رای مثبت پارلمان ترکیه برای عملیات در سوریه و عراق

پیشروی نیروهای گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) در مناطق کردنشین سوریه واقع در نزدیکی مرز ترکیه، نگرانیهای جدی در بین مقامات آنکارا ایجاد کرده استپارلمان ترکیه پس از چندین ساعت بحث و تبادل نظر با اکثریت آرا به عملیات نظامی این کشور و نیروهای خارجی در عراق و سوریه رای مثبت داد.

بر اساس گزارشها از ترکیه، ۲۹۸ نماینده پارلمان به این اقدام رای مثبت و ۹۸ نماینده رای منفی دادند.

دیروز چهارشنبه، ۹ مهر (۱ اکتبر)، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری جدید ترکیه، دوره جدید مجلس کبیر ملی - پارلمان ترکیه - را افتتاح کرد و همزمان لایحه اعطای مجوز به دولت برای شرکت در جنگ علیه گروه دولت اسلامی - داعش - در دستور کار مجلس قرار داد.

لایحه پیشنهادی دولت خواستار دریافت مجوز از پارلمان بود تا "در صورت لزوم، نیروهای مسلح ترکیه برای انجام عملیات و مداخلات نظامی برون مرزی اعزام و به نیروهای نظامی خارجی هم به همین منظور اجازه استقرار در خاک ترکیه داده شود."

پیشروی نیروهای گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) در مناطق کردنشین سوریه واقع در نزدیکی مرز ترکیه و نزدیک شدن جبهه جنگ به مرز دو کشور ظاهرا باعث افزایش فشار بر دولت جهت بر عهده گرفتن نقشی مهم‌تر در مبارزه با نیروهای دولت اسلامی در سوریه و عراق شده است.

جنگ در نزدیکی مرز دو کشور همچنین هزاران آواره جنگی را راهی ترکیه کرده به نحوی که دولت ترکیه دستور داده است مرز به روی پناهجویان بسته شود. عقب راندن نیروهای دولت اسلامی و استقرار امنیت در این منطقه شرایط بازگشت آوارگان به موطن خود را فراهم خواهد آورد. ترکیه در حال حاضر میزبان چند صد هزار پناهنده جنگ داخلی سوریه است.


"نقض حقوق بشر"

همزمان سازمان ملل متحد در گزارشی درباره تحولات عراق، مدارک جدیدی درباره آنچه اقدامات گروه دولت اسلامی در نقض متناوب حقوق بشر در آن کشور خوانده، ارائه کرده و خشونت‌های این گروه را "گسترده" توصیف کرده است.

این گزارش بر مبنای شواهدی تنظیم شده است که از حدود ۵۰۰ مصاحبه به دست آمده‌اند و در آن، جزئیات اقدامات گروه دولت اسلامی و گروه‌های مسلح مرتبط با آن، در اعدام‌های دسته‌جمعی، ربودن زنان و دختران و به کار گرفتن آنها به عنوان برده‌های جنسی، و به کار گرفتن کودکان به عنوان پیکارجو مطرح شده است.

در این گزارش آمده است که قربانیان این خشونت‌ها هدف "نقض گسترده حقوق بشر" بوده‌اند.

سازمان ملل متحد اضافه کرده است که این خشونت‌ها به گونه‌ای سازمان‌یافته و در سطحی وسیع اعمال شده‌اند و می‌توان آنها را در شمار جنایات جنگی به شمار آورد.

در گزارش سازمان ملل متحد دولت عراق هم متهم شده است که در حمله‌های هوایی خود علیه گروه دولت اسلامی، با هدف قرار دادن روستاها، مدارس و بیمارستان‌ها، باعث مرگ تعداد قابل توجهی از غیرنظامیان شده است که برخلاف قوانین بین‌المللی است.

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گزارش کرد که در مجموع در سال ۲۰۱۴ میلادی (تا ماه سپتامبر) در عراق دست‌کم ۹ هزار و ۳۴۷ غیرنظامی کشته و ۱۷ هزار و ۳۸۶ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند که بیش از نیمی از این تلفات از اوایل ماه ژوئیه (در طول چهار ماه اخیر) و از زمان آغاز یورش گروه دولت اسلامی برای در اختیار گرفتن کنترل بخش‌هایی از شمال عراق بوده است.

+36
رأی دهید
-5

تیتو تیتو - تهران - ایران
ترکیه برادر خوانده داعشه پشت این برنامه یک ماجراجویی عثمانی خوابیده اخرشم خودشونو میترکونن میره پی کارش .
‌پنجشنبه 10 مهر 1393 - 21:14
azadi2011 - تورنتو - کانادا
فکر می کنم تیتو- تیتو راست می گویی چون همه شان را همین ترکیه راه اندازی کرد واز مرز هایش عبور داد۰
شنبه 12 مهر 1393 - 00:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.