دخترها در تحصیل از پسرها 'جلوترند'

برخی محققان می‌گویند تحقیقاتی که صرفا بر اساس نمره امتحان بوده باعث ایجاد این کلیشه‌ شده که پسرها در ریاضی و علوم بهتر هستند


تقریبا از ابتدای دهه هشتاد شمسی، ایران خود را با پدیده تازه‌ای مواجه دید، تعداد دخترانی که از سد کنکور گذشته و وارد دانشگاه شدند از پسران بیشتر شد. روندی که تا به حال ادامه داشته است.

امسال نیز مثل سال‌های اخیر ۵۸.۴۳ درصد از تازه‌واردان به دانشگاه‌های را دختران تشکیل می‌دهند.

این در حالی است که بنابر اطلاعات مرکز آمار ایران، در سال تحصیلی ۷۱-۷۰ تنها ۲۹% پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی را دختران تشکیل می‌دادند.

اما در طول یک دهه بعد، دختران با رشدی ۲۵ درصدی از پسران پیش افتادند و این آمار در سال ۸۱-۸۰ به ۵۱%، در سال ۸۲-۸۱ به ۵۳%، در سال ۸۷-۸۶ به ۶۳% و در سال ۸۸-۸۷ به ۶۴% رسید.

از زمانی که این پدیده در ایران مشاهده شد، نهادها و کارشناسان به دنبال پاسخ این سوال بودند که چرا چنین شده و پیامدهای آن چیست و گزارش‌ها و تحلیل‌ها و تحقیق‌هایی در این زمینه صورت گرفت و میزگردها و جلسات بحث و بررسی برگزار شد.

از میان دلایل بی‌شماری که برای این پدیده مطرح شد نقش "محدودیت‌هایی" که دختران با آن مواجهند و "تحولات اجتماعی" و "پیامدهای دختران تحصیل‌کرده" بیشتر از همه عنوان شده است.

مرکز تحقیقات استراتژیک در پژوهشی که در سال ۸۶ منتشر کرد، ۳۱ دلیل برای این پدیده ذکر کرده است.

اما این دلایل تا چه حد افزایش داشگاهیان دختر را توضیح می‌دهند و آیا این پدیده مختص ایران است؟


کلیشه

تا دو دهه پیش باور رایج این بود که پسرها در برخی از جنبه‌های تحصیلی مثل ریاضیات و علوم بهتر از دخترها هستند و دخترها در درس‌هایی مثل زبان بهترند که به خواندن و درک مطلب ارتباط دارد.

اما بررسی‌های جدید نشان می‌دهند نه تنها فاصله دخترها و پسرها در ریاضیات و علوم بسیار کم شده یا حتی از بین رفته، بلکه دخترها در تمام جنبه‌های تحصیلی از پسرها پیش هستند، و این موضوع محدود به یک کشور دنیا هم نیست.

بررسی محققان داشگاه نیوبرانسویک کانادا که وضعیت تحصیلی دختران و پسران را در مقاطع تحصیلی مختلف در سی کشور دنیا از جمله ایران بررسی کرده‌اند نشانگر روند مشابهی در تمام این کشورهاست.

محققان در این پژوهش ۳۰۸ تحقیق را بررسی کردند که در مجموع بیش از یک میلیون دانش آموز و دانشجو را از دوره ابتدایی تا دانشگاه در بر می گرفت

"با در نظر گفتن اینکه چقدر توجه رسانه‌ها به این پدیده جهانی کم بوده، به نظر می‌رسد این حقیقت که دخترها عموما بهتر از همسالان پسرشان تحصیلات عمومی را می گذرانند، رازی است که بخوبی مخفی نگه داشته شده است."

این در حالیست که از بیست سال پیش سعی شده تا توحه به این موضوع را جلب شود که دخترها در ریاضی عملکرد بهتری دارند.

با توجه به نتایج تحقیقات جدید، این نظریه مطرح شده که در سال‌های اخیر پسرها دچار افت تحصیلی شده‌اند اما دانیل و سوزان وُیر، زن و شوهر روانشناسی که این تحقیق را انجام داده‌اند این نظریه را هم زیر سوال برده اند.

بررسی این محققان سال‌های ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۱ را در بر می‌گیرد و نشان می‌دهد که این پدیده مختص سال‌های اخیر نیست بلکه نزدیک به یک قرن قدمت دارد.

دانیل و سوزان وُیر معتقدند تحقیقاتی که بر اساس آن این باور کلیشه‌ای بوجود آمده که که پسرها در ریاضی و علوم بهتر هستند و دخترها در درس‌های مرتبط به زبان و صرف و نحو، بر اساس نتیجه امتحان‌ها بوده نه بر اساس بررسی عملکرد دانش آموزان در یک سال تحصیلی و معدل نهایی.


دخترها در کشورهای مختلف با مولفه‌های اجتماعی و فرهنگی متفاوت در زمینه تحصیلی از پسرها پیش افتاده‌اند"پسرها معمولا در امتحان نمره بهتری در ریاضی و علوم می‌گیرند اما دخترها در معدل نهایی، جلوتر هستند."

