بزرگ‌ترین جنگل مصنوعی جهان در کرمان در آستانه نابودی است

نماینده‌ی مردم زرند در مجلس می‌گوید به دلیل کم‌آبی، کشاورزی سنتی و کم‌اطلاعی کشاورزان از شیوه‌های نوین باغ‌های پسته کرمان در حال نابودی است. صادرات پسته ایران همچنان کاهش می‌یابد.

حسین امیری خامکانی، نماینده‌ی مردم زرند در مجلس شورای اسلامی گفت که بزرگ‌ترین جنگل مصنوعی دنیا که در کرمان قرار دارد در حال نابودی است.

او در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: «نتوانستیم در شرایط اقلیمی جدید کشاورزان را برای مدیریت آب و خاک به درستی آموزش دهیم. باغدارها با همان روش‌های سنتی به کشاورزی ادامه می‌دهند و با شرایط کم‌آبی متاسفانه شاهدیم که این جنگل در حال نابودی است.»

در این جنگل مصنوعی بزرگ پسته کشت می‌شود. پیش از این ایران ۸۰ درصد بازار جهانی را در اختیار داشت، این رقم در حال حاضر به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است. آمریکا و ترکیه به سرعت در حال قبضه کردن بازار پسته‌ی جهانی و پشت سر گذاشتن ایران‌اند.

امیری خامکانی تاکید کرده که به دلیل کم‌آبی و افت سطح آب، املاح گوناگونی در آب پیدا شده و کشاورزی سنتنی ایرانی توان کنترل این املاح و استفاده از روش‌های جایگزین را ندارد.

بنا به گفته‌ی این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی قرار است کمیسیون مشترکی بین دولت و مجلس برای مقابله با این بحران فراگیر ناشی از کم‌آبی و مدیریت مصرف آب در کشاورزی تشکیل شود.

مقامات ایران ماه‌هاست که درباره‌ی بحران جدی کم‌آبی در ایران هشدار می‌دهند و خواستار مدیریت سخت‌گیرانه‌ی منابع آب در کشورند. حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو، کمبود آب را "مهم‌ترین چالش امنیتی و انسانی" فعلی ایران توصیف کرده است.

ایران در حال حاضر برای هفتمین سال پیاپی با خشکسالی روبرو است و بنا به گفته‌ی محمد حاج‌رسولی، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، بارش‌های جوی در سال جاری از سال گذشته نیز وخیم‌تر و دست‌کم ۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ایران سال‌ها است که با معضل کمبود زیرساخت لازم برای مهار روان‌آب‌ها و استفاده‌ی بهینه از این منابع آبی مواجه است.
این در حالی است که آتش‌سوزی‌های پیاپی در جنگل‌ها نیز از سوی دیگر محیط زیست و کشاورزی ایران را هدف گرفته است.

در مردادماه گذشته ۸۰۰ هکتار از جنگل گلستان بار دیگر در شعله‌های آتش سوخت. مسئولان بار دیگر شکارچیان غیرمجاز را عامل شروع آتش‌سوزی معرفی کردند و اقرار کردند که به دلیل کمبود تجهیزات نتوانستند به موقع مانع از گسترش آتش و مهار به‌موقع آن شوند.

+36
رأی دهید
-3

greentree - تهران - ایران
بار‌ها کارشناسان طرح‌های داده اند راجعبه کشیدن کانال از خلیج فارس یا دریای عمان به مرکز ایران ،ولی‌ مگه اینها گوش میدند ، ...فقط با کشیدن کانال و ورود آب به مرکز ایران میشود ایران را نجات داد و رطوبت را به منطقه آورد
دوشنبه 7 مهر 1393 - 12:13
92ارشام - لندن - ایران
هرانکس نان دهد دندان دهد!خدا خودش درخت را بوجود اورده و خودش اب ان را تامین میکند.شما ایمانتان ضعیف است.خدا بر همه چیز اگاه و تواناست.نماینده مجلس در کارخدادخالت میکند.بی ایمانی حدی دارد،برگی از درخت نمی ریزد مگر خدا بخواد.
دوشنبه 7 مهر 1393 - 13:08
greentree - تهران - ایران
ارشام ...ای کاش هیچ وقت فارسی بلد نبودی با این طرز فکر عقب ماندت ،پس تو کار نکن که خدا بت غذا بدهد ........لطف کن در لندن آبروی ایرانی‌‌ها را نبر مفت خور اسلامی
دوشنبه 7 مهر 1393 - 14:05
شاهنشاه روحت شاد - تهران - ایران
در جمهوری ننگین اسلامی ایران ویران شد چه برسد به جنگل مصنوعی !
دوشنبه 7 مهر 1393 - 21:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.