غنچه قوامی در اعتراض به ادامه بازداشتش دست به اعتصاب غذا زده است

تصویر غنچه قوامی بعد از رای به حسن روحانی در انتخابات گذشته ریاست جمهوری اسلامی در صندوق رای‌گیری در لندن. آقای روحانی در جریان سفر خود به نیویورک از پاسخ دادن به سوالی در خصوص این حامی انتخاباتی‌اش سر باز زد.


تقاطع: مادر غنچه قوامی، فعال حقوق زنان که بیش از سه ماه است در بند دو-الف سپاه پاسداران در زندان اوین تهران زندانی است، می‌گوید که دخترش از روز چهارشنبه (۹ مهر-۱ اکتبر) دست به اعتصاب غذا زده است.

سوسن مشتاقیان که روز شنبه (۱۲ مهر-۴ اکتبر) موفق شد بعد از نوزده روز ممنوعیت ملاقات با دخترش، او را ببیند، در صفحه‌ی فیسبوکش نوشت که “غنچه” از «بلاتکلیفی صد روزه کلافه شده» و با توجه به این‌که «خیلی وقت است بازجویی ندارد» گفته که «دیگر تحمل نمی‌کند» و در اعتراض به ادامه‌ی بازداشت موقتش، «اعتصاب غذا می‌کند».

خانم مشتاقیان با اعلام این‌که تا زمانی که «غنچه اعتصاب غذایش را نشکند»، خودش نیز «لب به غذا نمی‌زند»، گفته که در همان روز چهارشنبه، شخصی به اسم “دهلوی” به دیدن دخترش رفته و «سعی کرده وکیل رسمی‌اش علی‌زاده طباطبایی را عزل، و خودش را به عنوان وکیل به او تحمیل کند».

به گفته‌ی وی، این فرد «حتی می‌خواسته با فشار به غنچه اتهامات جدید وارد کند».

مادر این زندانی سیاسی در پایان این متن کوتاهی فیسبوکی نوشته: «خدایا شاهد بودی هشتاد و دو روز سکوت کردم تا دختر بی‌گناهم سالم به خانه برگردد. برنگشت و الان جان و سلامتی‌اش هم در خطر است. دیگر ساکت نمی‌شینم. خدایا این کابوس را تمام کن. خدایا به من قدرت بده تا جگرگوشه‌ام را نجات بدهم.»

غنچه قوامی، دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی حقوق در دانشگاه سواز لندن، از روز نهم تیرماه و ده روز پس از بازداشت چند ساعته‌اش در جریان تجمع شماری از زنان در مقابل “استادیوم آزادی” با هدف ورود به استادیوم والیبال، دستگیر و به بند دو-الف سپاه پاسداران در زندان اوین تهران منتقل شد.

بازتاب گسترده‌ی بازداشت او به دلیل ارتباطش با مسابقات جهانی والیبال، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخن‌گوی قوه‌ی قضاییه جمهوری اسلامی را به واکنش وادار کرد. او روز ۳۱ شهریورماه در نشست خبری خود گفت: «برخلاف تبلیغاتی که در این زمینه صورت گرفت پرونده ایشان ربطی به موضوع ورزش ندارد، هر چند که در یک نقطه مربوط به این امر صورت گرفته باشد.»

در همین ارتباط، محمودعلی‌زاده طباطبایی، وکیل خانم قوامی، روز ششم مهرماه با بیان این‌که پرونده‌ی موکلش به شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب تهران ارسال شده، به خبرگزاری ایسنا گفت که اتهام او در این پرونده «تبلیغ علیه نظام» است.

گفتنی است، غنچه قوامی که هم‌زمان دارای تابعیت بریتانیا نیز است، در اسفندماه سال گذشته پس از پایان تحصیلش در انگلستان به ایران بازگشت. او در انتخابات سال گذشته‌ی ریاست جمهوری اسلامی در ایران، از حامیان حسن روحانی بود و در لندن به وی رای داده بود.

آقای روحانی در جریان سفر اخیرش به نیویورک، در جلسه‌ی پرسش و پاسخ در “بنیاد امریکای نوین”، به سوال یکی از ایرانیان حاضر در جلسه در خصوص بازداشت غنچه قوامی، به بهانه‌ی اتمام وقت پاسخ نداد و از سوال‌کننده دعوت کرد که «به مهمانی شام» جمهوری اسلامی برای ایرانیان مقیم امریکا برود.