آنها معتقدند نمره یک درس خاص، توانایی دانش آموز را از نظر فراگیری و بکارگیری اطلاعات پایه یا تخصصی در یک زمان خاص ارزیابی می کند بدون اینکه عامل جمعی را در نظر بگیرد در حالیکه معدل نهایی عملکرد هر دانش آموز را در بستر جمعی کلاس قرار می‌دهد و عواملی مثل تلاش و پشتکار را در یک بازه زمانی طولانی نشان می دهد.

دانیل و سوزان ویر معتقدند در علت یابی این پدیده باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد اما علل فرهنگی و اجتماعی را برای آن مطرح می کنند.

آنها می گویند این باور کلیشه‌ای که دخترها در ریاضی و علوم ضعیف هستند شاید باعث می‌شود پدر و مادرها آنها را تشویق کنند برای این دروس بیشتر فعالیت کنند و این باعث عملکرد بهتر آنها در مجموعه دروس می شود.

تحقیقات دیگر هم حاکی از این هستند که دخترها به درک و فهم مطالب بیشتر اهمیت می دهند اما پسرها به نمره و نتیجه امتحان هر درس.

علاوه بر این دخترها بیشتر بر رفتار و انضباط خود تسلط دارند و رفتارهای جمعی‌شان بهتر است و این به عملکرد تحصیلی بهتری منجر می‌شود.

تحقیق دیگری که در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد در کودکستان دخترها از نظر نظم و انظباط به اندازه یک سال تحصیلی از پسرها پیش هستند.

بر اساس تحقیقی دیگر دختران در کالج با جزئیات و دقت بیشتری از درس استاد یادداشت بر می دارند و بعدا درس را بهتر از پسران به یاد می آورند.

از این رو پسرها شاید در حضور ذهن، تکنیک‌های امتحانی و کنترل اضطراب مهارت دارند اما دخترها برای تسلط به مطلب، پشتکار و استمرار نشان می دهند و بی حوصلگی و حواس‌پرتی را بهتر از پسرها کنترل می‌کنند و وقتی نتیجه مطلوب نمی‌گیرند واکنش بهتری به آن نشان می‌دهند.

همانطور که دانیل و سوزان ویر اشاره کرده‌اند برای فهم پدیده‌ای که در نقاط مختلف دنیا (اروپا، آمریکا، آسیا و آفریقا) با درجات متفاوت توسعه‌یافتگی و مولفه‌های متفاوت اجتماعی و فرهنگی دیده می‌شود برررسی‌های بیشتر و همه‌جانبه‌تری نیاز است.

+13
رأی دهید
-10

humans win - فرایبورگ - سویسس
باز هم تحقیقات کیلویی . تعداد پسرها به دلیل شرایط اقتصادی هست که در دانشگاه ها کم شده . چون اونها برای کمک اقتصادی به خانواده زودتر جذب بازار کار میشن . و خانواده ها برای دخترها بیشتر هزینه میکنن تا پسرها .
شنبه 12 مهر 1393 - 10:42
مهرداد2538 - تهران - ایران
علت پیشی گرفتن قبول شدگان دختر در کنکور از دههء هشتاد تا کنون، برتری هوشی دختران نبوده است. بلکه روشن شدن این مطلب برای پسران بوده است که درس خواند باعث عقب افتادگی اقتصادی و ضعف مالی مردان در زندگی آینده شان می شود و با مدرک دانشگاهی نمی توانند کاری با درآمد مناسب پیدا کنند که بتوانند مسئولیت زندگی را به نحو مطلوب بر عهده بگیرند. و از آنجایی که در جامعه ما بیشترین بار مسئولیت تامین مالی خانواده بر عهدهء مردان است، این تفکر بتدریج باعث کمتر شدن جمعیت دانشجویان مذکر شده است. حتی این مسئله بر فکر دانش آموزان دبیرستانی هم اثر گذاشته و باعث کاهش انگیزهء دانش آموزان پسر برای تحصیل با انگیزه ء مثبت شده است.
شنبه 12 مهر 1393 - 12:56
عقاب سرخ - پرسپولیس - پرشیا
پسر‌ها شیرن مثل شمشیرن::دخترا موشن مثل خرگوشن :) بچه بودیم اینو واسه خواهر‌ها و دخترها واسه شوخی‌ و خنده می‌خوندیم،،الان باید گفت: پسرها شیره‌‌ای اند همشون شیشه‌ای اند :: دخترا عملی‌ مصنوعی‌ اند, پروتزی سلیکونی اند،، بیش از بیست تا دختر از خواهر و اقوام تا همسایه و هم محلی همشهری میشناسم که همه مدرک دانشگاهی دارن الان همگی‌ بیکار یا شوهر دار هستن یا بچه داری می‌کنن ,حتی یکیشون هم با مدرکی‌ که گرفته شاغل نشده! بعضیهاشون هم با اینکه ترشیده شدن اما باز منتظر شاهزاده سپیدپوش با اسب سفید هستن تا آنهارا به قصر رویا‌هاشون ببره
شنبه 12 مهر 1393 - 17:31
kuroshf - شیراز - ایران
آفرین بر دخترها.البته همانطور که در بالا اشاره شده دلایل زیادی دخیل هستند.اما به نظر من زمانی جامعه درست می شود که زنان جامعه درست شود و این نخستین گام هاست. من خودم مرد هستم وولی با شنیدن این اخبار بسیار خوشحال می شوم.آفرین به همه زنان و دختران
دوشنبه 14 مهر 1393 - 08:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.