مجلس ایران تبلیغ پیشگیری از بارداری را ممنوع کرد

نمایندگان مجلس ایران روز سه شنبه پانزدهم مهرماه با اکثریت آرا هرگونه تبلیغ پیشگیری از بارداری را ممنوع کردند.

این تصمیم در جریان بررسی طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور که از سوی شورای نگهبان به مجلس پس فرستاده شده بود، به پیشنهاد کمیسیون بهداشت اتخاذ شده است.

مطابق قانون اساسی ایران شورای نگهبان باید برای لازم الاجرا شدن، مصوبات مجلس را بررسی و تایید کند.

ممنوعیت تبلیغ پیشگیری از بارداری با ۱۲۷ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

بر اساس بندی از این مصوبه "موارد آموزشی و ضروری در راستای احتراز از تهدیدات سلامت جسمی و روانی مادر و کودک از شمول این قانون مستثنی" شده است.

۸۲ نماینده مجلس که "طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت" را اوایل سال جاری خورشیدی ارائه کرده بودند اقدام خود را "در راستای بیانات مقام معظم رهبری در بازنگری سیاست‌های جمعیتی و اتخاذ مسیر هوشمندانه برای افزایش جمعیت" عنوان کرده بودند.

آیت الله خامنه ای در مرداد ۱۳۹۱ با تاکید بر اینکه "در سیاست تحدید نسل حتما باید تجدیدنظر بشود" گفته بود "همان طور که یک وقتی امام فرمودند، رقم ۱۵۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون را اول امام گفتند و درست هم هست، باید برسیم به آن رقم ها."

آقای خامنه ای در مرداد سال ۱۳۹۰ هم در سخنانی در جمع مسئولین نظام گفته بود "من معتقدم که کشور ما با امکاناتى که داریم، می‌تواند ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت داشته باشد. هر اقدام و تدبیرى که می‌خواهد براى متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از ۱۵۰ میلیون انجام بگیرد."

+6
رأی دهید
-41

مانفرد - ایران - ایران
ایکاش روزی برسه که مثل اوکراین این قاطرها رو به جای سطل زباله بندازیم تو فاضل آب تا به فضل و بزرگیشون اضافه بشه
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 08:43
biparva-jan - تهران - ایران
اسمون برید زمین بیاید فرهنگ کم فرزندی در میان مردم نهادینه شده.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 11:03
مهدخت - برن - سوئیس
خاک عالم برسرتون به حای اینکه مشکلات مردم رو در مجلس مطرح و حلش کنید همش به فکر پائین تنه تان هستند مردشور فیافه همتون رو ببرند کثافتها ی بی لیافت
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 11:56
سرسره - اهواز - ایران
خدایا خودت به روستائیهای ما این درایتو بده که فریب نخورن چون مسلمه اینها برای اجرای نیت شومشون از طبقات کم درامد وبیسواد استفاده میکنن
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 12:56
tirdad_1 - ونتو.ونیز - ایتالیا
عزیز دل برادر اینو باید + بدی نه منفی((تا گوساله گاو شود دل صاخبش اب شود)). بی ادبی نباشه شعر بود دیگه....دوستانی که میدونن باید + بدن میفهمن چی دستان
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 15:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.