تهدید “نماینده چالوس”: جاده کندوان را به روی غیربومی‌ها می‌بندیم

تقاطع: یکی از نمایندگان استان مازندران در مجلس شورای اسلامی با متهم کردن مسوولان به “بی‌تفاوتی” نسبت به تکمیل آزادراه تهران-شمال، تهدید کرد که در صورت ادامه‌ی شرایط کنونی، جاده کندوان (چالوس) فقط جهت تردد اهالی بومی منطقه باز خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری “ایرنا”، قاسم احمدی، “نماینده نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی”، روز پنج‌شنبه گذشته (۳ مهر-۲۵ سپتامبر) در جلسه “شورای اداری” شهرستان چالوس، با اشاره به سخنان یکی از مسوولان وزرات راه مبنی بر اینکه به دلیل نیاز قطعات دوم و سوم آزادراه تهران-شمال به ده هزار میلیارد تومان بودجه، این وزارت‌خانه قادر به تکمیل آن نیست، گفت: «اگر شرایط به این صورت باشد ما نیز از مردم عزیز ایران عذر می‌خواهیم و جاده را فقط برای تردد اهالی بومی باز خواهیم گذاشت.»

آقای احمدی با بیان این‌که مطالعات این پروژه بیش از چهل سال پیش در سال ۱۳۵۲ صورت گرفته و از سال ۷۵ تا کنون نیز چندین رییس جمهوری و ۱۰ وزیر به خود دیده است، افزود: «آیا مردم مازندران این قدر مظلوم هستند که قطعه یک این آزادراه را از کن تا شهرستانک، برای کاهش بار ترافیکی محور کرج-قزوین و نه برای آسایش مردم مازندران انجام می‌دهند؟»

دو روز پس از این اظهارات (شنبه ۵ مهر-۲۷ سپتامبر)، محمود علیخانی، “امام‌جمعه مرزن‌آباد”، با بیان این‌که «جاده کندوان دیگر کشش این مقدار تردد وسایل نقلیه را ندارد»، به خبرگزاری “ایرنا” گفت: «وقتی تونل کندوان نزدیک به ۸۰ سال قبل با بیل و کلنگ ساخته شد، چه مشکلی وجود دارد که این آزادراه ساخته نمی‌شود؟»

وی با اشاره به واگذاری بدون نتیجه‌ی این پروژه به پیمان‌کار چینی در سال‌های گذشته اضافه کرد: «آقایان به شعار “نه غربی” عمل می‌کنند ولی به “نه شرقی” عمل نمی‌کنند و آزادراه را در اختیار چینی‌ها گذاشتند و آن‌ها هیچ کاری نکردند.»

آقای علیخانی هم‌چنین مدعی شد که در صورت واگذاری اجرای این پروژه به “قرارگاه خاتم‌الانبیا”، این “قرارگاه” متعلق به سپاه پاسداران، تا کنون «با حس مسوولیت‌پذیری آن را ساخته بود».

آزادراه تهران–شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر، اتوبان همت در شهر تهران را به کمربندی چالوس–تنکابن وصل می‌کند. ساخت این آزادراه در سال ۱۳۷۵ و در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی شروع شد. مجری و کارفرمای قطعه یک آزادراه، “بنیاد مستضعفان” است که بر اساس اعلام اسفندماه سال گذشته حسن احمدی نوری، “معاونت ساخت و توسعه آزادراه‌ها” در ایران، پیشرفت این قطعه تا آن زمان ۴۷ درصد بوده است. قطعه چهارم آزادراه نیز که حد فاصل مرزن‌آباد و چالوس است، در فروردین‌ماه ۹۲، به طول ۲۱ کیلومتر افتتاح شد.

در این میان، دو قطعه‌ی دوم و سوم این آزادراه با وجود دست به دست شدن در میان پیمان‌کاران داخلی و خارجی، در نزدیک به ۱۸ سال گذشته پیشرفتی نداشته و کار آن عملا متوقف شده است.

