مطهری: تهدید روحانی به سوال در مجلس در صورت کوتاهی در رفع حصر

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، روز سه‌شنبه، ۱۵ مهر، در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار رفع حصر از رهبران معترضان انتخابات سال ۸۸ شد و تهدید کرد که در صورت «مسامحه» آقای روحانی این موضوع «در قالب سوال» از رئیس جمهور در مجلس پیگیری خواهد شد.

به گزارش وب‌سایت نامه‌نیوز، آقای مطهری در نامه خود از حسن روحانی خواست که به عنوان رئیس  جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی نسبت به رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی که او از آنها به عنوان «سه محصور» نام برده اقدام کند.

وی اضافه کرد: «بدیهی است که اگر همچنان مسامحه نمایید، این قضیه در قالب سوال از رئیس جمهور در مجلس پیگیری و البته برخی سوالات فرهنگی نیز اضافه خواهد شد.»

بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس ایران و اصل ۸۸ قانون اساسی، برای طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس نیاز به امضای حداقل یک‌‌چهارم نمایندگان مجلس هست.

آقای مطهری در نامه خود به حسن روحانی با اشاره به «حکم اولیه شورای عالی امنیت ملی» مبنی بر حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی نوشته است که این حکم در «شرایط اضطراری» صادر شده و تنها ممکن است برای «مدت موقت مثلا یک ماه» قابل پذیرش باشد.

وی اضافه کرد: «اما ادامه آن بدون حکم قضایی قطعا وجاهت قانونی، شرعی و اخلاقی ندارد و ... مثل آن است که کسی را بدون محاکمه به حبس ابد محکوم کنیم. »

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌برند.

علی مطهری اضافه کرد: «ممکن است کسانی بگویند جرم آنها که موجب آشوب و درگیری شدند محرز است و... احتیاجی به اثبات جرم آنها در دادگاه صالح نیست. این سخن پذیرفته نیست و خلاف قانون اساسی است.»

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، پیش از این بارها جرم معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را «جرم مشهودی»خوانده است که به گفته وی نیازی به برگزاری دادگاه ندارد.

به گفته آقای مطهری، «عده‌ای حیات سیاسی خود را در ادامه وضع موجود می‌دانند و در چنین مواردی که قانون دست آنها را باز گذاشته... به جای عمل به تکلیف خود، از مقام رهبری مایه می‌گذارند، در حالی که در چنین مسائلی اساسا نیازی به ورود رهبر گرانقدر نیست.»

این سخنان آقای مطهری در حالی است که وی روز یک‌شنبه، هشتم تیر، گفته بود که در دیداری با رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله خامنه‌ای به او گفته است که «جرم» مهدی کروبی و میرحسین موسوی «بسیار بزرگ» است و در صورت محاکمه این دو «حکم سنگینی» در انتظارشان خواهد بود.

آقای مطهری پیش از این نیز بارها خواستار رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شده است.

+57
رأی دهید
-0

تیتو تیتو - تهران - ایران
جالبه تو اگر جنم داشتی خامنه ای رو که سال 88 کودتا کرد و موسوی در بند کرده مورد سئوال قرار میدادی. واقعا دیکتاتوری تا چه حد که همه میدونن کار خامنه ای تازه یک نفر دیگرو متهم میکنن.
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 16:10
سبز کم رنگ - آمریکا - آمریکا
خودتون، خودتون رو آچمز کردین!!!
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 16:22
دریای پارس - ایران - ایران
این یا خیلی شجاع و نترسه.یا خیلی مارموز و زدوبندباز
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 16:31
مهرداد2538 - تهران - ایران
مسئول این قضیه به هیچ وجه رییس جمهور نیست. این مطهری اینقدر شعور نداره که این درخواست را از مسبب اصلی یعنی خامنه ای و رییس اسطبل قوه قضاییه بکنه؟!!
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 17:04
siavash2a - تهران - ایران
خیلی شجاعی و تنها فرزند از رجال سیاسی کشور هستی که بفکر مردم و مدافع ازادی
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 18:17
SarayeAzadi - لندن - انگلستان
اگر چه با نظر آقای باهنر در مورد حجاب مخالفم اما با حرف حسابش در این باره یعنی برداشتن حصر از آقایان موسوی و شیخ کروبی و بانو زهرا رهنورد موافقم.
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 20:11
biparva-jan - تهران - ایران
تا به حال که مطهری شجاع ترین سیاست مدار کشور بوده.
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:22
sarang6 - ژنو - سوئیس
یعنی اگر پسر شهید مطهری هم نبود می تونست این حرف هارو بزنه. چرا حتما باید به یه کسی یا جایی وصل باشی تا بعضی از حرفهارو بزنی؟ واقعا جای سوال داره
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 23:05
barbodm - تهران - ایران
در ایران برای کم کردن التهاب عمومی چند نفری هستند که از سوی رهبری مجوز زدن حرفهای ناخوشایند نظام را گرفته اند . هر از چند گاهی حرفی می پرانند که جزو خواسته عموم مردم هست و هیچ کس هم کاری به کارشان ندارد. ازجمله می توان به : مطهری ، زیبا کلام ، نوری زاد .. اشاره کرد
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 07:53
biparva-jan - تهران - ایران
نوری زاد که مدتها زندانی بود barbodm. و اخیرا هم که کتک خورد. زیباکلام هم که به دو سال حبس محکوم شد که البته حکمش هنوز قطعی نشده. مطهری هم به واسطه جایگاه پدرش و نمایندگی مجلس به خودش جرات گفتن این چیزها رو میده.
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 11:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.