یک گروگان بریتانیایی در لیبی آزاد شد

معلوم شده که در آزادی دیوید بلام واسطه‌گری‌های سیاسی محلی و همچنین پرداخت باج دخیل بوده است


دیوید بلام، معلم بریتانیایی که در لیبی به گروگان گرفته شده بود آزاد شده و به نزد خانواده‌اش بازگشته است.

خبرنگار بی‌بی‌سی دریافته است که برای آزادی او به گروگان‌گیران باج داده شده اما دولت بریتانیا در جریان این داد و ستد نبوده است.

وزارت خارجه بریتانیا، روز شنبه، چهارم اکتبر، اعلام کرد آقای بلام که در مدرسه بین‌المللی (اکنون تعطیل شده) بنغازی تدریس می‌کرد "صحیح و سالم" است و به خانه‌اش بازگشته است.

موضوع به گروگان گرفته شدن وی به علت درخواست اعضای خانواده‌اش و همچنین با درخواست وزارت خارجه بریتانیا، علنی نشده بود.

آن‌طور که معلوم شده در آزادی او واسطه‌گری‌های سیاسی در سطح محلی و همچنین پرداخت باج دخیل بوده است.

کارولین هاولی، گزارشگر امور بین‌المللی بی‌بی‌سی می‌گوید دریافته که از مدرسه محل تدریس دیوید بلام درخواست باج شده بود و این پول برای تضمین آزادی او پرداخت شده است اما مقدار باج پرداختی و تامین کننده آن هنوز معلوم نشده و نحوه داد و ستد آن هم نامشخص مانده است اما آنچه مشخص شده این است که وزارت خارجه بریتانیا در این ماجرا و مذاکرات با گروگان‌گیرها درگیر نبوده است.

آقای بلام که روز پنجشنبه گذشته به بریتانیا بازگشته، نخستین بار در ۲۸ اوت گذشته در ویدئویی در اینترنت دیده شد در حالی که زیرپیراهنی سفید به تن داشت و در اتاقی با دیوارهای سیمانی خطاب به دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا می‌گفت برای آزادی او تلاش کند. زمان گروگان گرفته شدن وی ماه می گذشته اعلام شده است.

او که در این ویدئو به انگلیسی سخن می‌گفت ادعا کرد در وضع جسمانی خوبی به سر می‌برد و مدتی طولانی را در اسارت گذرانده است.

گوردن کورآ، گزارشگر امنیتی بی‌بی‌سی می‌گوید موضوع نگران‌کننده در مورد آقای بلام این بود که او نیز به سرنوشت دیگر گروگان‌های در بند شبه‌نظامیان دولت اسلامی (داعش سابق) دچار شود.

سرنوشتی که در چند هفته اخیر با انتشار ویدئوهای منسوب به گروه دولت اسلامی از سربریدن دو خبرنگار آمریکایی، یک امدادگر بریتانیایی و یک راننده اهل این کشور حکایت داشت.

با وجود این، از گروهی که آقای بلام را گروگان گرفته بود اطلاعاتی در دست نیست و به همین علت هم ماهیت خواسته آنها معلوم نیست.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به آزادی آقای بلام ضمن ابراز خشنودی از بازگشت و سلامتی او گفته "ما از زمان به گروگان گرفته شدن آقای بلام با خانواده‌اش در تماس بودیم و از آنها حمایت کردیم."

+9
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.