پس از مرگ 'هوشیاری از بین نمی‌رود'

احساس کند یا تند شدن زمان یکی از تجربیات افرادی بوده که دچار ایست قلبی شده بودند


پژوهشگران دانشگاه ساوت‌همپتون پس از چهار سال تحقیق بر روی بیش از ۲۰۶۰ نفر به این نتیجه رسیده‌اند که حتی بعد از مرگ بالینی هوشیاری، دست‌کم به طور موقت، ادامه پیدا می‌کند.

این وسیعترین تحقیق پزشکی است که در مورد تجربه لحظات مرگ انجام شده است.

افراد مورد بررسی کسانی بودند که در پانزده بیمارستان در بریتانیا، آمریکا و اتریش دچار ایست قلبی شده، اما بعد با احیا به زندگی برگشته بودند.

از بین این ۲۰۶۰ نفر ۳۳۰ نفر زنده ماندند و تقریبا چهل درصد آنها، یعنی ۱۴۰ نفر درجاتی از "هوشیاری" را در زمانی که تلاش برای بازگردان آنها به زندگی در جریان بوده گزارش کردند.

دکتر سم پارنیا، پژوهشگری که این تحقیق زیر نظر او انجام شده می گوید: "مرگ در یک لحظه خاص اتفاق نمی افتد، بلکه روندی است که با توقف ضربان قلب آغاز می شود، بعد ریه از کار می افتد و سپس کار مغز متوقف می شود، شرایطی که در پزشکی به آن ایست قلبی می گوییم، که از نقطه نظر زیستی معادل مرگ است."

به گفته او، "شواهد نشان می‌دهد که در چند دقیقه اول بعد از مرگ هوشیاری از بین نمی‌رود."

"ما هنوز نمی‌دانیم که آیا هوشیاری بعدا زایل می‌شود یا نه، اما می دانیم که بلافاصله بعد از مرگ محو نمی‌شود."

با اینکه برخی از این افراد از تجربه لحظات اولیه پس از ایست قلبی به مورد خاصی اشاره نمی‌کردند با این حال در توصیفات آنها شباهت هایی دیده می شد.

بیست درصد آنها احساس آرامشی غریب را توصیف کردند و یک سوم آنها احساس کند یا تند شدن زمان را داشتند.

برخی دیدن نوری شدید را به یاد می‌آورند: برقی طلایی رنگ یا تابش آفتاب را.

برخی دیگر احساس ترس از خفگی یا کشیده شدن به زیر آب را داشتند.


برخی افراد دیدن نوری شدید را به یاد می‌آوردند۱۳ درصد احساس جدا شدن از بدن را داشتند و ۱۳ درصد دیگر احساس کرده بودند حواسشان تیزتز شده است.

اما یک مرد ۵۷ ساله، آنچه را پرستارها و پزشکان برای درمان ایست قلبی او انجام داده بودند با جزئیات به یاد می‌آورد و حتی می‌توانست صدای دستگاه و تجهیزات پزشکی را توصیف کند.

دکتر پارنیا می‌گوید: "ما می دانیم وقتی قلب از کار می افتد مغز هم دیگر کار نمی‌کند."

"اما در مورد این فرد، به نظر می‌رسد هوشیاری تا سه دقیقه بعد از توقف ضربان قلب ادامه داشته، در حالی که معمولا مغز بیست تا سی ثانیه بعد از توقف قلب از کار می‌افتد."

"او هر چه را در اتاق اتفاق افتاده بود توصیف کرد، اما از همه مهمتر اینکه، او صدای دو بوق یک دستگاه را شنیده بود که هر سه دقیقه یکبار این صدا را تولید می‌کند. از روی همین ما فهمیدیم این تجربه چقدر طول کشیده است."

"حرف‌های او قابل اعتماد بود و هر چه گفت که برایش اتفاق افتاده، واقعا اتفاق افتاده بود."

