اختیار اجرای بخشی از احکام اعدام به محسنی اژه ای تفویض شد

صادق لاریجانی اختیار "اتخاذ تصمیم در خصوص اجرای احکام سلب حیات در پرونده های مواد مخدر" را به معاون اول خود داده است

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران، اختیارات خود در مورد اجرای بخشی از احکام اعدام را به غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول این قوه تفویض کرد.

آقای لاریجانی دوشنبه ۱۴ مهر (۶ اکتبر) شرح وظایف و اختیارات معاون اول جدید قوه قضاییه را به او ابلاغ کرد که یکی از آنها، "اتخاذ تصمیم در خصوص اجرای احکام سلب حیات در پرونده های مواد مخدر" است.

در ایران، همه احکام اعدام برای تایید نهایی به دیوان عالی کشور فرستاده می شوند اما ریاست قوه قضاییه، بر مبنای اختیاراتی که از جانب رهبر جمهوری اسلامی به او تفویض شده، امکان تاثیرگذاری بر چنین احکامی را دارد.

غلامحسین محسنی اژه ای، که پیشتر دادستان کل کشور بود، در مرداد ماه گذشته با حکم رئیس قوه قضاییه به سمت معاون اولی دستگاه قضایی کشور منصوب شد.

در پی این انتصاب، صادق لاریجانی اعلام کرد که همراه با تغییر معاون اول، "برخی از اختیارات رئیس قوه قضائیه از جمله جلسه با معاونان، رؤسای سازمان های قوه قضائیه و رؤسای دادگستری ها به وی تفویض می شود". وی در عین حال افزود که همچنان، "تصمیم نهایی با رئیس قوه قضائیه است".

از جمله دیگر اختیاراتی که آقای لاریجانی به معاون اول خود تفویض کرده عبارتند از: "بررسی و تایید پیشنهاد های معاونت راهبردی در خصوص شرح وظایف و تشکیلات واحدهای اداری قوه قضاییه و سازمان های تابعه"، "تصویب ایجاد شعب دادسرا و دادگاه"، "ریاست جلسات کمیسیون نقل و انتقال قضات" و "بررسی فرآیند تامین و توزیع اعتبارات مصوب قوه قضاییه".

تفویض اختیارات رئیس دستگاه قضایی در مورد احکام اعدام مرتبط با مواد مخدر، در شرایطی انجام شده که جرایم مرتبط با این مواد، از جمله دلایل اصلی اعدام افراد در ایران محسوب می شوند.

+0
رأی دهید
-16

barbodm - تهران - ایران
لاریجانی هم می داند که اژه ای انسان نیست .
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 06:38
ehsanusa - تهران - ایران
یا ابلفرض...!!!
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 05:37
perser68 - آلمان - آلمان
این قیافه رو بگذارید کنار اون داعشی که تو سوریه سر میبره!!! اونوقت نگاه کنید که چقدر شباهت درشون میبینید و چقدر اختلاف!!! نمردم و اسمه جدیدی برای اعدام خوندم!سلبه حیات!!! اگه حیاتو خدا به ما میده و اگه خدا همه کارهست پس چرا شما آدمخورا حیاتو از آدمها سلب میکنید؟ اگه نه و خدا کاره ای نیست پس دروغگو و کلاهبردار تشریف دارید!!!کشتنه آدمها قانونی و دولتی!!! جالبتر اینکه داعشو میخوان از مزای ایران دور نگهدارن!!! چون میدونن اگه گوشه شیطون کر ،زبونم لال،داعش قدرتو در ایران بگیره، ملا ها باید دکون بازارشونو جمع کنن و برن و این بخور بخورها و حسابای بانکی باز کردنها دورهش به سر میاد!وگرنه همونقدر که داعش میکشه اینا کمتر از داعش نمیکشن!
‌سه شنبه 15 مهر 1393 - 11:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.