صعود ایران به رتبه پنجم؛ طوفان کشتی آزاد ایران در بازی‌های آسیایی

در دهمین روز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ کاروان ورزش ایران با درخشش کشتی آزاد، سه مدال طلای دیگر کسب کرد تا ۱۰ طلایی شود و جای کره شمالی را در رده پنجم جدول رده‌بندی مدال‌ها بگیرد. ورزشکاران ایران سه نقره و دو برنز دیگر را هم نصیب خود کردند.

در جدول مدال‌ها چین با ۱۱۲ طلا، ۷۲ نقره و ۵۴ برنز رفته رفته به تعداد ۳۰۰ مدال نزدیک می‌شود. کره جنوبی که ناکام بزرگ مسابقات کشتی آزاد مردان و زنان بود ۴۴ طلا، ۵۰ نقره و ۵۲ برنز اندوخته.

ژاپن با ۳۵ طلا در رده سوم است. قزاقستان با وجودی که در فینال کشتی آزاد به نمایندگان ایران باخت اما با درخشش در مسابقات شنا و قایقرانی ۱۵ طلایی شد تا جایگاه خود را در رده چهارم تثبیت کند.

ایران تاکنون ۱۰ طلا، ۱۱ نقره و هشت برنز گرفته در رده پنجم است. نجمه خدمتی (تیراندازی)، اسماعیل عبادی (تیروکمان)، محمد دانشور (دوچرخه‌سواری)، محسن شادی (روئینگ)، بهداد سلیمی (وزنه‌برداری)، محسن محمدسیفی (ووشو)، رضا یزدانی، مسعود اسماعیل‌پور، میثم جوکار و پرویز هادی در کشتی آزاد، ده ورزشکار طلایی ایران هستند.

کره شمالی و قطر با هشت مدال طلا پس از ایران در رده‌های ششم و هفتم هستند. قطر پنج طلا را در دو و میدانی نصیب خود کرد. دونده ۱۰۰ متر این کشور که نیجریه‌ای است، با ۹: ۹۳ صدم ثانیه رکورد بازی‌ها را فرو ریخت. دونده پنج‌هزار مترشان که مراکشی است نیز رکورد جدیدی به جا گذاشت.

تایوان که دیروز با طلای یزدانی از ایران عقب افتاد در رده هشتم قرار دارد. هندوستان و تایلند نیز دیگر تیم‌های حاضر در جمع ۱۰ کاروان ورزشی بر‌تر مسابقات هستند.

در جمع سایر کشور‌ها، امارات در حالی نخستین طلای خود را توسط بانوی دونده استقامت گرفت که او اهل اتیوپی است. برنده مدال طلای سه هزار متر زنان از بحرین نیز اهل کشور کنیاست.

درخشش کشتی آزاد ایران

پس از مدال طلای رضا یزدانی که یکشنبه شب نصیب خود کرده بود، چهار کشتی‌گیر باقی مانده به اتفاق، رقبای اهل کره جنوبی را در حالی از پیش رو برداشتند که قضاوت این مسابقات خصوصاً هنگام دادن اخطار، با اعتراض مربیان ایران مواجه بود.

در فینال ۶۱ کیلو مسعود اسماعیل‌پور مقابل باجرانگ از هندوستان پیروز شد. او در نیمه نهایی نیز در مصافی دشوار، با تغییر روند مبارزه در وقت دوم توانست حریف قزاقستانی دارنده نشان برنز جهان را از پیش رو بردارد. مسعود پیش از آن هم حریفانی از ازبکستان و کره جنوبی را مغلوب کرده بود.

در ۸۶ کیلو میثم جوکار مقابل کشتی‌گیر قزاقستانی با ارائه نمایشی زیبا و هجومی و با نتیجه‌ ۱۴ بر ۴ که به منزله پیروزی ضربه فنی است، پیروز شد تا روی سکوی قهرمانی بایستد. جوکار در نیمه نهایی توانست نماینده کره جنوبی را شکست دهد. قبل از آن هم چین و هندوستان را با امتیاز عالی پشت سر گذاشته بود.