پیش از این محققان دیگر گفته بودند ده تا بیست درصد کسانی که تجربه مرگ بالینی را داشته اند افکاری منظم، روشن، مستدل و یا خاطراتی را گزارش می‌کنند.

حتی بعضی از آنها با جزئیات آنچه را بعد از ایست قلبی برایشان اتفاق افتاده به یاد می‌آورند.

با این حال شواهد علمی در این باره در بهترین حالت مبهم بوده است.

دکتر پارنیا می‌گوید: "بسیاری از مردم تجربه لحظات نزدیک به مرگ را دارند، اما به علت داروهایی که در زمان احیا تزریق می‌شوند یا آسیب مغزی نمی‌توانند بعدا آنها را به یاد بیاورند."

تعداد بیشتری نیز که تجربه مشابهی داشته‌اند، آن را به توهم یا خطای حواس ارتباط داده‌اند؛ با این حال به نظر می‌رسد به اتفاقات واقعی ربط داشته‌اند.

دکتر پارنیا می‌گوید که این تحقیق نشان می‌دهد یادآوری تجربه افرادی که لحظاتی از نظر بالینی مرده بودند باید بدون پیش داوری مورد بررسی های بیشتری قرار گیرد.

به گفته دکتر جری نولان، سردبیر نشریه "احیا" که این تحقیق در آن منتشر شده، این پژوهش، دریچه‌ای را به روی تحقیقات وسیع درباره آنچه که در زمان مرگ برای ما اتفاق می‌افتد باز کرده است.

