ترکیه: اجازه نمی دهیم کوبانی به دست داعش بیفتد

گروه داعش درماههای اخیر مناطقی از عراق و سوریه را به تصرف خود درآورده است


بی بی سی : احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفته است که کشورش برای جلوگیری از تصرف شهر مرزی کوبانی توسط شورشیان وابسته به گروه دولت اسلامی (داعش) هر اقدامی که لازم باشد، انجام می دهد.

نخست وزیر ترکیه این اظهارات را در حالی بیان کرد که روز گذشته (دوم اکتبر) پارلمان ترکیه با اکثریت آرا به عملیات نظامی آن کشور و نیروهای خارجی در عراق و سوریه رای مثبت داد.

در همین حال عصمت ایلماز، وزیر دفاع ترکیه انجام هر گونه اقدام فوری در این مورد را غیرمحتمل عنوان کرد.

پیشروی شورشیان سنی مذهب تندرو در مناطق کردنشین سوریه واقع در نزدیکی مرز ترکیه و نزدیک شدن جبهه جنگ به مرز ترکیه ظاهرا باعث افزایش فشار بر دولت ترکیه جهت بر عهده گرفتن نقشی مهم‌تر در مبارزه با شورشیان وابسته به 'دولت اسلامی' در سوریه و عراق شده است.

دولت استرالیا هم موافقت این کشور را برای پیوستن به عملیات نظامی علیه پیکارجویان گروه 'دولت اسلامی' در عراق اعلام کرد.

در همین رابطه تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا گفته است گروه داعش "کیش مرگ آوری" است که در تمام جهان اعلان جنگ کرده و باید متوقف شود.

آقای ابوت همچین تاکید کرد که استرالیا به درخواست دولت عراق به نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا پیوسته است.

آقای ابوت با اشاره به این که که موافقت برای حضور در عملیات نظامی تصمیمی نیست که به آسانی گرفته شود، تاکید کرد که عراق در مقابله با پیکارجویان 'دولت اسلامی' نیابد تنها باشد.

نخست وزیر استرالیا همچنین از اعزام نیروهای ویژه برای کمک و مشاوره به نیروهای نظامی عراق خبر داد.


به گفته دولت استرالیا دست کم ۶۰ استرالیایی با گروههای تروریستی در خاورمیانه همکاری می کنند


آقای ابوت در عین حال خاطرنشان کرد که دولت این کشور طرحی فوری برای حضور نیروهای استرالیایی در سوریه و همچنین حضور نیروهای این کشور در عملیات زمینی ندارد.

تصمیم دولت استرالیا برای پیوستن به عملیات نظامی نیازی به تایید پارلمان آن کشور نداشته و این تصمیم در حالی گرفته شده که گفته می شود شمار شهروندان استرالیایی که به پیکار جویان داعش پیوسته اند، افزایش یافته است.

به گفته دولت استرالیا دست کم ۶۰ استرالیایی با گروههای تروریستی در خاورمیانه همکاری می کنند و حدود ۱۰۰ نفر هم فعالانه از داخل خاک استرالیا از این گروهها حمایت می کنند.

به گفته خبرنگاران انتظار می رود که اولین ماموریت نیروهای استرالیایی طی چند روز آینده انجام شود.

گروه داعش در ماههای اخیر مناطقی را در عراق و سوریه به تصرف خود در آورده است.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا هم در دو هفته گذشته اهدافی از این گروه را در عراق و سوریه بمباران کردند.

سازمان ملل متحد هم روز گذشته (دوم اکتبر) در گزارشی درباره تحولات عراق، مدارک جدیدی درباره آنچه اقدامات گروه داعش در نقض متناوب حقوق بشر در آن کشور خوانده، ارائه کرد و خشونت‌های این گروه را "گسترده" توصیف کرد.

