تقویت مرز ایران با عراق؛ هشدار ارتش ایران به «داعش»

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز شنبه پنجم مهر از تقویت مرز ایران با عراق خبر داده و گفت که «اگر گروهک تروریستی داعش بخواهد به مرزهای کشور نزدیک شود آنها را در عمق خاک عراق مورد هدف قرار می‌دهیم.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سرتیپ احمدرضا پوردستان که در یک مراسم نظامی سخن می‌گفت افزود: «نیروی زمینی در مرزهای غربی کشور مستقر است و مرزها را تقویت کرده‌است.»

وی ادامه داد: «ما اجازه نمی‌دهیم گروهک تروریستی داعش به مرزهای کشور نزدیک شود. ما آمادگی کامل جهت مقابله با آنها را داریم.»

یک روز پیش از وی، سرلشکر محمد باقری، معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح ایران هشدار داد: «اگر این گروهک (داعش) یا هر عنصر تهدید کننده‌ای به مرزهای جمهوری اسلامی نزدیک شوند در یک اقدام دفاع مقتدرانه مرزی، آنان را منهدم خواهیم کرد.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وی با بیان اینکه «گروه تروریستی داعش این را درک کرده‌است»، اظهار داشت: «اکنون هم آخرین جایی که در استان دیاله عراق آمده‌اند تقریبا با مرز ما ۴۰ کیلومتر فاصله دارد؛ این حریم ۴۰ کیلومتری را حفظ کردند و به سمت مرز ما نیامدند.»

وی اضافه کرد: «رئیس جمهوری کشور نیز اعلام کرد ما برای عتبات عالیات و مرقدهای ائمه اطهار در عراق خط قرمز قائل هستیم، طبیعتا اگر تهدید جدی نسبت به این مراکز باشد تصمیم جمهوری اسلامی ایران متفاوت خواهد بود.»

به گفته وی، «اکنون کمک‌های مستشاری، آموزشی، راهنمایی و پشتیبانی عمومی کفایت می‌کرده‌است ولی اگر وارد خطوط قرمز ما شوند به طور طبیعی از محدوده امنیتی خود دفاع خواهیم کرد.»

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز دوشنبه ۳۱ شهریور با اشاره به داعش گفت که جمهوری اسلامی ایران «تروریست‌ها را سر جای خودشان خواهد نشاند.»

رئیس جمهور ایران اخیرا در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا نیز از بغداد، پایتخت عراق و «عتبات مقدسه یعنی شهرهای مذهبی همه شیعیان و مسلمانان جهان» به عنوان «خط قرمز» جمهوری اسلامی نام برده بود.

حسن روحانی گفته بود: «برای اینکه این شهرها به اشغال تروریست‌ها در نیایند از هر توانی استفاده خواهیم کرد، نخواهیم گذاشت بغداد به دست تروریست‌ها بیفتد و یا شهرهای مقدسی مثل کربلا و نجف در اشغال تروریست‌ها قرار بگیرد.»

ایالات متحده و گروهی از کشورهای دیگر در قالب یک ائتلاف هم‌اینک مشغول بمباران مواضع گروه «حکومت اسلامی» در عراق و سوریه هستند، اقدامی که انتقاد مقامات ایرانی را در پی داشته است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز گفته‌است که آمریکایی‌ها با او در مورد پیوستن ایران به این ائتلاف تماس گرفته‌اند اما وی این پیشنهاد را رد کرده‌است.

به گزارش ایرنا، روز جمعه، یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوای ایران نیز گفت: «ائتلاف به رهبری آمریکا صلاحیت مبارزه با تروریسم را ندارد، چرا که آنها عزم و اراده‌ای برای از بین بردن گروه‌های تروریستی ندارند بلکه دنبال تجزیه عراق و هدایت مجدد تروریست‌ها به سمت سوریه جهت ناامن کردن این کشور هستند.»