در همین ارتباط، در اردیبهشت‌ماه ۹۲ و در آخرین هفته‌های فعالیت دولت محمود احمدی‌نژاد، علی نیکزاد، “وزیر راه و شهرسازی” در آن دولت، از واگذاری قطعات دو و سه آزادراه تهران-شمال به “قرارگاه خاتم‌الانبیا”، خبر داده و گفته بود: «به دنبال آن هستیم که مجوز‌ها را اخذ ‌و فاینانس را جذب و ساخت قطعات دو و سه را با این قرارگاه نهایی کنیم.»

با این وجود، پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، امضای این قرارداد میان وزارت راه و قرارگاه خاتم‌الانبیا به دلیل عدم توانایی این قرارگاه در تامین اعتبار، منتفی شد و عباس آخوندی، “وزیر راه و شهرسازی”، شامگاه ۲۳ آذرماه سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی با بیان این‌که «در قطعه دو و سه آزاد‌راه تهران-شمال باید ۵۷ کیلومتر تونل ساخته شود»، میزان پیشرفت این قطعه را تنها سه درصد اعلام کرد و گفت “مشکل اصلی” در این آزادراه، “اعداد بزرگ‌مقیاس” و “رقم‌های میلیارد دلاری” است که «بالاخره باید از محلی تأمین شود».

این درحالی است که عبادالله عبداللهی، فرمانده “قرارگاه خاتم‌الانبیا” روز ۱۰ تیرماه امسال در همایشی با عنوان “سه دهه مدیریت جهادی در عرصه اقتصاد کشور” مدعی شد که این قرارگاه “آمادگی کامل” داشت تا بعد از “تامین اعتبار” با “تمام قدرت” کارهای مربوط به اتمام آزادراه تهران-شمال را انجام دهد و برای این منظور «ساختار مناسبی به همراه زمان‌بندی لازم پیش‌بینی شده بود».

