جارو به دست برای تمیز کردن هند

آقای مودی در سخنانی در روز استقلال هند (۱۵ اوت) گفت که او چقدر از این همه کثافتی که در اطراف خود می‌بیند، ناراحت است

 


حدود ۴ میلیون نفر از کارکنان ادارات دولتی هند و میلیون‌ها دانش‌آموز دبستانی این کشور در اقدامی هماهنگ حرکتی را برای نظافت و تمیز کردن شهرها و نقاط مختلف هند آغاز کردند.

این اقدام همزمان است با روز تولد مهاتما گاندی، رهبر استقلال هند.

روز تولد مهاتما گاندی در هند معمولا و به طور سنتی تعطیل عمومی است. اما امسال کارکنان اداری و دانش آموزان دبستانی در مدارس دولتی این روز را تعطیل نبودند و در عوض با به دست گرفتن جارو و خاک‌انداز دفاتر و کلاسهای درس و توالتهای محل کار خود را تمیز کردند.

ناریندرا مودی، نخست وزیر هند، خود پیش‌آهنگ این حرکت شد و روز پنجشنبه صبح با جارویی در دست در منطقه "والمیکی نگار"حاضر شد و جنبش "بهارات آبیهان" (هند را تمیز کنید) را آغاز کرد. "والمیکی نگار" منطقه‌ای در دهلی است که ساکنان آن عموما کارگران نظافتچی هستند.

آقای مودی در سخنانی در روز استقلال هند (۱۵ اوت) گفت که چقدر از این همه کثافتی که در اطراف خود می‌بیند، ناراحت است.

نخست وزیر هند گفت: "پس از این همه سال از زمان استقلال تاکنون، آیا هنوز باید در کثافت زندگی کنیم؟ حتی این مشکل را نمی‌توانیم حل کنیم."

مهاتما گاندی را که "پدر هند" می‌نامند، به اینکه درباره بهداشت و نظافت وسواس به خرج می داد، شهرت دارد.

آقای مودی در سخنان خود گفت چه روزی بهتر از روز تولد گاندی تا با تلاش برای تمیز کردن هند، از او یاد کنیم. او متعهد شد تا سال ۲۰۱۹ و هنگامی که هند یکصد و پنجاهمین سالروز استقلال خود را جشن بگیرد، "کشوری داشته باشیم که حتی ذره‌ای از کثیفی در دهکده‌ها، شهرها، خیابانها، مدارس، پرستش‌گاه‌ها و بیمارستان‌ها نباشد."

دولت هند برای موفقیت طرح "هند را تمیز کنیم"، از چند روز پیش تبلیغات وسیعی را آغاز کرد؛ و پیش از روز اصلی آغاز این حرکت، تصاویر شخصیت‌ها و سیاستمداران هندی که جارو به دست داشتند، در روزنامه‌ها و اخبار تلویزیونی منتشر شد.
همه راضی نیستند

این اقدام درحالی صورت گرفته که بسیاری از کارکنان دولتی از این اقدام خیلی راضی هم نیستند.

از کارکنان دولتی خواسته شده بود تا در ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه در سرکار حاضر شوند و قول دهند تا حداقل ۱۰۰ ساعت در سال (یعنی دو ساعت در هفته) به تمیزی و پاکسازی مشغول باشند؛ و بلافاصله قول خود را با تمیز کردن شروع کنند.

اما پنجشنبه آغاز یک تعطیلی طولانی مدت در هند است. ابتدا فستیوال هندویی "دسره" در روز جمعه و پس از آن جشن عید قربان در روز دوشنبه. بنابر این تصمیم دولت برای اینکه کارکنان دولتی در روز تعطیل سرکار باشند خرسندی همه را به همراه نداشته است.

یک کارمند ارشد دولتی که نخواست نامش فاش شود به بی‌بی‌سی گفت: "بسیاری از کارمندان و کارکنان ادارات از اینکه یک روز تعطیلی طولانی مدت خود را از دست می‌دهند، ناراضی هستند. خیلی‌ها از قبل برای این تعطیلات برنامه‌ریزی کرده و بلیط هواپیما و یا قطار خریده‌اند. به علاوه، درخواست مرخصی برای این روز هم رد می‌شود و فقط در صورت مرگ یکی از بستگان با درخواست مرخصی موافقت می‌شود."


مبارزه با قضای حاجت در اماکن عمومی

به گفته مقامات دولتی هدف اصلی این برنامه تلاش برای خاتمه دادن به قضای حاجت در اماکن عمومی است. حدود نیمی از جمعیت یک میلیارد و دویست میلیون نفری هند، به توالت دسترسی ندارند.

آقای مودی می گوید می‌خواهد تمام مدرسه‌ها و تمام خانه‌ها در پنج سال آینده دارای توالت باشد.

اما این تعهد دولت بسیار هزینه دارد. این اقدام حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. دولت مقدار بسیار کمی را برای این کار کنار گذاشته است و در نظر دارد که بقیه پول مورد نیاز را از بخش خصوصی و پروژه‌های عمرانی بین‌المللی فراهم کند.

اما منتقدان می‌گویند هند که اغلب در زمره کثیف‌ترین کشورهای جهان خوانده می شود، فقط با ساخت توالت، تغییر نخواهد کرد.

بسیاری از شهرهای هند پر است از زباله و بسیاری از رودخانه‌های این کشور از جمله رود مقدس گنگ پر است از زباله و مدفوع انسانی و حیوانی.

اومش آناند، ناشر مجله "جامعه مدنی" می‌گوید فکر نمی‌کند که آقای مودی فقط درصدد تبلیغات باشد. به گفته او، ناریندرا مودی واقعا می‌خواهد دست به یک اقدام بزند و این حرکت شاید اول راه باشد. به گفته آقای آناند مهم است که یک اقدام نمادین اینچنینی، دست‌کم شروع شود.

+31
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.