اعتراض کردهای ترکیه به وضعیت کوبانی کشته داد

معترضان کرد در شهرهای مختلف ترکیه با پلیس درگیر شده‌اند


تا کنون دست کم یک نفر در جریان اعتراض‎ کردهای ترکیه به دخالت نکردن دولت این کشور در دفاع از شهر کردنشین کوبانی سوریه کشته شده است.

شهر کوبانی در شمال سوریه نزدیک مرز ترکیه در محاصره شبه نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قرار گرفته و بنا بر گزارش‌ها در آستانه سقوط است.

دامنه اعترا‌ض‌ کردها به عملکرد ترکیه در قبال کوبانی به شهرهای مختلف این کشور کشیده شده است.

پلیس ترکیه برای متفرق کردن معترضان به استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش متوسل شده است.

معترضان کرد در آنکارا و استانبول با پلیس درگیر شده‌اند و مسئولان استان جنوبی ماردین ترکیه در شش محله آن مقررات منع رفت‌و آمد وضع کرده‌اند.

اعتراض کردها به ترکیه محدود نشده و در شهرهای مختلف اروپا هم اعتراض‌هایی به حمایت نکردن از نیروهای کرد در کوبانی به ویژه از جانب ترکیه صورت گرفته است.


تجمع اعتراضی کردها در فرودگاه هیتروی لندندر بروکسل کردها با ورود به ساختمان پارلمان اروپا اعتراض خود را نشان داده‌اند و در پاریس هم معترضان با پلیس درگیر شده‌اند.

در تهران تجمعی در مقابل سفارت ترکیه صورت گرفته و گروهی از ساکنان شهرهای کردنشین ایران مانند سنندج و مهاباد هم به عدم حمایت ترکیه از کردهای کوبانی در برابر داعش اعتراض کرده‌اند.

تانک‌ها و نیروهای ارتش ترکیه در مرز سوریه صف‌آرایی کرده‌اند اما وارد خاک این کشور نشده‌اند.

جنگنده‌های ائتلاف امروز سه‌شنبه ۷ اکتبر چند بار به مواضع داعش در منطقه کوبانی حمله کردند.

با این حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز گفت که کوبانی در آستانه سقوط است و حمله هوایی آمریکا و متحدانش نمی‌تواند به تنهایی مانع از پیشروی داعش شود.

