نیمی از مرگ‌های کشور به دلیل روغن‌های بی‌کیفیت، شکر و نمک

وزیر بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت تنها به میزان ۲۰ درصد می‌تواند در تامین سلامت مردم نقش داشته باشد، گفت: مسلما بخش عمده تامین سلامت در گرو همکاری سایر بخش‌ها و فرهنگ‌سازی میان مردم است.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در سفر به استان یزد و در جمع مدیران صنایع غذایی این استان با اشاره به اینکه این جلسه یکی از بهترین جلسات در طول یک سال گذشته است، افزود: چاره اصلی حل مشکلات سلامت بویژه در حوزه غذا، در گرو همدلی و همکاری است.

وی ادامه داد: هرچند سلامت ابعاد مختلفی دارد، اما سلامت غذا از اهمیت بسیاری برخوردار است که متاسفانه در طول دهه‌های گذشته آنطور که باید نسبت به آن حساسیت وجود نداشته است.

هاشمی همچنین افزود: باید در مسیر توجه به سلامت غذا، به دور از غوغاسالاری و تشویش اذهان مردم، به درستی عمل کنیم و مردم نسبت به سلامت ماده غذایی که مصرف می‌کنند، اطمینان حاصل کنند.

به گفته وزیر بهداشت استان یزد از جمله استان‌هایی است که به آداب و سنن ایرانی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد، اما متاسفانه نسل جوان ما که ثروت‌های آینده محسوب می‌شوند، با مفهوم غذای ایرانی به درستی آشنا نیستند و در اثر تغییر ذائقه، از غذاهای آماده استقبال بیشتری می کنند. این وضعیت باعث افزایش انواع بیماری‌ها از جمله دیابت، اضافه وزن و چاقی در کشور شده است.

وی با بیان اینکه اکنون حدود 50 درصد مردم یزد اضافه وزن دارند، ادامه داد: همچنین نیمی از این افراد دچار دیابت و یا در معرض ابتلا به دیابت هستند. ضروری است مصرف مواد جایگزین شکر را که قند و کالری کمتری دارند، در برنامه‌های غذایی مردم این استان گنجانده شود.

هاشمی همچنین با تاکید بر اینکه می‌توان با بهره‌گیری از آداب و سنن مردم ایران بر بخشی از مشکل اضافه وزن و چاقی غلبه کرد، افزود: متاسفانه طی 20سال گذشته شیوع دیابت در استان یزد از 12درصد به 25 درصد رسیده و این نشان می‌دهد صاحبان صنایع باید بکوشند ذائقه مردم را به تدریج به مصرف غذای سالم تغییر دهند.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: ما موظف به حمایت از تولید و مکلف به حمایت از مردم هستیم. البته مردم نیز باید اطمینان داشته باشند که دولت از سلامت آنها غافل نیست.

هاشمی با بیان اینکه البته نباید از نظارت و بازرسی در امر تولید غافل شد، اضافه کرد: در حال حاضر بیش از نیمی از مرگ و میرها، ناشی از مصرف روغن‌های بی‌کیفیت، شکر و نمک است. بنابراین باید در تهیه محصول غذایی دقت کرده و مردم را به خودمراقبتی، کنترل فشار خون، قند خون و سایر عوامل خطر بیماری‌ها تشویق کنیم.

همچنین در حاشیه نشست وزیر بهداشت با اعضای شورای سلامت و صاحبان صنایع شیرینی از کیک یزدی با جایگزینی شیرین کننده طبیعی گیاهی به جای شکر رونمایی شد.

این کیک با شیرین کننده طبیعی گیاه استویا با همکاری متخصصان غذا و دارو و یکی از تولید کننده‌های یزدی تهیه شده و می‌تواند جایگزین مناسبی برای کیک‌هایی که با شکر شیرین می‌شوند، باشد.

+37
رأی دهید
-1

sama128 - شیراز - ایران
مگه مهم تاثیر داره اگر گزارش 398478823298539482 صفحه و مستند و درست باشه میگن مٌرد که مٌرد به قسمت چپ چیز اسب حضرت عباس . مگه مهم . بابا در این مملکت تنها چیزی که واقعا بی اهمیت جان و زندگی و ناموس و شرف انسان هستش وقتی هم که یکی این چند چیز را نداشته باشه یا ازش بگیرن شما خودتون بگید . یعنی چــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دوشنبه 7 مهر 1393 - 12:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.