیه 187 هزار پناهجو پذیرفته است. تنها گروههای مسلح در عین العرب می جنگند. آمبولانسهای ترکیه هم برای کمک رسانی به نیروهای مسلحشان مدام به عین العرب می روند. با این شرایط آیا نگران هر گونه فاجعه جنگی می باشد یا نگران سقوط متفقان بشار اسد در ‫#‏عین‌العرب‬(‫#‏کوبانی‬) است؟ آیا ایران و همین گروههای مسلحی که از زنان هم استفاده ابزاری می کنند خود در جنایات جنگی بشار اسد سهیم نیستند؟
جمعه 18 مهر 1393 - 03:55
sahand11 - کلن - آلمان
راهجو - فریدونکنار - ایران. راهجو - فریدونکنار بنظر من ترکیه با ید دو میلیون پناهنده سوری را کثیری کرد هم بینشان است اخراج کنند تا دلسوزانی مثل تو کمک اشان کنند!-
جمعه 18 مهر 1393 - 03:59
شوخی کردم - دالاهو - ایران
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک. تو چرا نمیری توی سایتهای ترکی ثبت نام کنی؟ برچسب پان به فارس نمی چسپه. به ترک می چسپه. پان ترک. یادمه قبلا از طرف هموطنان فارس زبان کامنتهای تحریک کننده برای کردها میگذاشتی و میخواستی مثلا با یک تیر دو نشان را بزنی. اما غافل از آن که میگن برادر دعوا کند و ......باور کند.
جمعه 18 مهر 1393 - 21:38
سرسره - اهواز - ایران
دم کردها گرم خدا کمکشون کنه ودست ظالمینو ازسر اونها ومردم اریایی کم الهی امین
شنبه 19 مهر 1393 - 00:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.