+73
رأی دهید
-12

mi cielo - کاراکاس - ونزوئلا
الهی بمیرم برای اون بچه هایی که سهمشون از زندگی همینه
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:10
alibabatabrizi - تبريز - ايران
سلطنت- طلب -ابوظبی وهابی داعشی کدوم گوری هستی‌ واقعا چه اربابان کثیفی داری بن لادن -طالبان -بوکو حـ...- و این عموجون عزیزت ابوبکر بغدادی وهابی.
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:18
عاشق تبریز - تبریز - ایران
این اردوغان کثیف حـ... میخواد کردهای این شهر کشته بشوند ...ای تف شرف کثیف عثمانی
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:30
perser68 - آلمان - آلمان
ترک زاده هستم اما به جرأت و غیرته کردا بخصوص دخترا و زناشون درود میفرستم. همونجور که جمهوریه فاسده آخوندی رو باید تحریم کرد و به ایران سفر نکرد،ترکیه رو هم باید تحریم کرد و کشورهای دیگه رو برای مسافرت به جای ترکیه ترجیح داد!ترکیه از ترس اینکه داعش به توریستاش حمله کنه و بازار توریستیشو خراب کنه با داعش درگیر نمیشه!اما داعش اگه همینطوری پیش بره ترکیه رو هم در مینورده!
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:45
perser68 - آلمان - آلمان
البته برای ترکیه به صرفه تره که کردا و داعش با هم بجنگن وکشته بدن ،هردو تا رو موی دماغه خودش میدونه!
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:52
mountainman - استکهلم - سوئد
ترکیه ای که حدود بیست و هفت یا سی میلیون کرد ترکیه رو سرکوب میکنه و حقوق اولیه شون مثل مدرسه و حتی جشن نوروزشون رو نادیده میگیره بره از کوبانی دفاع کنه؟ ترکیه ای که نشنالیسمش بر مبنای امپراطوری ترکی هست؟. ترکیه ای که هزاران روستا رو با توپ به تلی از خاک تبدیل میکرد فقط به بهانه ی کرد بودنشون. بعد میگن کردها باید از ترکیه بیرون برن در حالی که سرزمینهای شرقی ترکیه جزئی از قلمرو کردها بوده و این امپراطوری عثمانی ترکیه بوده که این سرزمینها رو از ایران جدا کرد و الان شده ترکیه. بعضیا میگن دولت سوریه چرا کمک نمیکنه؟ شما کوبانی رو دیدید کجاست؟ دقیقا چسبیده به مرز ترکیه هست ترکیه اونجاها رو منطقه پرواز ممنوع اعلام کرده که نیروی هوایی دولت سوریه نتونه کاری کنه چند وقت پیش هم دو تا هواپیمای سوری رو تو خاک سوریه زدن. بعد اگه دولت سوریه به قسمت شمالی سوریه دسترسی داشت حتما کاری میکرد. به قول جو بایدن ترکیه امارات عربستان باعث و بانی تمام این اتفاقات و تشکیل این گروههای تروریستی هستن
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:54
نظرها - تهران - ایران
چقدر انسان می تواند عوض شود؟ غرور قدرت اردوغان را فرا گرفته است. غرور در نظرات خاص و غیر قابل تغییر دانستن ان ها باعث تکبر است. این سرنوشت انسان های متعصب و مصر در نظر خود است که بالاخره شکست می خورند هرچند ابتدا قدرت یابند و بالا روند.
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:38
توفیق - سیاتل - آمریکا
alibabatabrizi - تبریز - ایران, همچین به سلطنت طلب میتازی انگار که شیعه‌های حکم ٔبر ایران فرشته هستن! داعش و حزب الله / ثار الله، یا هر کوفت و زهر مار دیگه‌ای که اسمشون هست، هیچ فرقی‌ با هم ندارن. یک نگاه به شیوه رهبری و جامعه داری هر دو بنداز تا ببینی‌ چقدر شبیه به هم دیگه ان. چه قطع دست و اعدام، چه امر به معروف و نهی از منکر. تازه داعش از جمهوری اسلام ۳۰ سال عقب تره.
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:51
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
باید معترضین را فرستاد تو سوریه جلو داعش چون تروریست‌ها زبان همدیگر را می‌فهمند.
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 22:33
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
تورکیه به تروریست‌ها بده کار نیست
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 22:20
تیتو تیتو - تهران - ایران
متاسفانه مواضع ترکیه در تحولات خاورمیانه و سوریه خصمانه و تروریستی بوده . داعش محصول بدی برای خاورمیانه و جهان است که توسط قدرت های جهانی و حماقت عربستان و قطر و ترکیه و امارات به ویروس کشنده جهانی تبدیل شده است.
