شهرام جزایری، از بزرگ‌ترین محکومان فساد اقتصادی در جمهوری اسلامی، آزاد شد

شهرام جزایری، یکی از بدنام‌ترین متهمان فساد اقتصادی در ایران، که در زمان دستگیری‌اش ۲۹ سال داشت، پس از سپری کردن حکم ۱۱ سال زندان خود روز جمعه، ۱۱ مهرماه، از زندان آزاد شد.

یک مقام قضایی که از او نامی برده نشده به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت که آقای جزایری پس از «تحمل دوران محکومیت خود» صبح روز جمعه از زندان اوین آزاد شده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل شهرام جزایری، روز ۲۹ شهریور گفته بود که آقای جزایری «تنها محکوم مالی» در ایران به شمار می‌رود که «به طور کامل رد مال» کرده و تمام بدهی‌های خود را پرداخته است.

شهرام جزایری در آبان‌ماه سال ۱۳۸۰ به دلیل اتهاماتی چون «اخلال در نظام اقتصادی ایران، اخلال در نظام صادراتی، پرداخت رشوه، جعل اسناد و حیف و میل اموال دولتی» دستگیر و به ۲۷ سال زندان محکوم شد.

وی در مراحل بعدی دادگاه در نهایت در تاریخ شش خرداد سال ۸۷ به ۱۱ یازده سال حبس تعزیری، رد مبلغ نزدیک به ۵۰ میلیون دلار آمریکا به بانک ملی ایران و صندوق ضمانت صادرات، پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر این مبلغ و محرومیت از فعالیت‌ بازرگانی در بخش صادرات و واردات و محرومیت از اخذ هر گونه تسهیلات بانکی اعم از ریالی و ارزی به مدت ده سال محکوم شد.

پرونده شهرام جزایری یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های فساد اقتصادی در ایران است. وی در جریان دادگاه خود از پرداخت مبالغ هنگفتی به تعدادی از سیاستمداران شاخص جمهوری اسلامی نظیر مهدی کروبی، رئیس مجلس ششم، هادی خامنه‌ای، برادر رهبر جمهوری اسلامی، و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مدیران مطبوعات خبر داد.

وی همچنین گفته بود که مبلغ هنگفتی نیز به دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای ارسال کرده، اما دفتر رهبر ایران «حاضرنشده که پول وی را قبول کند».

طرح نام مهدی کروبی و تعدادی از شخصیت‌های سیاسی نزدیک به جریان اصلاح‌طلب در دادگاه آقای جزایری، واکنش شدید مهدی کروبی، رئیس مجلس ششم، را به دنبال داشت و وی در نطقی شدیداللحن در جلسه علنی مجلس گفت که نگران جان شهرام جزایری است.

موضوع شهرام جزایری در جریان مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ نیز مطرح شد و محمود احمدی‌نژاد از مهدی کروبی درباره پرداخت سیصد میلیون پول از سوی شهرام جزایری به وی سوال کرد.

آقای کروبی در پاسخ گفت که برای دریافت کمک مالی از سوی آیت‌الله خمینی، بنیانگذار و اولین رهبر جمهوری اسلامی، اجازه داشته است.

وی گفت که شهرام جزایری ۳۰۰ میلیون تومان به او داده و در مقابل هم چیزی نخواسته است.

نام فرزندان برخی از مقامات قضایی ایران نظیر قربانعلی دری نجف‌آبادی، وزیر اطلاعات و دادستان کل سابق ایران، و مرتضی مقتدایی، دادستان سابق کل کشور، نیز در جریان دادگاه آقای جزایری مطرح شد، اما این افراد در دادگاه او محاکمه نشدند.

شهرام جزایری در اسفند سال ۸۵ هنگامی که برای ارزیابی دارایی، املاک و مستغلاتش از زندان بیرون آمده بود، گریخت و متواری شد، اما پس از مدتی، به گفته مقامات جمهوری اسلامی، در یک کشور عربی دستگیر و به ایران بازگردانده شد.

+27
رأی دهید
-14

arkadash - نیکوزیا - قبرس
اینهم معادله قشنگیه 1387+11=1393!!!!
جمعه 11 مهر 1393 - 14:34
بت شکن - مونترال - کانادا
یکی‌ از مفسدان اقتصادی به ۲۷ سال زندان محکوم میشود، سال ۸۵ از دست سرباز محافظ و سپس از کشور میگریزد و در یک کشور عربی دستگیر میشود اما ۲ سال بعد یعنی‌ سال ۸۵، ۱۶ سال تخفیف مجازات میگیرد ولی‌ یک انسان با شعور و با فهم را به خاطر تفسیر متفاوتی از قرآن اعدام میکنند و یک کارگر ساده و با وجدان دیگری مثل ستار بهشتی را تا حد مرگ شکنجه میکنند!!!
جمعه 11 مهر 1393 - 17:17
تیتو تیتو - تهران - ایران
خدا حفظش کنه ایشالله ادامه دهنده راه آقا بابک زنجانی خواهد بود راهش پر رهرو باد !!!!!!
جمعه 11 مهر 1393 - 17:41
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
بیچاره شهرام توی زندان افسردگی گرفته بود ازبس که بهش گفته بودن آفتابه دزد!
جمعه 11 مهر 1393 - 17:55
مهدخت - برن - سوئیس
ازادیت را بهت تبریک میگویم خوشحالم چیزهایی که بلد نبودید خیلی عالی در زندان یادگرفتی حالا واقعا حرفه ای شدی میتونی تمیز کلاه این مملکت رو برداری مبارکت باشه مدرک دکترات
جمعه 11 مهر 1393 - 19:09
مهدخت - برن - سوئیس
ازادیت را بهت تبریک میگویم خوشحالم چیزهایی که بلد نبودید خیلی عالی در زندان یادگرفتی حالا واقعا حرفه ای شدی میتونی تمیز کلاه این مملکت رو برداری مبارکت باشه مدرک دکترات
جمعه 11 مهر 1393 - 19:10
1irani - لندن - انگلستان
بابا انقد دزدی کردن که دزدی شهرام براشون چیزی نبود خجالت کشیدن خودشون آزادش کردن
جمعه 11 مهر 1393 - 23:53
karaji - گتنبرگ - سوئد
حالا دیگه تو شهر تنها نیستی‌ شهرام جان ، تا دلت بخواهد دزد پر و چاق هست !!
شنبه 12 مهر 1393 - 00:43
بی بالان - کلاچای - ایران
بیچاره چند سالی فعالیت اقتصادی نداشته . مجدد به دستور آغاشون به فعالیت در اومدن
شنبه 12 مهر 1393 - 06:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.