برداشت عجیب رئیس دیوان عالی کشور از واژه «پریود» در سخنان کیارستمی

 
رئیس دیوان عالی ایران
 

در حالیکه واکنش‌های دست اندرکاران سینما به اظهار نظر کیارستمی درباره سینمای جنگ و انتقاد حاتمی کیا از او ادامه دارد، رئیس دیوان عالی ایران واکنشی متفاوت در مقابل سخنان کیارستمی از خود نشان داده است.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، حسین کریمی رئیس دیوان عالی کشور، عالی‌ترین نهاد قضایی ایران، در واکنش به استفاده از واژه «پریود» در سخنان عباس کیا رستمی گفت: «این تعبیر بی‌شرمانه که از سوی مغز متفکر مشروب‌خوار غرب‌گرای افتاده در داخل غرب اخیرا نسبت به دفاع مقدس بر زبان جاری شده و بنده از بیان آن خجالت می‌کشم، به نظرتان ناشی از چیست؟ کسی که دوران دفاع مقدس را به‌عنوان دوران پریود تاریخ ایران نام برده است، خود را دل در گرو عشق به ایران می‌داند، ولی این ملت را که هزاران شهید و جانباز دارد وقیحانه خطاب کرده است و در رسانه عمومی این تعبیر را به کار برده است. به نظرتان این طرز تفکر برخاسته از چیست؟»

عباس کیارستمی، کارگردان صاحب نام ایرانی، حدود ۶ ماه پیش، در جلسه پرسش و پاسخی در سیراکیوز آمریکا، با نقل کامنت یک کاربر اینترنتی که زیر متنی از حاتمی کیا نوشته شده بود، گفت: «که آن کاربر اینترنت نوشته بود فیلم‌های تو نماند چون تو راجع به یک پریودی از تاریخ ایران حرف زدی که جوانها را به هیجان آورد که به جبهه بروند». موضوع صحبت، مقایسه فیلم «خانه دوست کجاست» کیارستمی است و فیلم‌های حاتمی کیا که با موضوع‌ دوره جنگ ایران و عراق ساخته شده است. واژه پریود (Period)  به معنی یک دوره زمانی است اما به نظر می‌رسد حجه الاسلام حسین کریمی، رئیس دیوان عالی کشور، برداشت متفاوتی از این واژه  در سخنان عباس کیا رستمی داشته است.

او این پرسش را مطرح کرد که «منشاء این نوع برداشت از دفاع مقدس چیست» و گفت: «آیا این موضوع می‌تواند چیزی جز از خود بی‌خود شدن در برابر فرهنگ غربی باشد؟ بنده هشدار می‌دهم تا مراقب باشیم خدایی نکرده ما چنین جریانی را در کشور شاهد نباشیم.»

دیوان عالی کشور، عالی‌ترین مرجع قضایی ایران است که رئیس آن را رئیس قوه قضاییه تعیین می‌کند.

ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان ایرانی در مراسم دریافت بهترین کارگردانی جشنواره فیلم مقاومت برای ساخت فیلم «چ»، گفته بود: «عزیز کرده‌ای حرف‌هایی زد و شهدا را افرادی دانست که قربانی جنگ شده‌اند...البته از قبل هم می‌دانستم که جریانی وجود دارد که نسبت به جنگ بی‌اعتنا است. ایشان عزیز کرده بودند و هستند. ایشان همیشه پرچم ایران را در جشنواره‌های خارجی بالا برده‌اند و دستشان درد نکند اما آنچه اکنون رخ داده میزان را به دست بچه‌ها و کسانی می‌دهد که باید متوجه برخی از امور باشند». او سپس از همه مسئولان به ویژه مسئولان دولتی خواسته بود که نسبت به حرفهای کیارستمی واکنش نشان دهند.

به دنبال آن، حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی ارشاد، با بیان اینکه فیلم سخنان کیارستمی را دیده‌است گفت: «نکته‌ای که امروز همه اعلام می‌کنند این است که کیارستمی این حرف را از قول خودش زده است درصورتی که او فقط نظراتی را نقل قول کرده است. از  رسانه‌ها می خواهم توضیح دهند که ایشان نقل قول کرده است و این صحبت بیان و نظر رسمی کیارستمی نیست.»

