دانشگاه میشیگان: آب از خورشید قدیمی‌تر است

آب در دریا، وان حمام یا شیشه‌های آب خوردن، همه‌جا دیده می‌شود. زندگی بدون آب بی‌معنی است. اما این مایع زندگی‌بخش کی بوجود آمده است؟ چند دانشمند در تحقیق خود به این نتیجه رسیده‌اند که آب قدیمی‌تر از خورشید است.

آب بر روی کره زمین چگونه بوجود آمد؟ چند فیزیک‌دان اخترشناس در حال بررسی فرضیه‌ای هستند که می‌گوید مولکول آب (H20) قدیمی‌تر از خورشید است. این تئوری همچنین بر این نظر است که گستردگی آب در جهان بیشتر از حدی است که ما تاکنون فکر می‌کرده‌ایم.

ستاره‌شناسان بر این نظرند که تاکنون تنها به بخش‌هایی از این پرسش پاسخ داده شده که آب بر روی کره زمین چگونه بوجود آمده است؟ آن‌ها حدس می‌زنند که با بوجود آمدن خورشید، توده‌های آب به صورت سیارک‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار به سطح زمین برخورد کرد‌ه‌اند.

این توده‌های فراوان آب یخ‌زده به همراه غبار و گاز بیش از چهار میلیارد سال پیش راه خود را به سوی زمین پیدا کرده‌اند، اما این توده از کجا بوجود آمده بود؟

یک گروه محقق در نشریه تخصصی "ساینس" پاسخی عجیب به این پرسش داده است: بخشی از این آب یخ‌زده که امروزه سطح دریاهای کره زمین را پر کرده، میلیون‌ها سال قبل از بوجود آمدن خورشید موجود بوده است.

این گروه محقق به رهبری ایلزدور کلیوز، در دانشگاه میشیگان آمریکا، اعلام کرده‌اند که مولکول‌های زندگی‌بخش آب بخشی از یک ابر بزرگ بین‌ستاره‌ای به همراه گاز و غبار بوده است.

تحقیقات این گروه محقق نشان می دهد که این ابر بزرگ بین‌ستاره‌ای به شدت تیره و حدود ۲۶۳ درجه زیر صفر بوده است. در این ابر بخصوص مولکول‌های هیدروژن، هلیوم و اندکی ذرات گرد و غبار موجود بوده‌اند.

مساحت این ابر به مقیاس چندین سال نوری گسترش یافته و جرمش از خورشید بیشتر بوده است. سپس به تدریج ذرات غبار و گاز جذب آن شدند و برآمدگی‌هایی روی آن بوجود آوردند. یکی از این برآمدگی‌ها حدود ۶/ ۴ میلیارد سال پیش از این توده ابر جدا شده و خورشید را بوجود آورده است.

برمبنای این فرضیه از غبار بوجود آمده در اطراف خورشید سپس به تدریج سیاره‌ها یکی پس از دیگری بوجود آمده‌اند.

بخش بزرگی از آب باید قدیمی‌تر از خورشید باشد

در نزدیکی خورشید جوان شدت گرما آن قدر بوده که بوجود آمدن آب را در غبار بوجود آمده در اطراف خورشید ناممکن ‌می‌ساخته. دانشمندان حدس می‌زنند که تنها در مدار مریخ این امکان بوجود آمده بود که توده‌های عظیم آب یخ‌زده بوجود آید. میلیون‌ها سال زمان لازم بود تا این توده‌های عظیم به زمین رسیده و آب را به این سیاره که خشک و پرغبار بود برساند.

بنابراین فرضیه، آبی که در دریاهای کره زمین موجود است زمانی قبل از بوجود آمدن خورشید در دورترین نقاط کهکشان بوده و روزی با ستاره‌های دنباله‌دار به زمین رسیده است.

تیم هاریس، یکی از اعضای گروه تحقیق دانشگاه میشیگان آمریکا و از نویسندگان تحقیق منتشر شده در نشریه تخصصی "ساینس" گفته است که در صورت درست بودن فرضیه پیشنهادی آن‌ها، باید قبول کرد که در سیاره‌های دیگر نیز می‌توان به دنبال آب گشت.