+80
رأی دهید
-6

hassan5 - تهران - ایران
(فرمانده نیروی زمینی)؟؟؟مگه در ایران اسلامی ارتش هم هست؟؟؟چه شده که نظام از ارتش برای جلوگیری از داعش میخواهد استفاده کند!!!تمام بودجه مملکت در اختیار سپاه و بسیج است!!!
شنبه 5 مهر 1393 - 20:06
amir-amir - تورنتو - كانادا
یعنى اینکه مهم نیست که شهر هاى کرکوک و اربیل و موصل به دست داعش بیفتد و تروریست ها مردم آن نواحى را آواره کنند ولى اگر شهر هاى کربلا و سامره بخواهد اشغال شود ما دخالت خواهیم کرد چون خط قرمز فقط آنجا حضور دارد . طرز فکر قرون وسطائى مقامات جمهورى اسلامى را ملاحظه کنید
شنبه 5 مهر 1393 - 23:01
paksan - آمریکا - آمریکا
تا مرد سخن نگفته باشد ...عیب هنرش نهفته باشد . شما اگر عرضه داشتید بعد از 2 ماه که کلی نیرو و اسلحه فرستادید به عراق یک کاری میکردید نه اینکه آخر سر دولت عراق مجبور بشه از آمریکا کمک بخواد. سردار قاسمی و فاطمی و .. همه ریختن تو عراق حتماً زیارت کنند دیگه!!! هروز یک خبر جعلی میگذارن که فلان جا رو پس گرفتیم ولی جالبه که هیچ خبرگزاری و روزنامه خارجی این اخبار کذب رو بجز تابناک و صداوسیما پخش نمیکنه ولی میگن دروغگو فراموشکاره باز هفته بعد دوباره یک خبر جعلی دیگه از همون شهر یا روستایی که میگفتند آزاد کردن می گذارن..
یکشنبه 6 مهر 1393 - 05:48
paksan - آمریکا - آمریکا
hassan5 - تهران - ایران .. نه برادر همون که فک میکنی درسته چون همه فرمانده ها و مسئولین ارتش همشون سپاهی هستند و ارتش شده یک شعبه از سپاه که فقط لباسش فرق میکنه و تقریبا هیچکاره اس حالا میخوان بگن ما یک شعبه دیگه هم داریم نمیشه که همش سپاه حرف بزنه
یکشنبه 6 مهر 1393 - 05:50
محسن احمد علی - دبی - امارات متحده عربی
اصولا سربازها یا همان نیروی زمینی ارتش، همیشه در طول تاریخ گوشت قربانی بوده اند... و در اینگونه مواقع فقط سربازان بیچاره باید حاضر باشن...پس این بسیج و سپاه که تمام بودجه مملکت رو بخودشون اختصاص دادن، کجا هستن؟؟؟ چرا برای دفاع از خاک ایران به مرزها نمیروند؟؟؟؟ آیا مرزها برای نیروهای سپاه و بسیج فقط داخل شهرها و برای مزاحمت مردم تعریف شده است؟؟
یکشنبه 6 مهر 1393 - 08:32
مترلینگ - منچستر - انگلستان
محسن احمد علی - دبی - امارات متحده عربی عزیز برادر این بسیجی ها فقط در حد گشت ارشادو کتک زدن مردم ومبارزه با بیحجابی و ریختن تو سفارت خونه ها وساندیس خوردن وحشی بازی و ریختن تو خوابگاه دانشچویان ازش بر میاد دفاع وکشته شدن وهزینه دادن ماله جوانان سرباز وطنه اینا کارهای مهمتری از دفاع از مملکت وناموس دارند
یکشنبه 6 مهر 1393 - 19:15
biparva-jan - تهران - ایران
amir-amir انگار نامه بارزانی رئیس اقلیم کردستان به روحانی رو که از ایران به خاطر کمک به دفاع از مناطق کردنشین تشکر کرده بود نخوندی.
دوشنبه 7 مهر 1393 - 10:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.