+68
رأی دهید
-7

سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
اونی که به کشور خدمت میکرد شاه و رضا شاه بود یاد خدمات اونها بخیر
دوشنبه 7 مهر 1393 - 23:15
paksan - آمریکا - آمریکا
این نماینده های فاسد که اکثراً دستشون تو دست سپاه هستش و نماینده سپاه در مجلس هستند زمینهای اطراف این بزرگراه رو خریدن و سالهاست منتظر هستند که این آزاد راه باز بشه و میلیارد میلیارد ساختمان سازی و ویلا سازی کنند. آخه بدبخت اگر مردم نیاییند شمال تفریح که شما باید از گشنگی بیمرید. تهدید به چی میکنی؟ آدمهای دزد مشخصه دارند برای چی دست و پا می زنند
دوشنبه 7 مهر 1393 - 23:11
dark night - تهران - ایران
این احمق نمیدونه که اگه غیر بومیها اونجا برای تفریح نرن، بومیها چطور می‌تونن اونجا زندگی‌ کنن.بی‌ سواد.
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 01:15
senator x - تهران - ایران
ده هزار میلیارد تومن؟بابامرگ براشتهای شما.من بااین هزینه تمام جاده ها و دهات کوره های ایران را اسفالت میکنم اگر ازتهران تا چالوس پل هوائی بزنند کمترتمام میشه.رضاشاه کجائی بیائی با یک هزارم این مبلغ در عرض 5سال کار را تمام کنی.مرگ بر دشمنان تو. اول صف انگلیس
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 04:04
سرسره - اهواز - ایران
خدایا تا شمال به طورکامل از نقشه ایران پاک نشده شر این حکومتو از سر مردم کم کن
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 04:50
hassan5 - تهران - ایران
اگر دزدان سر گردنه مثل خاتم الانبیا بنیاد مستضعفان وسپاه دست از سر این پروژه ملی بردارند این شاه راه حیاتی شمال اجرا میشود
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 06:50
smart292 - ونکوور - کانادا
مملکت هر کی‌ به هر کی‌ هست ،بوی ایرانستان می‌آید
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 06:54
hassan5 - تهران - ایران
فکاهی واقعی مزایده یک پروژه در ایران اسلامی چینی قیمت میدهد 60 میلیون انگلیسی قیمت میدهد 80 میلیون سپاه قیمت میدهد 160 میلیون. مسئول پروژه از سپاه سئوال میکند چرا اینقدر زیاد سپاه میگوید پیشنهادم را رد نخواهی کرد 50 میلیون من 50 میلیون تو 60 میلیون میدهیم چینی اجرا کند
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 06:59
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
وقتی تونل کندوان نزدیک به ۸۰ سال قبل با بیل و کلنگ ساخته شد، چه مشکلی وجود دارد که این آزادراه ساخته نمی‌شود؟» برادر من، خودتو به خریت نزن، همه چیز پول نیست، مدیریت میخواد هر کاری و وجدان کاری. که هیچ کدومش تو مرام این تازی پرستان نیست
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 07:22
greentree - تهران - ایران
نماینده فاسد از سپاه می‌خواهد این آزاد راه را بسازد ، سپاه فقط غارت می‌کند و قادر به ساخت هیچ پروژه‌ای نیست چرا که نه تحصیلات دارند نه عقل
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 08:14
بی بالان - کلاچای - ایران
مرد نیستی اگه اینکارو نکنی . دروغگو دروغگو
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 09:14
azadi2011 - تورنتو - کانادا
نماینده ی مردم و تهدید ? قانون کجاست ای قانون گذار بی سواد قلدر!
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 09:35
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
این اقایان پر افاده و مدعی خدمت بمردم میگویند که تونل کندوان با بیل و کلنگ در کمترین زمان بدون هر گونه همایش و نمایش و کرنش کردن درست شد و مدت یک قرن است که مردم از ان بهره میگیرند. این اقایان میدانند که با تمام پول و اعتباری که داشتند و دارند عرضه ساخت چند متر جاده را ندارند و خودشان هم میدانند دلیل این ناتوانی از کجاست. اینها خودشان میدانند که سازنده تونل که روحش شاد باد در کار خود صداقت داشت.اینها خوب میدانند که ان مرد بزرگ در کارش ایمان داشت. اینها خوب میدانند که سازنده تونل که خداوند انرا رحمت کند اگر رحمتی وجود داشته باشد در کار خودش علاوه بر ایمان صداقت داشت.اقایان ایمان به نماز و روزه نیست و عزیزان اعتقاد بداشتن دلق و تسبیح و سجاده نیست. اقایان بخدا .بدین به پیر به پیغمبر ایمان به نمار نیست به روزه نیست چقدر مسخره است خرف اینها . همایش.همایش. چرت و پرت
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 12:50
92ارشام - لندن - ایران
حکومت ملوک الطوایفی یعنی همین.اما اون اقایی که میگوید80سال پیش،چطور شد تلویحا از خدمات رضاشاه حمایت کردی اما بدان اونزمان پولها بین اعراب ،لبنان،غزه،فلسطین،عراق و...تقسیم نمیشد.
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 14:44
راهجو - فریدونکنار - ایران
dark night -عقل کل! ما حاضریم هیچ مسافر علی الخصوص تهرانی آشغال ساز اینورا پیداش نشه تا انواع ساخت و ساز و از بین رفتن حریم دریا و تولید انواع سموم و ریختنش به دریا بخاطر پز وپزبازی با پولدارا از شر مازندران کم بشه و ما بمونیم و یه عده طبیعت دوست که طمع تخریب جنگل رو ندارن تا برا دو ساعت در هفته شون اینجا ویلا بسازن و نفس بکشن!جاده شمال رو ببندیم که شما تهرونیا خفه میشین تو اون دود! چی میگی واسه خودت از تو جهنم !!
‌چهارشنبه 9 مهر 1393 - 18:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.