این محقق می‌گوید اگر قبول کنیم که بخشی از این آب که امروزه سطح دریاها را در کره زمین پرکرده، میلیون‌ها سال پیش از بوجود آمدن خورشید و زمین ایجاد شده و بخشی از یک ابر بزرگ بین ستاره‌ای به همراه گاز و غبار بوده، بنابراین می‌توان امیدوار بود که صدها خورشید دیگر نیز از این ابر بزرگ بوجود آمده‌ باشند.

او در ادامه می‌نویسد که بنابراین باید در دیگر سیستم‌های خورشیدی نیز آب به صورت وسیع موجود باشد و احتمالا زندگی نیز در آن‌ها جریان داشته باشد. بنابراین آب در دریا، در وان حمام یا در شیشه‌های آب خوردن را نیز باید در سیاره‌های دیگر خورشیدها نیز یافت.

+18
رأی دهید
-0

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
دانشمندان خیلی‌ دیرشان شده ! این حقیقت در اولِ کتاب مقدس در کتابِ پیدایش بدین شکل نبشته شده است : خدا خواست جهان را بیافریند ، پس ابتدا همه جا آب بود و تاریکی‌ جهان را فرا گرفته بود ، پس خدا گفت : جهان نورانی شود و خدا خورشید را آفرید ! این هم سندی دیگر بر علمی‌ بودنِ کتاب مقدس و تو دهنیِ محکم بر آنانی‌ که علم را از ایمان و اعتقاد به خدا جدا میدانند ، حال آنکه خود علم آفریده شده به دستِ خداوند است !
یکشنبه 6 مهر 1393 - 12:38
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
البته جنتی از هردو تا قدیمی تره!
یکشنبه 6 مهر 1393 - 16:52
Afshin London - لندن - انگلستان
البته که قدیمی تر است: خورشید ما نزدیک به پنج میلیارد سال سن دارد در صورتی که عمر کائنات بیشتر از سیزده میلیارد سال برآورد میشه. و خورشید ما از انفجار یک ستاره بسیار عظیمتر از خودش بوجود آمده و بوجود آورنده تمامی مواد موجود نیست. در ضمن شهابسنگهایی به زمین برخورد کردند و اثری از آب داشتند عمرشان بیشتر از خورشید ما تخمین زده شده. دانشمندان میشیگان شوخی نکردند احتمالن؟ مثل خمینی که میگفت اتوبوس از مینی بوس بزرگتر است؟!
یکشنبه 6 مهر 1393 - 18:08
Afshin London - لندن - انگلستان
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا- امیدجان با تمام احترامی که برایتان قائل هستم ولی لازم به تذکر دونستم که بدونید درسته که کشور ما در قرن بیست ویکم گرفتار یک دین مخوف و خونخوار شده ولی این دلیل نمیشه که دین خوب و بد داشته باشه و شما هرازگاهی ترویج دینتون را بکنید: تمامی کتابهای به اصطلاح مقدس بوسیله انسانها نوشته شده اند. تنها مانی و محمد ادعا کرده اند که کتابشون کلام خداست(البته میدونیم که نیست) و هیچکدام از پیامبران یهود و همچنین عیسا مسیح ادعا نکرده اند که کتاب مقدس دارند. کتاب عهد عتیق که باب اول انجیل شماست مجموع داستانهای مقدس یهودیت است و عهد جدید هم که گفته ها و روایات عیسا مسیح است. چیزی هم که شما از آفرینش باور دارید کپی شده از مذاهب خیلی قدیمیتر از یهودیته که بابلی ها و فینیقی ها داشتند. لطفن در مورد علم و دانش از عقایدتون استفاده نکنید که ربطی نداره
یکشنبه 6 مهر 1393 - 18:39
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
Afshin London - لندن - انگلستان چرا وقتی‌ دیدید که کتابِ مقدس بسیار علمی‌ و دقیق هست عصبانی‌ شدید ؟
دوشنبه 7 مهر 1393 - 07:34