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 23:20
arash-/ - ناتینگهام - انگلستان
ترک زیاد می‌شناسم که بیشتر اونها کم سواد و مسلمونای نماز خون هستن که همگی‌ اردوغان رو آدم خوب و تمام اتهامات رو علیه اونو دروغ میدونند و هرچی‌ من میگم رو قبول نه‌ میکنند از جاهل دیندار باید ترسید چون اگه بهش بگی‌ بکش برو بهشت بدون فکر کردن قبول میکنه الان نصف بیشتر ترکا کم سواد و دهن‌بین شدنند اگه صد سالم اردوغان کاندید بشه انتخابش میکنند
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 00:36
universe123 - لندن - بریتانیا
۳ نفر امریکائی الصل مسیحی بطور داوطلبانه وبتازگی در کنار گریلاهای کرد سوریه میجنگند ولی این ملعون ترک عثمانی که ادعای مسلمانی دارد هیچ کمکی به این کردهای آریائی نمیکنه!!! سنی کثیف عثمانی و سر دسته داعش...کفشها و جورابهای اون دختر فدائی کرد که ۱۰ نفر داعش را به هلاکت رساند را هرگز با تریلیونها خردوغان نامرد عوض نمیکنم....حق تو است که بمیری نه فرشته من،آرین میرکان، ا ون دختر فدائی. آخه تو هم اسمتو گذاشتی مرد؟؟​
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 01:41
zooom - تهران - ایران
درود بر زنان ودختران کزد ای کاش مردهاشون هم مثل زنانشان یودند فرار نمیکردن
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 02:41
azadi2011 - تورنتو - کانادا
آتیلا قشقایی- یک روزی خودت ویا بچه ی بچه ات روبروی یکی مانند خودت خواهد ایستاد۰ آنزمان ولی خیلی دیر نیست۰
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 05:46
sahand11 - کلن - آلمان
عاشق تبریز - تبریز - ایران. 1-اردوغان به کردها بدهکار نیست!. ۲.کردها کم در نقده جنایت نکرده !اند!. ۳.به اسم واقعی ات کامنت بذار و ازتبریز وآزربایجان خرج نکن!
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 06:37
sahand11 - کلن - آلمان
universe123 - لندن - بریتانیا. اگر دوست داری به آریایی ها کمک کنی؟ بفرما برو بجنگ .عثمانی به پدرت بدهکار نیست.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 06:40
sahand11 - کلن - آلمان
perser68 - آلمان - آلمان. ۱-از اسم ات معلومه که افغانی زاده هستی از ترک ها مایع نذار. ۲-کسی هم برای رفتنت به ترکیه کله قند نفرستاده.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 06:47
راهجو - فریدونکنار - ایران
ترکیه هم بخاطر غرور اردوغان بزودی به دو تیکه مساوی تقسیم میشه!یه قسمت ماله نو عثمانیها و یه قسمت ماله کردهای آریایی!!! دم کردها گرم بزنین پدر هرچی اردوغانی رو در بیارین! اردوغان تروریست پرور آنتی کرد، تنها جوابش گلوله است و بس!! حالا اگه رجب سر ترکیه رو به باد نداد..
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 07:50
oghab - هلسینکی - فنلاند
ترکیه ..کباب چی..عربستان عقب افتاد معلول ذهنی .قطر سوسمار خور و درراس اسراییل و امریکا حامیان و بنیان گذار این ت.... حرومهای سلفی وتکفیری هستند
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 08:42
SarayeAzadi - لندن - انگلستان
آتیلا قشقایی -کپنهاگ- دانمارک ، منظورت چیه ترکیه به تروریستها بدهکار نیست ؟ ! . ترکیه دهه هاست که شهروندان کرد را درجه چندم و از حقوق اولیه شون محروم کرده . هر بار هم کردها اعتراض کردند به وحشی ترین صورت از سوی نیروی ضد شورش دولت وقت سرکوب شدند!در کجای دنیا دیدی کسی حق خواندن و نوشتن و گفتگو به زبان مادری نداشته باشه؟ فقط در کشورهای جهان سوم . طرفه انکه دولت ترکیه با نقض سیستماتیک حقوق کردهای بومی ، میخواد عضو اتحادیه اروپا هم بشه. برخلاف ذهنیت غلط و اتهام ناروایت ،کردها صلح جو هستند . تو، وحوش اسلامی داعش که دست پرورده عمو اردوغان ت هست، رو با کردها یکی میدونی؟ . حرف مفت کیلو چنده؟ پس پیش از اظهار نظر اول فکر کن! .
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 08:24
SarayeAzadi - لندن - انگلستان
متاسفم که اعتراض مدنی کردهای ترکیه به خشونت کشیده شد .