+114
رأی دهید
-3

karaji - گتنبرگ - سوئد
ولی‌ بعد از مرگ مغزی عملا بایستی بدن از کار بیفتد چرا در مورد جنتی این مورد خارق العاده بعد از از دست دادن مغز هنوز زبان کار می‌کند !!
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 22:38
leona - لندن - انگلیس
حس من عالی بود.به جرات می گم قشنگترین و لذت بخش ترین قسمت زندگی من همون یک دقیقه بود.من مثل یک پرنده سبکبال و آزاد بر فراز کوه و جنگل سبز در حال پرواز بودم. باد خنکی صورتمو نوازش می کرد.خیلی خوشحال بودم.منظره پایین بی نهایت زیبا و رویایی بود و سکوت و آرامش لذت بخشی حاکم بود.ای کاش هیچ وقت برنمی گشتم.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 01:57
ario barzan - ويرجينيا - امريكا
آدم خیلی‌ باید احمق باشه تا این چیزارو باور کنه
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 02:23
Sabokbalam - کالیفورنیا - آمریکا
Leona-لندن- انگلیس- خدا رحمت کنه شمارو آدم خوبى بودید همون یک دقیقه! اما اگر باز هم تصمیم گرفتید که رحلت کنید، دست آقا سید على رو هم گرفته با خودتون ببرید. اگر هم اونجا جاش بذارید که دعاى خیر ملتى همراهتان خواهد بود.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 06:09
humans win - فرایبورگ - سویسس
اون دوستانی که زندگی بعد از مرگ رو قبول ندارن و فکر می کنن زندگی همینه لطفا الن مطلب رو بخونید . leona - لندن - انگلیس من حتی حیوانات رو هم می دیدم و اونها منو اما ادمها انگاری منو نمی دیدن اینقدر آرامش داشت که انگاری داری توی آب حرکت می کنی و آروم به هر سمتی که می خواستم می رفتم . اما داشتم پرواز می کردم :)
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 06:16
hossein+87= - ایران - ایران
من یکبار در حال ورزش بخاطر فشار بیش از حد از هوش رفتم. خودم اصلا نفهمیدم که وقتی از هوش رفتم ، چی شد. ولی به هوش اومدنش جالب بود. روی زمین به پشت خوابیده بودم و بالا سرم 4 - 5 نفر بودن . من میدیدمشون ، ولی انگار که ته یه لوله ی بلند و تاریک نشسته باشی ، سر لوله اون افراد باشن! یواش یواش اون نقطه روشن بهم نزدیک شد و تا رسید بهم ، من بهوش اومدم. البته اون نقطه روشن ، همون تصویر اطرافم بود. کل این ماجرا در حد 20 ثانیه بود
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 06:49
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
leona - لندن - انگلیس استفان هاوکینگ کجایی عزیز؟ بیا ببینیم چی داری بگی؟
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 07:16
faranak-montreal - مونترال - کانادا
بله که هوشیاری از بین نمیره مثلا همین مهدوی کنی مابین دو تا دنیا بود اطرافیانش داشتن سر ارثیه بالاسرش چونه میزدن که مهدوی کنی بلافاصله برگشت(اثرت هوشیاری) گفت کجا برم پول اینجاست عشق حال اینجاست میخوان پولم را بالا بکشید نه نه نه قیامت بهشت مال مردم ایران
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 07:26
Mamad_ina - نیو یورک - آمریکا
برای چند دقیقه همه دنیا و هرچیزی که برایم اهمیت دارند بی معنی، سبک و کاملا بی اهمیت شد. دین به پاک ترین انسانها و حتی جنایتکارترین آنها آرامش میدهد. شاید چون میدانیم مرگ حقیقت است علم از ذرات تا کهکشان رسیده اما هنوز خبری از وجود خدا نیست. به نظرم این دنیا بی خدا نیست ولی نمیتوانم هم قبول کنم این احکام غیر منطقی و متضاد، خشن و پر از اشکالات همه ادیان از طرف خدا باشداگر خدایی هست محمد و عیسی که باشند که دلالی دین کنند، خدا کارش گیر اینها شده؟ این خدا حقیر است، خدا اینطور نباید باشد.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 07:32
khosrow abadani - لندن - انگلستان
شعور و آگاهی در کتابی تحت عنوان Abhidhamma Pitaka . به‌طور کامل توضیح داده شده و افکار و حرکت شعور به‌طور استادانه و به‌دقت، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌است. تمام حالتهای روحیِ ذهن، یک‌به‌یک برشمرده شده و ترکیب آگاهی‌های مختلف، با جزییات دقیق، مورد بحث قرار گرفته‌است. توضیح روند فکری موجود در پنج عضو حسی،نیز آمده . علاوه بر اینها «باوانگا» و «جاوانا» پردههای میان فکری که در آبی‌دامما آمده که هرگز قابل قیاس با روانشناسی مدرن نیست. به این جمله‌ی بودا بنگرید:. «تمامِ اشیاء ترکیبی، چیزی جز شعور سیال نیستند و این شعور فنا نا پذیر است.». این دیدگاه بودا است که توسط «ویلیام جیمز» پدر روانشناسی آمریکا این‌گونه تکرار شده‌است: «شعور، جوهر سیالِ همه‌ی پدیده‌هاست که بی‌‌قفه در حال حرکت و انتقال است .». .این علم 2500 سال پیش کشف شد و چیز جدیدی نیست که تعجب بر انگیز باشد. برای صحت این گفتار به کتاب: َ A manual of Abhidhamma توسط Narada، مراجعه شود.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 09:02
jojo796 - تهران - ایران
کی این دانشمندا میخوان بفهمن که مغز یه رابط هستش واین کالبد ذهنی هستش که همه وقایع رو ثبت میکنه سلولهای مغز فقط حالت کنتاکتورن. مثلا شما اگه احضار روح بکنید مگه مغزی در کار هستش اما آرشیوی از اطلاعاته که شاید از هزار سال پیش تا حالا باشه
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 09:14
mehran of persia - آبادان - ایران
اصلا این مرگ چیز مبهمی است و قبل از تولد و بعد از مرگ نامشخص و این ها جزو اسراری است که کسی نمیدونه
جمعه 18 مهر 1393 - 10:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.