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا. دوست عزیز، سه مسئله رو میخوام خدمتتون عرض کنم. درسته که یک مقاله علمی داره صحبت از پیدایش آب قبل از خورشید حرف میزنه، ولی هیچ ادله ای بر اینکه همه جا رو آب فرا گرفته بود نیست، تاریکی بعد از Big Bang معنی نداره، و آب قبل از Big Bang. دوم اگر با عهد قدیم و تورات بخواهیم جلو بریم، عمر جهان بیش از ٥٠٠٠-٦٠٠٠ سال نبوده، یعنی کسانی که این کتابها رو نوشتن، با عرض معذرت هـیچ اطلاعی از نجوم و عمر ستارگان نداشتن. سوم اینکه چرا هیچیک از کشیش ها، یا خاخام ها یا ملأها نمیان قبل از اینکه یک کشفی صورت بگیره دانشمندان رو راهنمایی کنن؟؟؟ فقط بعد از حل مسئله سر میرسن و میگردن یه چیزی شبیه اش رو توی کتابها پیدا کنن و credit بگیرن؟
دوشنبه 7 مهر 1393 - 06:47
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
البته علمای میشنا بر این باورند خداوند هنگام خلقت، دنیا را با ده کلام آفرید . در سفر برشیت، مندرجات فصل اول، آیات اول تا دهم نمایانگر این مبحث است که چگونه این امر آفرینش در طی شش روز انجام گرفت .نکته جالب قضیه اینجاست که در قران هم افرینش در شش روز مورد تاکید قرار گرفته (سوره سجده) که البته اگر اتفاقا شما شروع به شمارش تعداد روزهای آفرینش کنید با کمال تعجب به عدد هشت می رسید که نشون می ده ریاضی خداوند خیلی هم خوب نیست! بهرحال کتب عهد عتیق پر از گاف های خنده داره (مثل کشتی گرفتن خدا با یعقوب پیامبر در سفر پیدایش (genesis) باب 32 آیه 24 تا 31 یا پنهان شدن آدم و حوا از دید خدا به سادگی در سفر پیدایش (genesis) باب سوم آیه ۸ و ۹ یا انتقام گرفتن خدا از مار به خاطر فریب آدم و حوا در سفر پیدایش (genesis) باب ۳ آیه ۱۴ و ۱۵ و دهها مورد دیگه در کتب به اصطلاح آسمانی) که همیشه برای من باعث شادی و خنده و البته عبرت! بوده و هست و خواهد بود.
دوشنبه 7 مهر 1393 - 09:33
Afshin London - لندن - انگلستان
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا- دوست عزیز من نه عصبانی شدم و نه هستم. فقط فکر کردم که از شما خواهش کنم مسائل علمی را با هیچ دینی قیاس نکنید. اگر هم که فکر میکنید امکانپذیر نیست و حتمن باید مارا از گفته های کتاب مقدستون مستفیض کنید خیالی نیست. ما چرت و پرتای مسلمین عزیز را تحمل کرده و میکنیم شما که مذهبی معتدلتر و صلح طلب دارید که دیگر جای خود دارد. با پوزش اگر حرفای من خاطر عزیز را آزرد
دوشنبه 7 مهر 1393 - 13:46
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
همسایه دکتر شریعتی بی‌ سوادی و دروغ گویی شما همین جا نمایان شد چرا که در کتابِ عهدِ عتیق خداوند در ۶ روز جهان را میافریند و در روزِ هفتم استراحت می‌کند! اول بروید کمی‌ مطالعه کنید ، مطالعه که تمام شد بیایید تا جوابِ دیگر اراجیفِ شما را هم بدهم !
دوشنبه 7 مهر 1393 - 13:53
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
omide por jalal . پر جلال عزیز! گفتم که گاف ها و حرفهای احمقانه این کتابهای به اصطلاح آسمانی شما همیشه باعث خنده و شادمانی من بوده و هست! ببخشید اگه خنده دارترین قسمتش رو فراموش کردم بنویسم لطف کردین یاداوری کردین که خدای قادر متعال و پاپا جون مسیح! نیاز به استراحت در روز هفتم داشته و رفته فریدونکنار عشق و حال کنه! تورو جان مسیح قسم میدم، ...! خودت به این اراجیف نمی خندی؟
‌سه شنبه 8 مهر 1393 - 21:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.