+30
رأی دهید
-24

هستیا - شیراز - ایران
خاک بر سرت کنن که هرچی میشنوی بلافاصله میری تو نخ زن هاو دخترا
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 23:43
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
با توجه به اینکه این اخوند های مفتخور فقط به شکم و زیر شکم فکر میکنند، این ملای بیسواد فکر کرده که معنی پریود یعنی عادت ماهانه بانوان! خاک بر سر تو واون رهبر چلاقت که هر دوتون سه تا سور در نادانی به الاغ (ره) زده اید!
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 23:43
ارش کمانگیر - مشهد - ایران
اینم از مثلا یکی از علمای با شعور مملکت من هست که با شنیدن این کلمه از خود بی خود میشه....خدایا شکرت....این خنگی و جهالت و نادانی این علمای عزیز رو از ما نگیر ...البته این دو کارگردانها سینمای ما هم همچین چیز تحفه ای نیستن که سنگشونو به سینه بزنم ولی نادانی و بی سوادی بعضی از این علمای طراز اول کشور ما و مخصوصا ای تحفه نطنز دیگه اخرتش هست.....منتظر سریالهای جدیدتری از اینا باشید...
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 00:02
karaji - گتنبرگ - سوئد
حاجی جون از بس توپ بوده فکر کرده راجع به پریوش صحبت شده ، موضوع اصلا بی‌ سوادی نیست ..!!
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 00:49
نازک بین - شفیلد - انگلستان
متأسفانه منشأ بیشتر گرفتاریها و مشگلات کشور از بی سوادی و نداشتن اطلاعات کافی و برداشت معانی غلط از مفاهیم و نوشته ها ی فارسی و ترجمه اشتباه انگلیسی توسط بعضی ها که عده شان هم کم نیست و بعضا دارای پست و مقام اداری و اجرائی هستند بوجود می آید.
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 00:59
dara20 - تهران - ايران
این یابو بهش میاده ارابه بهش ببندی و توی شهر بگردونی تا زباله جابجا کنه. آخوند احمق
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 01:03
آزاد اندیش۳۳۲۲ - دورام - انگلستان
واقعا خنده دار بود
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 01:58
paksan - آمریکا - آمریکا
بعد ما میگیم یک عده بی سواد رو سرکار آوردن ناراحت می شوند این برادران بسیجی بی سوادتر از این آقا.شک نکنید که این اعدامها این ظلمها این فسادها در قوه قضائیه از آدمهای درست و سالم برنمیاد و باید یک عده معیوب کم سواد و کم اطلاع از حقوق مردم از حقوق بین الملل از شان انسانی و اصلاً بی اطلاع از وضع مردم ایران و جهان متصدی این کارها باشند . این هم نمونه اش. حالا شما ببینید که این آدم با این طرز فکر میتونه یک آدم رو بکشه یا اعدام کنه فقط بخاطر اینکه خودش نمیفهمه!!! از این اتفاقات و بدبختی ها در قوه فاسد قضائیه فراوان هستش و هزاران نفر تو زندان تحت ظلم هستند فقط بخاطر تفکر غلط و کم سوادی قضات زیر دست این آقایان و مشخصه آدم بی سوادی مثل لاریجانی و این آقایان قطعاً آدمهای بی سواد و کم اطلاع رو دور خودشون جمع میکنند افرادی که برای ضرب کردن دو تا عدد در هم باید از دستهاشون استفاده کنند.
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 03:38
paksan - آمریکا - آمریکا
فقط فکرش رو بکنید که چندین هزار نفر زیر دست این آدم ناقص الخلقه اعدام شدند و زندان رفتند فقط بخاطر نافهمی و کم سوادی این آدم. عدالت در قوه قضائیه فاسد خامنه ای چیز نادری است که یافت نمیشه و اگر میشد باید به حکومت دیکتاتوری معاویه زمان شک کرد
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 03:40
سرسره - اهواز - ایران
اخه بدبختا مگه این واقعیت که جوانان کشور رو قربانی جنگ بیهوده و اهداف شوم حکومت کثیف خودتان کردید کسی از مردم نمیدونه ؟ لابد فکرکردید که اگر کیا رستمی نمیگفت مردم یادشون میرفت! این خیانت بزرگ مثل بقیه جنایات بیشمارتان درتاریخ ثبت هست وبارها ازقول کسان دیگری امثال این کارگردان مشهور گفته شده ومیشود ومردم هم میدانند حالا هی به پاچه گیریتون ادامه بدید
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 05:52
Sabokbalam - کالیفورنیا - آمریکا
اشتباه چاپى بوده. ایشان رئیس دیوانه عالى کشور هستند!
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 06:21
Realman - ارواین - امریکا
یکی این بیسواد احمق رو از برق بکشه
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 07:06
بی بالان - کلاچای - ایران
حاجی دوزاری خاک توسرت
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 08:11
azadeh11 - آمستردام - هلند
رئیس دیوان عالی???? خدا به مجرمین و با سواد‌ها رحم کند.
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 08:43
kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
هیییییییییییییییییس !!!!!! حرف نباشه!!! حقمونه !!
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 10:48
biparva-jan - تهران - ایران
ها! عجب تیز هوشه این مرد!
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 11:20
hassan5 - تهران - ایران
از کامنت ساندیس خور ها در باره این افاضات حسین کریمی خبری نیست؟؟؟
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 12:03
Azadikhah - تكسل - هلند
این جمآعت آخوند فقط عقلشون به همین چیزا قد مى ده بس که به فکر زیر شکم هستن!
‌پنجشنبه 10 مهر 1393 - 19:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.