+16
رأی دهید
-7

آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
بدون تورکیه نمی‌شه، کرد‌ها همیشه به تورک‌ها احتیاج داشتند و دارند، بیش از ۱۸۰ هزار کرد سوریه هم به تورکیه پناهنده شده اند
جمعه 11 مهر 1393 - 14:39
mountainman - استکهلم - سوئد
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک لطفا به این تورکیه ای ها بگید از سرزمینهای کرد نشین عقب نشینی کنن. با تچکر. ترکیه کمتر کرد بکشه بزارن یه جشن نوروز بگیرن کمک به کردها و پشتیبانی از کردها پیش کش. کردهای عراق به تنهایی میتونن کوبانی رو نجات بدن فقط امریکا نمیزاره
جمعه 11 مهر 1393 - 17:07
armin7 - روتردام - هلند
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارکaz یه پان ترک بیشتر از این هم توقع نمی‌شه داشت ،هر چی‌ بدبختیه از سر این تورکیست ،غافل از اینکه چاه کن همیشه ته چاه،نوبت ترکیه هم میرسه.
جمعه 11 مهر 1393 - 17:45
تیتو تیتو - تهران - ایران
مگر اینکه ترکیه یا دولت های منطقه کوبانی را نجات دهند . هر چند ترکیه در این فقره دنبال ماجراجوییست . نکته اینست مناطق مختلف که در ان داعش متوقف شده یا عقب نشینیکرده یا امریکا دخالت کرده یا ایران دخالت کرده و یا کشورهای دیگر .امیدوارم مردم سوریه و عراق از دست جریان های تروریستی نجات پیدا کنند هم اکنون عراق و سوریه تبدیل به گوشت قربانی شده اند .
جمعه 11 مهر 1393 - 17:45
آرمان شهر من - استهبان - ایران
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک! . تو یکی دیگه جرت نگو.. مسبب اصلی این مشکلات و بدبختیها حکومت ترکیه است که کشورشون رو تبدیل کردن به محل ترانزیت و عبور و مرور اعضای داعش و این گروه نفت استخراجی از منابع نفتی عراق و سوریه رو به دولت ترکیه می فروشه و زخمیهاشو تو بیمارستانهای ترکیه مداوا می کنه و... اونوقت یه خشک مغز پان گرگ مثل تو میاد میگه بدون تورکیه!!!! نمی شه؟ بله بدون ترکیه نمی شه البته برای داعشایان که اگه حمایتهای پیدا و پنهان ترکیه از اونها قطع بشه فاتحه شون خوندس....
جمعه 11 مهر 1393 - 17:18
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
چرا فراموش کردید که سیاست‌های دولت شما( رژیم ایران) این فلاکت را به بر آورده ، اگر از اسد حمایت نمیکرد داعش به وجود نمی‌آمد. تورکوی بیش از ۷۰۰ سال هست که در آن مناطق حاکم هست ، شما پیش مرگ‌ها چرا نمیروید با داعش بجنگید ، تازه حزب به آصلاح دمکرات کردستان ایران هم می‌خواد دوباره جنگ را با ایران شروع بکن و دوباره صورت سربازان ایرانی‌ را بکنند
جمعه 11 مهر 1393 - 23:54
عاشق تبریز - تبریز - ایران
همش زیر سر خوده عثمانی کثافتون هست..اخه اروپاه هم میدونه چه گرازهای هستید که تحویلتون نمیگیرن با چندین سال پاچخواری.
جمعه 11 مهر 1393 - 23:49
عاشق تبریز - تبریز - ایران
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک...اخه قشقایی بیابان گرد تو چه میگی..اگه این اجازه میداد تا اذری مینوشتم تا حالیت کنم که قشقاییها چی هستند که خودشان را به ترکها میچسبانند..بدبخت ترکهای ترکیه تف هم روت نمیندازن..
شنبه 12 مهر 1393 - 11:21
Barzani - کریستیانساند - نروژ
حکومت ترکیه فاشیست است و مثل خر آلات دست أمریکا و اسرائیل است نقطه سر خط
شنبه 12 مهر 1393 - 13:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.