در فینال فوق سنگین پرویز هادی مقابل دولت شعبان‌بای از قزاقستان به روی تشک رفت و به برتری رسید تا آخرین طلای مسابقات کشتی آزاد را به خود اختصاص دهد. هادی در گام اول رقیب چینی و سپس حریف مغولی را شکست داد و در نیمه نهایی بر کره جنوبی چیره شده بود.

در ۷۴ کیلو عزت‌الله اکبری در فینال مقابل رشید قربانف از ازبکستان در حالی ۳-۲ شکست خورد و نقره گرفت که با وجود میدان‌داری او، داوران اخطار سرنوشت‌ساز را به کشتی‌گیر ایران دادند و مدال طلا به قربانف رسید. اکبری در کشتی‌های قبلی از سد نمایندگان پاکستان و کره جنوبی گذشته بود.

نتایج سایر رشته‌ها

در ادامه هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی اینچئون، ملی‌پوشان ایران در پنج رشته قایقرانی، والیبال، بوکس، دوومیدانی و هندبال نیز به رقابت پرداختند.

در کایاک هزار متر احمدرضا طالبیان پس از پاروزن ازبکستانی از خط پایان عبور کرد و صاحب مدال نقره شد. در کانو و همین مسافت، شاهو ناصری پنجمین نفری بود که از خط پایان گذشت. در کانو دو نفره نیز پژمان دیوسالاری و سید کیا اسکندانی هفتم شدند.

در کایاک دو نفره مردان و باز در همین مسافت، ایران با ترکیب علی آقامیرزایی و «سعید فضل اولی» پس از قایقرانان قزاقستان به نایب قهرمانی رسید. در کایاک ۵۰۰ متر زنان آرزو حکیمی در رقابتی نزدیک مدال برنز را از دست داد و چهارم شد اما در کایاک تک نفره ۲۰۰ متر برنز گرفت.

در کایاک چهار نفره ایران با ترکیب احمدرضا طالبیان، حمیدرضا ترکی، فرزین اسدی و امین بوداغی به عنوان چهارم دست یافت. در کایاک ۲۰۰ متر هم علیرضا علی محمدی چهارم شد.

در کانوی ۲۰۰ متر عادل مجللی روی سکوی سوم ایستاد اما در کایاک دو نفره ۲۰۰ متر ایران با ترکیب سعید فضل‌اولی و علیرضا علی‌محمدی ششم شد. تیم کایاک دو نفره ۵۰۰ متر دختران با ترکیب مینا عبداللهی و هدیه کاظمی هشتم شد.

در دو و میدانی و ماده هفتگانه سپیده توکلی در پرش طول بین یازده شرکت کننده آخر شد. او در ماده پرتاب نیزه به عنوان پنجم رسید. توکلی دیروز رکورد پرش ارتفاع زنان ایران را ترقی داد.

در پرش ارتفاع کیوان قنبرزاده و محمد وظیفه دوست با سه خطا حذف شدند. تیم ۴۰۰ متر امدادی ایران با ترکیب مهدی رحیمی، مهدی زمانی، احسان طهماسبی و سجاد هاشمی با انجام خطا از دور مسابقات حذف شد.

در بوکس و وزن ۷۵ کیلو سجاد محرابی نماینده فلسطین را شکست داد. در ۶۹ کیلو امین قاسمی‌پور مقابل سردار از ترکمنستان شکست خورد تا حذف شود. در ۸۱ کیلو احسان روزبهانی مقابل کولدیپ سینگ از هند پیروز شد تا مدال برنزش را قطعی کند.

ملی‌پوشان هندبال ایران در نیمه نهایی مقابل قطر با نتیجه ۲۹ بر ۲۱ شکست خوردند. اما والیبال ایران با برتری ۳-۱ در برابر کره جنوبی به جمع هشت تیم بر‌تر بازی‌های آسیایی راه یافت.

+75
رأی دهید
-1

kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
درود بر تمام بچه هاى با غیرت که مردم و خودشون ، خانوادهاشون خوشحال میکنند، دست مریضاد داره . هزار هزار افرین !!
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 10:13
*Fanoos* - ایران - ایران
بچه ها کاری کردند کارستان .خسته نباشیذ.
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 22:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.