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 10:35
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
معنی‌ اعتراض مدنی را هم دیدیم، به نظر بی‌ تمدن‌ها آتش زدن اتوبوس‌های حامل مسافر کاری هست مدنی، دم پلیس تورک گرم متاسفنه کم تنبیه کردی، این تروریست‌ها را باید آدم کرد.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 12:29
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
۱-چقدر سخت هست که طراف مقابل بی‌ اطلاع باشد. ۲- در تورکیه زبان کردی تدریس می‌شه و مدرسه و تلوزیون به آن زبان هست. ۳- ترور و کشتن شهروندان بی‌ گناه به هر بهانه قابل قبول نیست. ۴ رژیم شما جمهوری اسلامی کوچکترین حق زبانی به غیر فارس‌ها قائل نیست . در رژیم شما کوچکتری حرکت اعتراضی جرمش اعدام است. ۵. اعتراضات مدنی در تورکیه آزاد هست اما سوزاندن اتوبوس‌های حاوی مسافر فقط از تروریست‌ها بر میاد. ۶. آری تورکیه مقتدر هست و نمی‌خواهد از تروریست کردی حمایت بکند هر کاری از دستتان میاید کوتاهی نکنید.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 12:21
perser68 - آلمان - آلمان
Sahand11 - کلن - آلمان. انقدر شروور ننویس بابا، به فرضه محال افغانی باشم! تو رو سننه؟نکنه تو با ترکای ترکیه بده بستون داری که انقدر ماله میکشی؟ تو از جمهوریه نکبته آخوندی به آلمان پناه آوردی ،کردا موندنو جنگیدن!از جای گرم لطفاً شعار نده!
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 14:46
perser68 - آلمان - آلمان
آتیلا قشقائی - دانمارک. آتیلا جون، اگه کردا تروریستن تو چرا تو دانمارک نشستی و فرار کردی از ایران؟نکنه تو هم اونجا بدنیا اومدی و یا دستت با ملا ها تو یه آبشخوره؟تو یکی با این اسم اگه اینجا نبودی، مدت ها بود که اصلاً طایفه قشقائی داشت فراموش میشد! نوبت همه رسیده و نوبت خودت هم میرسه که یه جورائی گرفتاره این آدمخورا شی؟ اگه کردا تروریستن پس داعشو ملا ها رو چی اسم میگذاری؟
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 14:52
alibabatabrizi - تبريز - ايران
توفیق - سیاتل - آمریکا نه من به سلطنت طلب‌ها نمیتازم . سلطنت طلب -ابوظبی اسم یکی‌ از کسانی‌ هست که تو این سایت کامنت میزاره .و همش از وهابیها و طالبان و غیره طرفداری میکنه یعنی‌ این قدر این......من به اون می‌تازم و الا شاه بیچاره الان هر روز داره رحمت میبره
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 18:14
راهجو - فریدونکنار - ایران
آتیلا قشقایی بزرگترین ظلم ترکیه در حق کردها اینه که نصف خاک کشورش مال کردهاست و ترکهای عثمانی و امثال تو آکبند باید برین همونجایی که ازش اومدین!!!! خوبه مردم کرد ماشین آتیش میزنن ترکیه که علنا کردها رو داره تیکه پاره میکنه! تا دیروز بودن ترک کوهی حالا تنها بخاطر سیاستهای حیله گرانه دو امتیاز شهروندی و نوشتن و خوندن به زبان کردی رو بهشون پس دادن شدن آدم!! نه پانچه جان تو و تمام پان ترکها و نو عثمانیها .... بحساب نمیان یه مشت هستین که تو سرزمین میزبان دارین کوفت میکنین و قرقر میکنین! ببین چقدر طرفدار داری اینجا پس حق باتوست
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 18:10
sahand11 - کلن - آلمان
perser68 - آلمان - آلمان. به فرض محال نه صد در صد افغانی زاده هستی . سلدوز دو دهه پیش وخیم تر از کوبالی توسط کرد ها قتل عام شد ومن شخصأ شاهد آن بودم واین قتل عام با توطئه سکوت توسط شیعه پان فارس همراهی شد. حالا ترکیه بیایید واسطه دو گروه تروریستی آنهم در سوریه کنه؟. شما که دلت میسوزه وحتما منافعی داری .از سواخ موش ات بیا بیرون برو بجنگ!. ترکیه را سنه نه؟
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 01:45
راهجو - فریدونکنار - ایران
sahand11-نمیدونم چرا هرچی پانچه ترک مثل تو و اون آتیلا هست سر از ترکیه جعلی در نمیاره و همش عشق اروپان!شما که انقدردم تکون دادن بلدین چرا به بهشت برینتون(آسیای ضغیر)نمیرین! تا ما هم از پذیرایی اناگل(به سبک قهوه تلخ!!!!) اندکی راحت بشیم!(بیشترتون تو ایران هستین با آی دی جاهای دیگه) نژادپرست، همین افغانستان زادگاه مولوی ای بوده که ترکیه جعلی تو داره بزور بنام خودش ازش نون در میاره! از شما پانچه ترکها عقل و منطق درنمیاد همونجور که از کفتار یه هیکل درست درمون!