او در مصاحبه‌ با کریستین امان‌پور نیز در پاسخ به سوالی درباره‌ی بازداشت غنچه قوامی و دیگر شهروندان با تابعیت دوگانه در ایران با تاکید بر این‌که این نوع تابعیت در قوانین جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته نمی‌شود مدعی شد که افراد بازداشت‌شده از دادرسی عادلانه برخوردار می‌شوند.

+55
رأی دهید
-7

martinT - هایدلبرگ - آلمان
رای دادی ،نوش جونت پس!
یکشنبه 13 مهر 1393 - 21:23
perser68 - آلمان - آلمان
خب خودش رأی به این حکومته ضد زن داده،خودش این حکومته ضد زنو تائید کرده، دیگه چه انتظاری داره؟فکر کرد روحانی بیاد میتونه به تماشای والیبال بره؟ عکسه یادگاری هم انداخته!
یکشنبه 13 مهر 1393 - 21:45
alibabatabrizi - تبريز - ايران
آخه توف و لعنت به این رهبر دیکتاتور و ظالم ایران . که به نام دین و اسلام همه رو از دین متنفر و زده کرده چقدر ظلم آقایی فدایی رهبر ادیسه این خبر‌ها هم به گوش ناشنوأئی شما هم میرسه.
یکشنبه 13 مهر 1393 - 22:33
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
دختر خوب خواهر من عزیز من خود کرده را تدبیر نیست. تو مثلا خیلى فعال سیاسى هستى خودتو جر دادى تو لندن رفتى رأى دادى به روحانى و حالا هم جواب رأى خودتو از دهان همین آقاى روحانى گرفتى. آقاى روحانى گفت که شما از دادرسى عادلانه برخوردار خواهى شد. تا تو باشى دیگه از این غلط ها نکنى. رفتى رأى دادى به یکى که خود نظام تقدیم ملت کرده. چقدر از این جنبش سبزى ها و جنبش بنفشى ها و کلیدسازها بدم میاد. یعنى از نادانى اینها خندم میگیره.
یکشنبه 13 مهر 1393 - 22:44
nasl sokhta - لندن - انگلیس
خاک تو سر تحصیلکرده اگه تو باشی‌ ،حماقت تا این حد که جنس آخوندا را نشناسی از بیسوادی و جهالت به روباه بنفش رای بدی به خیال اینکه ناجی زن ایرانی‌ باشد از ظلم و تبعیض
دوشنبه 14 مهر 1393 - 00:05
massoudoslo - اسلو - نروژ
یاد و اسم و شجاعت کسانی مثل خانوم غنچه قوامی در تاریخ ما ماندگار شده است
دوشنبه 14 مهر 1393 - 06:53
babak.ae - تهران - ایران
وقتی توی تحصیلکرده مهر تایید به جمهوری اسلامی میزنی، وای به حال باقی. تکلیف خودتو معلوم کن طرف دولتی یا ضد دولت.
دوشنبه 14 مهر 1393 - 11:07
*پسر شجاع* - تهران - ایران
بابا این بیچاره میخواست یه بازی والیبال تو استادیوم ببینه به غلط کردن افتاد آشغالای عوضی دیگه چی از جونش میخوایین چند ماه بی دلیل زندانیش کردین. آزادش کنید این بیچاره رو حـ... ها..
دوشنبه 14 مهر 1393 - 13:18
*پسر شجاع* - تهران - ایران
در ضمن اون کسانیکه در مورد رای دادن این خانم نظر،میدن بهتره زیاد دور ور ندارن رای دادن این خانم به کسی ربطی نداره همانطور که رای ندادن شما برای دیگران اهمیتی نداره ..به همین خیال باشین که با رای ندادن شماها این حکومت سرنگون میشه..
دوشنبه 14 مهر 1393 - 13:26
perser68 - آلمان - آلمان
شجاع . می خوام حکومته فاسده آخوندی نابود نشه و شما و دوستانت حالشو ببرید!
دوشنبه 14 مهر 1393 - 20:33
کوروش مهری - یزد - ایران
دوستان این خانم یه خبطی کرده فکر کرده آخوند خوب هم هست(آخوند خوب آخوند مرده است)ولی باید آزاد بشه بره دنبال زندگیش
‌چهارشنبه 16 مهر 1393 - 19:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.