قاضی آمریکایی حکم به فاش‌سازی فیلم تغذیه اجباری در گوانتانامو داد

به برخی از اعتصاب غذا کنندگان به اجبار و از طریق واردکردن لوله به بینی محلول مغذی داده شده است


یک قاضی آمریکایی طی حکمی به کاخ‌سفید دستور داده ویدئوهای موجود از غذادادن اجباری به یکی از زندانیان گوانتانامو را منتشر کند.

قاضی گلادیس کسلر، یکی از قضات دادگاه‌های ناحیه‌ای ایالات متحده، این حکم را بر اساس تقاضای چند رسانه خبری آمریکا صادر کرده است که خواستار دسترسی و انتشار این ویدئوها شده بودند.

با وجود این، تصاویر تا هنگامی که چهره‌های افراد داخل آنها محو و صدای آنها غیرقابل شناسایی شود علنی نخواهند شد.

این ویدئوها مربوط به زندانی اهل سوریه، ابو وائل ذیاب است که در آن نشان داده می‌شود او از سلول‌اش بیرون برده می‌شود و با وارد کردن لوله‌ای از طریق بینی به زور مایع خوراکی وارد بدنش می‌شود.

وکیل آقای ذیاب در واکنش به حکم دادگاه گفته: "ما بسیار از این تصمیم خشنودیم چرا که انتشار این تصاویر به مردم آمریکا فرصت خواهد داد با چشمان خود ببینند با زندانیانی که اعتصاب غذایی مسالمت‌آمیز کرده‌اند چه طور بدرفتاری می‌شود."

جان الزبرگ، وکیل آقای ذیاب همچنین گفته: "ما معتقدیم وقتی حقیقت نمایان شود اِعمال چنین روش‌های وحشتناکی متوقف خواهد شد."

آقای ذیاب از سال ۲۰۰۲ در زندان گوانتانامو به سر می‌برد.

درخواست اولیه برای آزاد سازی این تصاویر در ماه ژوئن گذشته از سوی چند رسانه و خبرگزاری از جمله آسوشیتدپرس و گاردین مطرح شد.

قاضی گلادیس کسلر، روز گذشته (جمعه سوم اکتبر) ضمن صدور حکم فاش‌سازی این ویدئوها اعلام کرد که تصاویر بعد از نامعلوم شدن هویت افرادی که در آنها دیده می‌شوند، در دسترس رسانه‌ها قرار خواهند گرفت.

اعتصاب غذای عمومی و گسترده در زندان گوانتانامو از سال گذشته آغاز شد و طی آن ۱۰۰ زندانی در اقدامی مشترک دست به اعتصاب غذا زدند که در نوع خود بی‌سابقه بود و طولانی‌ترین اعتصاب غذای زندانیان در تاریخ لقب گرفت.

به ۳۶ نفر از اعتصاب کنندگان به صورت اجباری و از طریق لوله غذا داده شد و پنج نفر از آنها هم به علت وخامت اوضاع در بیمارستان بستری شدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که بستن زندان گوانتانامو را از ابتدای ریاستش بر کاخ سفید وعده داده بود، همچنان زیر فشار انتقادها برای عملی کردن وعده خود است.

+18
رأی دهید
-3

hassan5 - تهران - ایران
گرچه با شکنجه بهر نوعش مخالفم ولی بد نبود که این افراد عقب افتاده بدست خودشان خودشان را از بین میبردند.اینها همان داعش بعدی هستند
یکشنبه 13 مهر 1393 - 14:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.