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 07:59
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
جریان عینوال عرب اسم جعلی کردی کوبانی یک جریان خود ساختگی هست برای اختلاف بیشتر بین کشور‌های منطقه مردم کرد به بازی می‌آیند. نیروهای هوایی غربی تمامی‌ ادوات ماشینی و زرهی تروریست‌های داعش را نابود کردن ‌یک پرچم درقکی هم آنجا به اسم تروریست‌ها نصب کرده بودند. این‌ها میخواهند توجه جهانیان را به جایی‌ دگر جز اسرائیل جلب بکنند.
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 08:57
perser68 - آلمان - آلمان
آتیلا - قشقائی. یهودی ها یه بار قتله عام شدن و ۶میلیون کشته دادن و امروز اسرائیل وجود داره و دنیا قوانینی داره که باید بهش پایبند بود!پس همچین بدتم نمیاد جمهوریه دزد آخوندی از شامه شبه ایرانی بدزده و برای حماسو حزب الله خرج کنه!اسرائیلی که یه گلوله هم به طرفه ایران شلیک نکرده! فکر نمیکنی قاطی کردی؟
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 11:11
sahand11 - کلن - آلمان
راهجو - فریدونکنار - ایران. بقول رییس جمهور محبوپ ات؟آتیش را بریز آنجات که میسوزه.
‌پنجشنبه 17 مهر 1393 - 23:58
sahand11 - کلن - آلمان
1-آیا ‫#‏ایران‬ صلاحیت اخلاقی برای ارگانیزه کردن ‫#‏تظاهرات‬ بر علیه ‫#‏ترکیه‬ را دارد؟. - از انقلاب ‫#‏شیعه‬ محور 57 تا به امروز کارنامه شرم آور جمهوری اسلامی در برخورد با سنی ها و ‫#‏کردها‬ بر کسی پوشیده نیست. ایرانی که از هر گونه شکنجه و کشتار مخالفانش از جمله ‫#‏سنی‬ و کردها ابایی نداشته چگونه می تواند به کشوری که بیشترین کمک را به کردها می کنند معترض باشد؟. - آیا ایران خود در به راه انداختن جنگ شیعه- سنی مقصر نمی باشد؟ آیا ‫#‏داعش‬ محصول پررنگ شدن اختلاف شیعه و سنی نمی باشد که ایران مدام به آن دامن زده است؟ آیا سیاست شیعه محور و دگر ستیز ایران در ‫#‏عراق‬، بستر اجتماعی برای حمایت برخی قبیله ها از داعش را فراهم نکرد؟.
جمعه 18 مهر 1393 - 03:33
sahand11 - کلن - آلمان
2-تنها در روزهای اخیر نیست که ترکیه میزبان پناهجویان کرد سوری می باشد. اولین دسته پناهجویانی کردی که از ‫#‏سوریه‬ به ترکیه آمده اند از ظلم و تعددی همین گروههای مسلح کرد که در لیست گروههای تروریستی آمریکا و اروپا قرار دارند به ترکیه پناه آورده اند. موضوع به این هم ختم نمی شود، ترکیه همچنین میزبان هزاران کرد ایرانی می باشد که از ظلم و تبعیض حاکم در ایران به ترکیه پناهنده شده اند. ایرانی که هیچ گونه رواداری در برابر مخالفان از خود نشان نداده و شهروندان کردش در ترکیه پناهنده می باشند، با چه منطقی به دفاع کردهای عین العرب برخواسته؟
جمعه 18 مهر 1393 - 03:34
sahand11 - کلن - آلمان
3- تمام مردم عادی عین العرب به ترکیه آمده اند. در روزهای اخیر ترکیه 187 هزار پناهجو پذیرفته است. تنها گروههای مسلح در عین العرب می جنگند. آمبولانسهای ترکیه هم برای کمک رسانی به نیروهای مسلحشان مدام به عین العرب می روند. با این شرایط آیا نگران هر گونه فاجعه جنگی می باشد یا نگران سقوط متفقان بشار اسد در ‫#‏عین‌العرب‬(‫#‏کوبانی‬) است؟ آیا ایران و همین گروههای مسلحی که از زنان هم استفاده ابزاری می کنند خود در جنایات جنگی بشار اسد سهیم نیستند؟
جمعه 18 مهر 1393 - 03:35
sahand11 - کلن - آلمان
4- و کردها که در روزهای اخیر با همکاری و همیاری جمهوری اسلامی تجمعاتی بر علیه ترکیه برگزار می کنید: بر اساس کدامین اصل اخلاقی تن به همکاری با ایرانی می دهید از هیچ جنایاتی علیه خود شما هم ابایی نداشته است؟ آیا این موضوع به اشتباه کردهای سوری در همکاری با بشار اسد شبیه نیست؟ آیا با این نگرش کارکردگرایانه تان، باز جهانیان را به انسانیتی فرا خواهید خواند که در تضاد با رفتارتان می باشد؟
جمعه 18 مهر 1393 - 03:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.